Google w błyskawicznym tempie likwiduje kolejną usługę. Użytkownicy mają mniej niż dwa tygodnie

Robert Kędzierski
Google poinformował, że wkrótce nie będzie już można skracać linków do adresów internetowych za pomocą usługi goo.gl. Alternatywa, którą proponuje gigant internetu ma być lepiej dostosowana do zachowań użytkowników.

Google informuje, że po 13 kwietnia nie będzie już można generować linków za pomocą usługi goo.gl. Służy ona do skracania adresów internetowych zamieniając trudne do publikowania, długie adresy na dużo wygodniejsze np. goo.gl/Y5VIoG. 

embed

Linki, które zostaną wygenerowane za pomocą usługi będą jeszcze niemal rok - do 30 marca 2019 roku. Usługa działała od roku 2009. 

Nowa usługa, nowy standard

Google motywuje swoją decyzją wprowadzeniem zupełnie nowej usługi. Chodzi o Firebase Dynamic Links (FDL). Ma być znacznie lepiej przystosowana do potrzeb użytkowników. Jeden link pozwoli bowiem kierować do różnych adresów w zależności od tego na jakim urządzeniu jest otwierany. Google zastępuje więc dość prostą usługę, ale całkiem wygodną usługę, bardziej inteligentną. Linki FDL są na tyle inteligentne, że mogą kierować użytkowników w inne miejsca biorąc pod uwagę wersję systemu operacyjnego, język, rodzaj urządzenia. FDL będzie więc łatwiejszy w zaawansowanej, personalizacji. To narzędzie lepiej dostosowane do potrzeb użytkownika korzystającego coraz częściej z urządzeń mobilnych. 

Użytkownikom i programistom będzie łatwiej

Dla użytkowników może to oznaczać większą wygodę. Programista będzie mógł na przykład umieścić na swojej stronie jeden link z napisem "Pobierz". Użytkownik nie będzie musiał szukać swojej wersji systemu, urządzenia, języka - pobieranie aplikacji,  dokumentacji, sterowników może być znacznie łatwiejsze. 

FDL działają też wewnątrz aplikacji. Uproszczą więc nawigację, płatności, korzystanie z aplikacji i usług zewnętrznych.

FDL pozwoli tworzyć na spersonalizowane, dynamiczne linkiFDL pozwoli tworzyć na spersonalizowane, dynamiczne linki Fot. Google

Czytaj też: Google podjął decyzję. Tego rodzaju usług i produktów już nie reklamuje. 

Decyzja Google może pomóc w uporządkowaniu serwisów internetowych i aplikacji. Linki staną się bardziej inteligentne, lepiej dopasowane do użytkownika, a to powinno zaoszczędzić mu czasu. 

FDL wydaje się trudniejsze w konfiguracji, z goo.gl korzystać można bez eksperckiej wiedzy. Na szczęście inne skraczacze linków nadal działają. Użytkownicy mogą więc przesiąść się na Bitly, Ow.ly, Is.gd, AdF.ly, czy Bit.do.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (11)
Google zamyka usługę goo.gl. Zapowiada nową metodę skracania linków
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 8 razy 4

  Tia. goo. gl działał po prostu przez zwykłe przekierowanie (301) w protokole ha te te pe (debilny walidator komentarzy nie pozwala wpisać skrótowca :-D). Statystyki generowane są na podstawie tego, co można wyczytać wprost z nagłówków. Nowe "lepsze" przekierowania będa pewnie działać poprzez jakąś turbo-hiper-stronę z toną szpiegowskiego javascriptu odczytującego z przeglądarki wszystko, co możliwe, z numerem buta właściciela włącznie.

 • rzydeta

  Oceniono 5 razy 3

  Zasmuciłem się niesłychanie bardzo ;->
  A tak swoją drogą, każdą otrzymaną wiadomość zawierającą "skrótowca" wywalam bez wnikania, dokąd ten link tak naprawdę prowadzi.

 • for_pit

  Oceniono 1 raz 1

  no i kolejny etap "google wie lepiej"
  a jeśli ja chcę na tablecie otwierać pełną anie "mobilną" stronę to czemu nie mogę?
  tablet mam z ekranem 10 cali i te mobilne wersje sa na czymś taki wyjątkowo wk...
  a poza tym tzw mobilne wersje są okrojone z możliwości i treści

  ciekawe ile chcą zarobić na tym - bo coś mmi się wydaje, że o to właśnie chodzi
  a normalny człowiek będzie miał jeszcze gorzej przy szukaniu jakiejś informacji a nie "faktów medialno internetowych"

 • janboden49

  0

  nic, tylko się powiesić...

 • 0

  Był doskonały do skracania kilometrowych URL z google map jednak bardzo ograniczony do naszego rodzimego systemu skracania linków utn. pl i działa skracanie url Street View bez problemu i do tego panel ze statystykami kliknięć na url, lokalizacje itp. jest bardziej praktyczny od tego z googla że żadna strata.

 • 0

  Był doskonały do skracania kilometrowych URL z google map jednak bardzo ograniczony do naszego rodzimego systemu skracania linków utn. pl i działa skracanie url Street View bez problemu i do tego panel ze statystykami kliknięć na url, lokalizacje itp. jest bardziej praktyczny od tego z googla że żadna strata.

 • lllukas

  0

  "Linki staną się bardziej inteligentne". Będzie sobie można pogadać z takim linkiem na poziomie. Może nawet wpadnie taki inteligentny link na coś odkrywczego, artykuł może napisze...

 • supermarjan

  0

  uveb.se/
  tyle ze za v wstaw se "j" bo oczywiscie wszystko co pochodzi od zacnego polskiego slowka oznaczajacego ruch posuwisto zwrotny - jest tu banowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX