Kultowy polski komunikator został przejęty. Transakcja może być warta miliony złotych

Robert Kędzierski
GG (dawniej Gadu-Gadu), bez wątpienia kultowy polski komunikator, znów zmienia właściciela. Kupiła go firma zajmująca się szybkimi przelewami. Wartość transakcji mogła przekroczyć dwa miliony złotych.

Platforma GG, znana wcześniej jako Gadu-Gadu, zmieniła właściciela. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl - firma England.pl, zajmująca się szybkimi przelewami, podpisała z Xevin Consulting Limited, dotychczasowym właścicielem, umowę inwestycyjną.

To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski oraz przygotowywania dla użytkowników innowacyjnych usług fintech.

- oświadczył nowy właściciel na Twitterze.

England.pl powstała w 2005 roku w Koszalinie. Oferuje głównie przelewy (ma licencję Komisji Nadzoru Finansowego) pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią. Transferuje około 300 milionów złotych rocznie. 

Zakup Gadu-Gadu jest, wedle Romualda Remusa, wiceprezesa spółki, elementem długofalowej strategii biznesowej firmy, która ma umożliwić wykorzystanie komunikatora również na potrzeby wdrożenia innowacyjnych usług fintech. Mieliby z nich korzystać nie tylko Polacy i mieszkańcy Wysp, ale klienci z całej Unii. 

"Tak naprawdę, to możliwości są ograniczone tylko wyobraźnią. Trudno na tym etapie oczywiście podawać zbyt wiele szczegółów, ale wyobrażamy sobie, że oprócz tradycyjnej komunikacji Gadu-Gadu może posłużyć np. do: dokonywania płatności między użytkownikami (w tym także tych za granicą), dzielenia się kosztami między użytkownikami, wzajemnych pożyczek, crowdfundingu, usługi inicjowania płatności określonym w PSD II, może oferować usługę czatu dla firm, itd., itp." - napisał w przesłanym nam komentarzu Remus.

- Chcemy jednak przede wszystkim przywrócić GG chociaż część dawnej świetności i uczynić z niego miejsce do bezpiecznej komunikacji, w tym np. między zespołami skupionymi wokół jakiś projektów, czy wewnątrz konkretnej firmy. Wcale nie musimy do tego używać np. Messengera. Polscy programiści już wiele lat temu stworzyli równie dobre narzędzie, no ale niestety skupili się tylko na Polsce i np. nie przygotowali nawet anglojęzycznej wersji komunikatora - dodaje Romuald Remus.

Transakcja może być warta miliony

England.pl nie zdradza wielkości transakcji. Nie wiadomo też za jaką kwotę Xevin odkupił platformę GG od Allegro (będącego wówczas własnością Naspers) w 2015 r.. Wiadomo jednak, że w czerwcu ubiegłego roku przejęcie Gadu-Gadu spółka Grupa Sar. Do transakcji ostatecznie nie doszło, padła jednak kwota przejęcia - 2,4 mln zł. 

Czytaj też: Gadu-Gadu kiedyś był potężny i kultowy. A jak jest dzisiaj? 

Według badań Gemius/PBI, cytowanych przez wirtualnemedia.pl,  w sierpniu ub.r. desktopowy komunikator GG miał 1,33 mln realnych użytkowników, a serwis GG.pl - 321,4 tys. użytkowników i 45,6 mln odsłon. W 2011 roku Gadu-Gadu miało około 50 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłali do 300 milionów wiadomości dziennie, a dziennie powstawało ponad 500 nowych kont.

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (62)
GG przejęty przez England.pl Wartość transakcji mogła przekroczyć 2 miliony
Zaloguj się
 • kinlej

  Oceniono 28 razy 18

  Wstaję o kultowej 6 rano na dźwięk kultowego budzika z brzęczkiem w mieszkaniu z kultowym wystrojem z kultowego PRL-u, robię sobie kultową kawę Pedros z kultowym Gajosem na opakowaniu, jem kultową kanapkę z kultową szynką babuni, myję zęby kultową szczoteczką Jordana, następnie kąpię się w kultowej wannie z epoki Gomułki (też prawie kultowego), wsiadam do kultowego tramwaju, spędzam 8 godzin w pracy (niestety nie kultowej bo do kultowego Google mnie nie przyjmą), potem obiad w kultowym barze mlecznym "Dworcowy" popity kultowym kompotem w towarzystwie kultowych żuli. Potem przejażdżka na moim kultowym rowerze bez hamulców po kultowej dzielnicy. Wieczorem gram w kultowego węża na kultowej Nokii (bo kultowy ajfon mi ukradli w kultowej knajpie), oglądam trochę kultowej "Dwójki" w telewizorze (kupiony trzy miesiące temu więc jeszcze nie kultowy) i spać.
  Pacierza już nie odmawiałem bo jestem niewierzący.

 • ref-lex

  Oceniono 18 razy 8

  GG jest solidnym i estetycznym Messengerem, mieszkam w Stanach i gg mi sluzy od ok 20 lat

 • dobiik

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem z ktora wersja to juz bylo ale GG umarlo gdy pojawilo sie na nim wiecej reklam niz calego innego contentu. W pewnym momencie poprostu nie dalo sie na to patrzec wiec odinstalowalem, po drodze przyszedl FB a i eoke smartfonow tez firma przespala, mogla to byc taka dobra polska appka. Tymzcasem korzystam z bialoruskiego vibera i amerykanskiego whatsappa i skypa.
  Historia GG to taki dobry przyklad polskiej krotkowzrocznosci (ew janusza biznesu). Spopularyzowac cos do momentu gdzie ma sie duza baze uzytkownikow i zmiast dalej usprawniac i powoli ale sukcesywnie czerpac zyski usprawniajac usluge to przedsiebiorcy chca szybko s ie wzbogacic jednoczescie zabijajac oddanych klientow. Podobny los spotkalo procz GG, NK i Kwejk/demotywatory (content na stronach powoli zmienial sie w reklamy i baza uzytkownikow odplywala).

 • ckmod

  Oceniono 3 razy 3

  szkoda, to był świetny komunikator, ale zaczęto dodawać inne funkcje, a odejmować funkcję komunikatora, przejęcie nie wróży nic dobrego, będzie kolejna funkcjonalność, i tak z komunikatora który był świetny zrobiono monstrum coś, z małą opcją komunikacji....przytłoczoną innymi funkcjami, przerost "softwaru" nad funkcjonalnością.

 • rasta-mw

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mnie to faktycznie kultowy komunikator, może dlatego że jestem już prawie dziadkiem ;))
  Szkoda, że poprzedni właściciele GG dali ciała i prawie uśmiercili ten komunikator. Oby nowy zarząd miał lepszy pomysł i przywrócił GG dawny blask.

 • zelm71

  Oceniono 2 razy 2

  Pranie kasy

 • nitro2012

  Oceniono 1 raz 1

  kiedyś był popularny... ale robienie z programu kombajnu źle się kończy...

  teraz mamy komunikatory oparte o protokół XMPP/Jabber

 • the_incognito

  Oceniono 1 raz 1

  Był najpopularniejszy (sam go używałem przez klienta Kadu), ale to już dawno się skończyło. Są więksi i bardziej popularni gracze na rynku. To już nie jest polski internet tylko globalna sieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX