Masz zbyt wolny internet, a dostawca umywa ręce? Ta strona pomoże wypowiedzieć umowę

Robert Kędzierski
Strona speedtest.pl uzyskała oficjalny certyfikat UKE. Dzięki temu pomiary wykonane za jej pomocą będą mogły być argumentem w sporze z dostawcą internetu stacjonarnego.

Użytkownicy internetu stacjonarnego, którzy mają problemy z uzyskaniem deklarowanej w umowie prędkości łącza, zyskają wkrótce nowe narzędzie. Właściciel strony SpeedTest.pl, firma V-Speed, uzyskała bowiem certyfikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Łatwiej wypowiesz umowę

Co to oznacza dla internauty? Wkrótce pojawi się oficjalna aplikacja i strona internetowa, która umożliwi pomiar prędkości internetu. Stacjonarni dostawcy będą musieli się z tym wynikiem liczyć. Przepisy przewidują bowiem, że usługodawca musi określić najczęściej występujące oraz minimalne prędkości połączenia internetowego. Jeśli wynik SpeedTest.pl wypadnie gorzej, to konsument będzie miał podstawę do wypowiedzenia umowy. Dojdzie bowiem do „domniemania nienależytego wykonania umowy”.

Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi

- czytamy w stanowisku Urzędu. 

Do tej pory testy wykonywane za pomocą stron internetowych miały mniejszy walor dowodowy - można je było traktować jedynie informacyjnie.

Wkrótce rewolucja w internecie mobilnym

Jak zauważa serwis telko.in, SpeedTest.pl obiecał stworzenie aplikacji do mierzenia prędkości internetu dla klientów internetu mobilnego. W tym wypadku atest UKE nie będzie jednak obowiązywał. 

Czytaj też: Podejrzanie tanie smartfony mają zniknąć  z polskich sklepów online. Ministerstwo zamyka kolejną furtkę, przez którą ucieka VAT i podatki. 

Nowe przepisy mogą pomóc tym konsumentom, którzy mają problem z wyegzekwowaniem warunków umowy. Dostawcom internetu będzie bowiem trudniej "umyć ręce" i stwierdzić, że problemu nie ma. 

Kto ma najszybszy internet w Polsce? 

Według rankingu SpeedTest.pl, w 2017 r. najszybszym dostawcą internetu stacjonarnego w Polsce była Inea (67,94 Mbps). Na drugim miejscu znalazła się Toya (64,44 Mbps), na trzecim UPC (58,03 Mbps). Wśród dostawców mobilnych zwyciężył T-Mobile (18,28 Mbps), tuż za nim uplasował się Orange (17,37 Mbps). Plus, z wynikiem 14,43 Mbps, znalazł się na miejscu trzecim.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (50)
Speedtest.pl z certyfikatem UKE - dostawcy internetu będą musieli liczyć się z pomiarem wykonanym za jej pomocą
Zaloguj się
 • robproof

  Oceniono 7 razy 7

  Usługodawca będzie ustawiał priorytety dla pakietów, które idą przez speedtest. Czy dla tego serwera będzie super, a inne strony będą wczytywały się jak krew z nosa .. czyli po staremu. Bez sensu.

 • rasta-mw

  Oceniono 3 razy 3

  Mieszkam w małym miasteczku i mam 500Mbps/up:30 za 50zł na światłowodzie, jednak speedtest nie radzi sobie z takimi prędkościami, automatycznie łączy mnie z serwerami które ledwo wyrabiają 350Mbps, ale jak się ręcznie wybierze to na jednym w Poznaniu dochodzi prawie do maksa czyli 480Mpbs, upload zawsze full.

 • dublet

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawostką nie jest to, że mój stacjonarny 50 MB daje w porywach 15, bo to ma prawie każdy, ale to, że dział techniczny twierdzi, że winne są ograniczenia w Wi-Fi . No to kiedy 3 dni później operator zadzwonił i zaproponował przyspieszenie do 100 MB za 10 zeta ekstra, właśnie im powiedziałem to, czym mnie bajerował dział techniczny, że u mnie ich 100 MB nie działa:-) Pani zbaraniała :-)

 • onuce-precz

  Oceniono 4 razy 2

  u mnie akurat orange i jego nju to porażka.

 • melmakianin

  Oceniono 2 razy 2

  w jakim sporze? "prędkość DO xxMb/sek" w każdej umowie... i pozamiatane... DO, DO, DO !!!

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 1 raz 1

  Ja miałem z orange do 10,a było zaledwie 2 niekiedy 3 mb/s,przeszedłem do lokalnego nadawcy i mam do 10,ale jest teraz 7 i prawie do 10 mb/s,widoczna różnica.Jak dzwoniłem do orange to zawsze mówili że jestem za daleko od serwera,teraz jestem jeszcze dalej od serwera i całkiem fajnie net śmiga,orange zawsze ściemniało,z telefon też opuściłem od tych francuskich złodziei.

 • mamitka67

  Oceniono 1 raz 1

  mieszkam w srodku czarnej dziury do każdego z 3 miast mam 5 km , internet z orange w porywach 1,2 Mb a najczęściej to w Kb. Jak przyjeżdzają to tez korzystają z speedtesta i nic

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  Internet 120 Mbps w UPC.
  Pomiar prędkości na stronie UPC - 115 Mbps, na stronie SpeedTest i innych - 75 Mbps...

 • extragender

  Oceniono 1 raz 1

  To jest artykuł z cyklu: "Laicy laikom". Dostawca odpowiada tylko za prędkość do routera brzegowego. Nie ma żadnego wpływu na stan infrastruktury innych dostawców. Poza tym speedtest.pl na tle konkurencji jest chyba najmniej wiarygodnym testerem prędkości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX