Wyciekły dane klientów polskiego operatora. Jeśli korzystaliście z jego usług, lepiej zmieńcie hasła

Imiona i nazwiska, dane teleadresowe, a nawet numery kart SIM oraz kody PUK klientów sieci Aero2 mogły trafić w niepowołane ręce. Poinformował o tym sam operator, a teraz zaleca: lepiej zmieńcie swoje loginy i hasła.

Od kilkudziesięciu godzin sieć Aero2, operator telefonii komórkowej w Polsce, wysyła swoim klientom maile, w których ostrzega o możliwości wycieku danych osobowych.

Szanowni Państwo, Informujemy, że w dniu 14 marca 2018 r. otrzymaliśmy zgłoszenie, iż mogło nastąpić nieuprawnione uzyskanie dostępu do niektórych danych osobowych części Klientów BDI (Bezpłatnego Dostępu do Internetu), która skorzystała z oferty pakietów komercyjnych.

- czytamy w komunikacie, który opublikował serwis Niebezpiecznik.pl.

Wyciek danych nie dotyczy klientów, którzy korzystali z oferty darmowego dostępu do internetu, ale tych osób, które korzystają z dodatkowych płatnych pakietów danych.

Wśród danych osobowych, które mogły trafić w niepowołane ręce znalazły się imię, nazwisko, dane korespondencyjne, dane adresowe do faktury, e-mail, numer kontaktowy, udzielone zgody biznesowe, numer seryjny karty SIM i kod PUK.

Jednocześnie Aero2 zapewnia swoich klientów, że próba nieuprawnionego dostępu nie dotyczyła takich danych, jak: numer PESEL oraz numer i seria dowodu. Operator podjął również szereg działań, które mają dodatkowo zabezpieczyć dane klientów:

 1. Na stronie Elektronicznego Biura Obsługi Klienta Aero2 wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia, które mają na celu uniemożliwianie potencjalnych prób naruszenia dostępu do danych osobowych.
 2. Czasowo zablokowano możliwości wyświetlania danych osobowych Klientów sklepu Pakiety Aero na koncie po zalogowaniu.
 3. Czasowo zablokowano dostęp do Elektronicznego Biura Obsługi Klienta Aero2, jednakże Klienci mieli możliwość dokonania zakupu pakietów poprzez sklep internetowy Aero2 (działający pod linkiem: https://sklep.aero2.pl )

Ponadto operator zaleca użytkownikom usług Aero2:

- zweryfikowanie wszystkich loginów i haseł - z punktu widzenia bezpieczeństwa najlepiej jest używać innych identyfikatorów i haseł w serwisach internetowych i systemach komputerowych;

- zmianę hasła stosowanego w kontaktach z Aero2 – warto zadbać, by było odpowiednio silne;

- nie odpowiadać na maile spamerów ani nieznanych osób i instytucji;

- zawiadomić organy ścigania w przypadku uzyskania informacji o bezprawnym posłużeniu się danymi osobowymi przez podmiot nieuprawniony lub przesłać tego rodzaju zgłoszenie do Aero2 (adres poniżej).

Aero2 to polski operator telekomunikacyjny, którego właścicielem jest Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat). Sieć oferuje klientom m.in. usługę bezpłatnego dostępu do internetu (BDI) o maksymalnej prędkość transmisji danych 512 kb/s.

W 2016 r. operator uruchomił markę a2mobile, która oferuje usługi głosowe i mobilny internet w systemie pre-paid. A2mobile korzysta z sieci Aero2 oraz z nadajników Plusa.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (51)
Wyciekły dane klientów operatora telekomunikacyjnego Aero2
Zaloguj się
 • faktami_w_morde

  Oceniono 9 razy 5

  I niech mi ktoś powie dziś że internet jest bezpieczny. Nie wierze, ze wszystkie wycieki są przypadkowe. A teraz szykuje się kolejna rewolucja- elektroniczne recepty. I konsekwencje o których gawiedź nie pomyśli, tylko się kretyńsko cieszy że będzie wygodniej. Pan X biorący psychotropy raczej nie chce się tym chwalić całemu społeczeństwu, nie chce być wytykany, oraz chce mieć pracę, no ale psycholi nie chcą zatrudniać. Pani Y chce wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, ale nie chce NIE MIEĆ szansy na korzystne warunki czyli nie chce zdradzać się ze stanem swojego zdrowia, Pan X i Y będą chcieli kredyt na chałupę z banku, ale nie dostaną bo banki dowiedzą się z wycieku danych z recept (coś takiego się wydarzy i będzie nazwane "przypadkiem")- że Pan X czy Pani Y mają jakieś przewlekłe choroby i marne szanse na pełną zdolność do zarobkowania przez 30 lat. Protestować, nie zgadzać się na elektorniczne recepty. Papier bezpieczniejszy. Amen

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 3 razy 3

  Wyciekly hasla czy hashe hasel? Co za cymbal trzyma hasla otwartym tekstem?

 • sigit

  Oceniono 1 raz 1

  Dużo zamydlania oczu, a nic o tym, DLACZEGO wyciekły? Zdzisio informatyk, zarabiający 1700 na rękę, odsprzedał cały pakiet za 50gr/fraga, czy ktoś się włamał dzięki niezałatanej dziurze, bo Polkomtel nie wgrywał poprawek? Stawiam, że jedno z dwóch.

 • klapen

  Oceniono 1 raz 1

  Schodzimy na psy !!

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  A jaką karę poniesie operator ? Pewnie żadną ! Przecież żyjemy w państwie prawa ICH PRAWA .

 • lieft

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedy firmy, które pozwoliły sobie na włamanie do swojej infrastruktury, będą odpowiadać finansowo i karnie?

 • artco1313

  0

  A który bank daje pożyczki na pin i puk z Aero2?

 • 1234qwerty

  0

  Próbuję od 2 dni i nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX