Najnowszy smartfon za 80 proc. ceny? Kto uwierzy, może stracić wszystkie pieniądze z konta. Nowe oszustwo na OLX

Robert Kędzierski
Użytkownicy serwisu ogłoszeniowego OLX stali się celem nowego ataku przestępców. Kto uwierzy w podejrzanie niską cenę towaru, może stracić wszystkie pieniądze z konta.

Serwis Zaufana Trzecia Strona ostrzega przez nową falą oszustw, które zalewają serwisy ogłoszeniowe takie jak OLX. Pojawiają się tam oferty sprzedaży różnego rodzaju towarów, często smartfonów, w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Oszuści szukają "łowców okazji", u których nie wzbudzi podejrzeń obniżenie ceny flagowego smartfona do 80 proc. wartości rynkowej. Ofiary są przekonywane, że przesyłka zostanie wysłana za pomocą Paczkomatów, a jedyne, co trzeba opłacić z góry, to koszt wysyłki wynoszący 9,99 zł.

Podrobiona bramka płatnicza

Na czym polega przekręt? Przestępcy przesyłają swoim ofiarom link do płatności. Zamiast prowadzić do oryginalnego serwisu Platnosci24 prowadzi on jednak do sfałszowanej witryny. Kto nie spojrzy na jej adres, swoje dane logowania do bankowości elektronicznej przekaże przestępcom.

Czytaj też: 42 modele smartfonów z Androidem narażone na ten atak

Ci, jak relacjonuje ZTS, od razu próbują użyć loginu i hasła. Kiedy się to uda, zmieniają dane przelewu zaufanego lub tworzą nowy. Ofiara otrzymuje wiadomość SMS. Jeśli nie zapozna się z jego treścią, tylko machinalnie przepisze kod, pozwoli na wyprowadzenie pieniędzy z konta. Straci nie tylko 9,99 zł na rzekomą przesyłkę, ale wszystkie środki na koncie! Po modyfikacji przelewu zaufanego można bowiem dokonać kilku przelewów bez potrzeby dodatkowej autoryzacji. 

Zielona kłódka to nie wszystko

Fałszywa bramka płatnicza i autentyczna - różni je napis przy ikonce zielonej kłódkiFałszywa bramka płatnicza i autentyczna - różni je napis przy ikonce zielonej kłódki Źródło: Zaufana Trzecia Strona, ilustracja: Redakcja

Przestępcy okazali się na tyle zapobiegliwi, że ich fałszywa witryna korzysta z certyfikatu SSL. Użytkownik widzi więc ikonkę zielonej kłódki - symbol bezpiecznego połączenia. Należy jednak pamiętać o tym, że zielona kłódka to za mało, by mieć pewność, że mamy do czynienia z autentycznym serwisem. Przeglądarka musi jeszcze wyświetlić jego nazwę - jest ona umieszczona obok ikonki kłódki. 

Uwaga na fałszywe bramki płatnicze

Przelewy24 to nie jedyna bramka płatnicza, którą "podrabiają" przestępcy. Jak już pisaliśmy, bardzo podobny mechanizm oszustwa dotyczy również bramki DotPay. I w tym wypadku ofiarami są najczęściej szukający okazji w serwisach ogłoszeniowych. Oprócz podejrzanie tanich towarów czujność powinny zwrócić też te oferowane bezpłatnie. Może się zdarzyć, że za taką ofertą stoi oszust. Jeśli tylko prześle nam link do płatności online weryfikujmy, dokąd prowadzi. 

OLX reaguje

Serwis OLX prowadzi aktywną kampanię uświadamiającą użytkownikom zagrożenie. Przede wszystkim zachęcani są oni do transakcji "twarzą w twarz". Po drugie jeśli już w grę wchodzi przesyłka, to tylko za pobraniem.

Warto też wspomnieć o usłudze Poczty Polskiej, która umożliwia otwarcie przesyłki przy doręczycielu lub w placówce. Dopiero po rozpakowaniu i sprawdzeniu przedmiotu odbiorca kwituje, że nie wnosi zastrzeżeń. I dopiero wtedy płaci. To jeden z najlepszych sposobów, by uniknąć problemów z kupowaniem na odległość. Nie tylko na OLX. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (12)
Nowe oszustwo na OLX. Oferują tanie smartfony i czyszczą konta
Zaloguj się
 • Bruno Greyish

  Oceniono 9 razy 3

  No to kto jest winny? OLX, czy certyfikat SSL. Wypas News! Tytuł powinien brzmieć: "Zapomnijcie o SSL. Ściema i narzędzie do wyłudzania kasy".

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 1 raz 1

  może i straci się wszystkie pieniądze na koncie jeśli się ma 50 zł

 • volongoto41

  Oceniono 3 razy 1

  Ja nie wiem, dlaczego to można komentować nie wykupując prenumeraty. Czy to znaczy, że i tu można stracić wszystkie pieniądze?

 • T. S.

  Oceniono 1 raz 1

  A czy nie lepiej robić przelew za swego konta BEZPOŚREDNIO na konto sklepu internetowego, bez pośrednictwa "platform"? Każdy sklep przecież ma obowiązek podać numer swojego konta. Jeśli tego nie robi kierując kupującego na "platformę płatniczą" to oznacza przekręt. Nie mam też zaufania do portali aukcyjnych

 • 0

  Ja zostałem oszukany przez gościa sprawa trafiła na policje... pózniej znalazłem tego typa na podobne ogłoszenie próbował nabrac następnych... zgłosiłem na policje olali ,co to phishing pojęcie im nie znane... zgłosiłem na olx chyba ze 100 razy olali , tsk olx walczy z oszustsmi , farasa...

 • sy sy

  0

  Mi po takich transakcjach giną pieniądze ze skarpety.

 • amtis

  Oceniono 3 razy -1

  Odpowiedź jest prosta: winny jest tuman, który podaje swoje dane dostępowe do konta nie sprawdziwszy (w dowolny sposób), kto jest właścicielem certyfikatu. Proste, czy nadal zbyt skomplikowane? Masz JAKIEKOLWIEK pojęcie o certyfikatach SSL, czy po prostu nadarzyła się okazja do zabłyśnięcia własną ignorancją, więc ochoczo skorzystałeś?
  Swoją drogą, jesteś najlepszym przykładem na to, że w necie pieniądze leżą na ziemi - 'jest narysowana kłódeczka? no to bezpiecznie!", a potem ujadanie, że "ściema i wyłudzanie kasy". Tak trzymaj, mistrzu!

 • abxcd

  Oceniono 1 raz -1

  CBOS? O wszystko jasne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX