Apple na wojnie z okruszkami. Ten patent zdradza, jak klawiatura nowego MacBooka sobie z nimi poradzi

We wniosku patentowym złożonym właśnie przez Apple, można znaleźć dość ciekawy pomysł na zabezpieczenie klawiatury przyszłego modelu MacBooka przed okruszkami oraz kurzem. To problem, z którym zmaga się większość użytkowników komputerów.

Drobinki jedzenia, kurz, a czasem nawet płyn - to wszystko może dostać się pod klawiaturę i po pewnym czasie utrudnić nam korzystanie z komputera. Bolączka okazuje się dotyczyć również posiadaczy komputerów przenośnych Apple, których superpłaskie klawisze w starciu z nieproszonymi resztkami po prostu się blokują.

Gigant z Cupertino chce się zmierzyć z tym pozornie błahym tematem i właśnie złożył wniosek patentowy, który może pomóc znaleźć skuteczne rozwiązanie dla palącego ‘okruszkowego problemu’. Trudno dziwić się frustracji użytkowników, którzy wydają duże pieniądze na sprzęt, a ten tak łatwo poddaje się zanieczyszczeniu. Okazuje się, że z tego powodu powstała już nawet piosenka.

 

Jedno z proponowanych rozwiązań zakłada dodatkową membranę pod każdym klawiszem izolującą przed dostawaniem się jakichkolwiek okruszków do wnętrza. Inne proponuje zaś wykorzystanie naciśnięcia klawisza do ‘wydmuchiwania’ wszelkich zanieczyszczeń na zewnątrz. Celem ostatecznym jest odseparowanie nieproszonych drobinek od mechanizmu klawiszy.

Wniosek patentowy Apple dotyczący nowej konstrukcji klawiaturyWniosek patentowy Apple dotyczący nowej konstrukcji klawiatury fot. pdfaiw.uspto.gov (zrzut ekranowy)

Inżynierowie Apple staną przed jeszcze trudniejszym zadaniem - zabezpieczeniem klawiatury oraz komponentów wewnętrznych przed zamoczeniem. Płyn, który dostanie się do środka może uszkodzić elektroniczne układy, a w ekstremalnym przypadku pozostałości kontaktu z cieczą doprowadzają do korozji styków i problemów wprzepływie sygnału elektrycznego.

Czytaj też: Wirus iPhone'a znów zaraził świat. Rywale kopiują od Apple, ale tym razem nie ma to sensu [OPINIA]

Oczywiście warto pamiętać, że na obecnym etapie ostateczna wersja technologii nie jest jeszcze przesądzona. Nie wiadomo też, czy w związku z jej zastosowaniem nowe MacBooki przejdą jakąś dramatyczną metamorfozę. Apple rozważa również dużo większą rewolucję, a mianowicie pozbawienie laptopów klawiatury fizycznej. Jej miejsce miałby zająć ekran dotykowy.

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (19)
Klawiatura nowego MacBooka odporna na okruszki - Apple ma na to patent
Zaloguj się
 • sir.fred

  Oceniono 10 razy 6

  Jedno jest pewne - cena wzrośnie. Choć w zwykłe lapki od HP czy Asusa można ładować okruszki do oporu i o dziwo klawiatury działają.

 • dante_waw

  Oceniono 2 razy 2

  wzrosna ceny wszystkich uszczelek bo okaze sie ze to Apple je wynalazl i zglosil do patentu.. do kranow w lazienkach tez... juz prawnicy Apple o to zadbaja...

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 2

  Odpowiednia przezroczysta folia-membrana na klawiaturę rozwiąże problem. Ani kurz, ani ciecz nie dostaną się pod spód.

 • Macias

  Oceniono 1 raz 1

  Klasyka w/g Apple, opatentuj coś co już istnieje, a potem skarz za "kradzież" pomysłów.

 • Oceniono 1 raz 1

  W starszym ThinkPadzie poradzili sobie z otworami na płyny zaś klawiatury są na tyle wytrzymałe że okruszki im nie straszne

 • the_foe

  Oceniono 1 raz 1

  membrane to miał już Spectrum, amerykańskie prawo patentowe jest tak skonstruowane by swobodnie kraść pomysły innym, a jak się przegra w sądzie to POTUS ma prawo do uchylenia takiego wyroku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX