Gazeta.pl Next >  Technologie >  Kultowy polski komunikator został przejęty. Transakcja może być warta miliony złotych

Kultowy polski komunikator został przejęty. Transakcja może być warta miliony złotych

13.03.2018 18:05
A A A
DLOOP\Dwojka

DLOOP\Dwojka

GG (dawniej Gadu-Gadu), bez wątpienia kultowy polski komunikator, znów zmienia właściciela. Kupiła go firma zajmująca się szybkimi przelewami. Wartość transakcji mogła przekroczyć dwa miliony złotych.

Platforma GG, znana wcześniej jako Gadu-Gadu, zmieniła właściciela. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl - firma England.pl, zajmująca się szybkimi przelewami, podpisała z Xevin Consulting Limited, dotychczasowym właścicielem, umowę inwestycyjną.

To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski oraz przygotowywania dla użytkowników innowacyjnych usług fintech.

- oświadczył nowy właściciel na Twitterze.

England.pl powstała w 2005 roku w Koszalinie. Oferuje głównie przelewy (ma licencję Komisji Nadzoru Finansowego) pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią. Transferuje około 300 milionów złotych rocznie. 

Zakup Gadu-Gadu jest, wedle Romualda Remusa, wiceprezesa spółki, elementem długofalowej strategii biznesowej firmy, która ma umożliwić wykorzystanie komunikatora również na potrzeby wdrożenia innowacyjnych usług fintech. Mieliby z nich korzystać nie tylko Polacy i mieszkańcy Wysp, ale klienci z całej Unii. 

"Tak naprawdę, to możliwości są ograniczone tylko wyobraźnią. Trudno na tym etapie oczywiście podawać zbyt wiele szczegółów, ale wyobrażamy sobie, że oprócz tradycyjnej komunikacji Gadu-Gadu może posłużyć np. do: dokonywania płatności między użytkownikami (w tym także tych za granicą), dzielenia się kosztami między użytkownikami, wzajemnych pożyczek, crowdfundingu, usługi inicjowania płatności określonym w PSD II, może oferować usługę czatu dla firm, itd., itp." - napisał w przesłanym nam komentarzu Remus.

- Chcemy jednak przede wszystkim przywrócić GG chociaż część dawnej świetności i uczynić z niego miejsce do bezpiecznej komunikacji, w tym np. między zespołami skupionymi wokół jakiś projektów, czy wewnątrz konkretnej firmy. Wcale nie musimy do tego używać np. Messengera. Polscy programiści już wiele lat temu stworzyli równie dobre narzędzie, no ale niestety skupili się tylko na Polsce i np. nie przygotowali nawet anglojęzycznej wersji komunikatora - dodaje Romuald Remus.

Transakcja może być warta miliony

England.pl nie zdradza wielkości transakcji. Nie wiadomo też za jaką kwotę Xevin odkupił platformę GG od Allegro (będącego wówczas własnością Naspers) w 2015 r.. Wiadomo jednak, że w czerwcu ubiegłego roku przejęcie Gadu-Gadu spółka Grupa Sar. Do transakcji ostatecznie nie doszło, padła jednak kwota przejęcia - 2,4 mln zł. 

Czytaj też: Gadu-Gadu kiedyś był potężny i kultowy. A jak jest dzisiaj? 

Według badań Gemius/PBI, cytowanych przez wirtualnemedia.pl,  w sierpniu ub.r. desktopowy komunikator GG miał 1,33 mln realnych użytkowników, a serwis GG.pl - 321,4 tys. użytkowników i 45,6 mln odsłon. W 2011 roku Gadu-Gadu miało około 50 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłali do 300 milionów wiadomości dziennie, a dziennie powstawało ponad 500 nowych kont.

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (61)
Kultowy polski komunikator został przejęty. Transakcja może być warta miliony złotych
Zaloguj się
  • Oceniono 28 razy 18

    Wstaję o kultowej 6 rano na dźwięk kultowego budzika z brzęczkiem w mieszkaniu z kultowym wystrojem z kultowego PRL-u, robię sobie kultową kawę Pedros z kultowym Gajosem na opakowaniu, jem kultową kanapkę z kultową szynką babuni, myję zęby kultową szczoteczką Jordana, następnie kąpię się w kultowej wannie z epoki Gomułki (też prawie kultowego), wsiadam do kultowego tramwaju, spędzam 8 godzin w pracy (niestety nie kultowej bo do kultowego Google mnie nie przyjmą), potem obiad w kultowym barze mlecznym "Dworcowy" popity kultowym kompotem w towarzystwie kultowych żuli. Potem przejażdżka na moim kultowym rowerze bez hamulców po kultowej dzielnicy. Wieczorem gram w kultowego węża na kultowej Nokii (bo kultowy ajfon mi ukradli w kultowej knajpie), oglądam trochę kultowej "Dwójki" w telewizorze (kupiony trzy miesiące temu więc jeszcze nie kultowy) i spać.
    Pacierza już nie odmawiałem bo jestem niewierzący.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane