Mark Zuckerberg nie mógł znaleźć gorszego momentu by to potwierdzić. "Messenger skanuje wszystkie wiadomości"

Robert Kędzierski
Mark Zuckerberg podczas wywiadu chciał zabłysnąć i zapewnić, że Messenger nie jest narzędziem do rozpowszechniania fałszywych wiadomości. Zrobił to jednak w złym momencie i złym stylu.

Skandal, jaki wywołał wyciek danych z Facebooka do Cambridge Analitica zdaje się wreszcie przygasać. Mark Zuckerberg, jedną wypowiedzią podczas wywiadu udzielonego magazynowi Vox, podsycił jednak wątpliwości dotyczące tego, ile serwis o nas wie.

Czytaj też: Facebook zmienia zasady. Łatwiej kontrolować co portal wie. Dla niektórych wciąż może wiedzieć za dużo. 

Szef Facebooka przyznał bowiem, że automatyczny system skanuje wszystkie wiadomości wysłane za pomocą Messengera. Szczególna uwagę zwraca na zdjęcia i linki. Zuckerberg zapewnił, że robi to, by nas chronić, uniemożliwić rozsyłanie dziecięcej pornografii, szkodliwego oprogramowania oraz innych wiadomości, które "naruszają standardy".

Część użytkowników przyjęła jednak deklarację Marka sceptycznie. Powróciły bowiem obawy o to, że Facebook może analizować wiadomości zbyt dogłębnie. Firma przyznaje jednak, że do moderatorów trafiają tylko wiadomości oznaczone jako podejrzane. To co piszemy nie jest też wykorzystywane do celów reklamowych. 

WhatsApp bardziej prywatny

Stanowisko, które przedstawił Mark Zuckerberg nie jest nowe. O tym, że wiadomości są skanowane wiadomo od 2013 roku. Szef Facebooka wybrał jednak zły moment i zły styl przypomnienia o tym fakcie. Nie wziął pod uwagę tego, że część użytkowników jest przewrażliwiona, bo nie do końca rozumie co stało się przy okazji wycieku do Cambridge Analitica. 

Bloomberg zwraca uwagę na to, że ci, którym w większym stopniu zależy na prywatności rozmów mogą korzystać z WhatsApp. Drugi z komunikatorów należących do Facebooka używa bowiem szyfrowania. Nie ma zatem możliwości podejrzenia treści wiadomości pomiędzy użytkownikami. 

Dla części osób skandal jaki wybuchł w związku z Camridge Analitica może być powodem do głębszych przemyśleń na temat prywatności. Możliwe, że niewielu użytkowników Facebooka wie jak dokładna jest analiza danych aktywności. Eksperci Marka Zuckerberga analizują 98 rodzajów informacji, które są przekazywane reklamodawcom. Interesuje ich zarówno nasz status materialny jak i rodzinny, informacje związane ze zdrowiem i zainteresowaniami. Korzystanie z internetu wiąże się z utratą części prywatności. 

***

Więcej o:
Komentarze (37)
Mark Zuckerberg potwierdza: 'Messenger skanuje wszystkie wiadomości'. Dla bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • mikrobyznesmen

  Oceniono 4 razy 4

  === Drugi z komunikatorów należących do Facebooka używa bowiem szyfrowania. Nie ma zatem możliwości podejrzenia treści wiadomości pomiędzy użytkownikami. ===

  Hmmm... Czy stwierdzenie "należący do FB" nie kłóci się ze stwierdzeniem "nie ma możliwości podejrzenia"? :)

 • Kubek Kubek

  Oceniono 10 razy 4

  Facebook nie ma żadnych zabezpieczeń i to jest fakt bo skoro ja nie używam konta przypuśćmy przez dwa trzy mieśiące a potem przy logowaniu zadaje mi pytanie czy to ja logowałem się ostatnio w Hongkongu no to jakie to są zabezpieczenia tym bardziej że mnie tam nie było. Śmiechu warte.

 • Oceniono 2 razy 2

  Pies Cię trącał panie zuckerberg i cały Facebook ....Ja już skasowałem konto!!!

 • Oceniono 4 razy 2

  To nie jest żaden "wyciek". FB po prostu oddał wszystkie dane Cambridge Anayitica.

 • derp970

  Oceniono 1 raz 1

  Myślicie, że jesteście tacy mądrzy, nie mając konta na fb? :D Widzicie te ikonki facebooka na każdej stronie "udostępnij"? :D Praktycznie każda strona zawiera facebookowe skrypty śledzące was, mimo że możecie sobie nie mieć konta na fb :D Macie tzw "shadow accounts" :D

  I co teraz?

 • abnegat.ltd

  Oceniono 3 razy 1

  WatsApp bezpieczne
  ha ha ha
  To czemu nie da sieuzyeac tego paścia bez wydania zgody na dosteo do CALEJ adresowej bazy danych?

 • darazetes9898

  Oceniono 7 razy 1

  ZUCK stalin 21 wieku stalin bez gulagow . potrafii usunac wklejona wiadomosc ktora jest we wszystkich powaznych gazetach ( o muzulmanach ) i wyslac wkejajacego na 30 dni urlopu bana . ale slemy to wszystko naprawia nie bedzie netu .

 • jjaarroo

  Oceniono 5 razy 1

  Ja to się dziwię że ludzie wystawiają się na oplotkowanie , na facebooku nikt nie jest anonimowy ,wystarczy wpisać imię i nazwisko kogokolwiek i już wiemy wszystko o tej osobie . A jak torszkę poszperamy to mamy wszystko to co tam ta osoba umieściła .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX