Koniec z hasłami? Już wkrótce zalogujesz się na ulubionej stronie internetowej odciskiem palca albo skanem twarzy

Za sprawą nowego standardu Web Authentication opracowywanego wspólnie przez organizacje FIDO Alliance i W3C możliwe będzie zalogowanie się na dowolnej stronie internetowej z użyciem odcisku palca, skanu twarzy lub specjalnego klucza USB.

Zapamiętywanie coraz większej liczby haseł (zakładając optymistyczny scenariusz, że dla każdej usługi i strony stosujemy inne) to w dłuższej perspektywie droga donikąd. Stąd od pewnego czasu trwają prace nad nowym standardem, który pozwoli wykorzystać mechanizmy biometryczne (między innymi skanery odcisków palców, skanery twarzy oraz klucze USB) z poziomu przeglądarki internetowej.

Pierwszą przeglądarką, która zostanie przygotowana do korzystania ze standardu Web Authentication będzie Mozilla Firefox. Wiemy już, że do grona wspierających w ciągu najbliższych miesięcy dołączy również Google Chrome oraz Microsoft Edge. Publiczne poparcie dla nowej technologii wyrazili również twórcy przeglądarki internetowej Opera.

Na razie nie znamy jedynie stanowiska Apple i możliwości implementacji rozwiązania w przeglądarce internetowej Safari. Możemy jedynie podejrzewać, że gigant z Cupertino ma już plany związane z własnymi mechanizmami zabezpieczeń wykorzystywanymi między innymi za sprawą Face ID, czyli zaawansowanego skanowania twarzy w iPhonie X.

Czytaj też: Przeglądarka Microsoft Edge dla iPadów i tabletów z Androidem. Ktoś chętny do przesiadki z Chrome i Safari?

Standard Web Authentication to nie tylko wygoda dla samego użytkownika, ale również większy poziom bezpieczeństwa na wypadek kradzieży danych do logowania z jednego z serwisów. Warto jednak pamiętać, że standard jest nadal w fazie opracowywania, a do czasu jego wdrożenia może minąć nieco czasu. Wsparcie największych producentów przeglądarek internetowych na tym etapie znaczy już bardzo wiele.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (17)
Standard Web Authentication - logowanie na stronie odciskiem palca
Zaloguj się
 • franzmaurer

  Oceniono 21 razy 21

  A potem dowiem się, że skan mojej twarzy jest do kupienia w Cambridge Analiitica. Dzięki.

 • Oceniono 9 razy 9

  Dziękuję wolę zwykłe hasło bo po jakimkolwiek wycieku danych biometrycznych będę w czarnej dupie bez dostępu do jakiejkolwiek strony czy usługi.

 • qrzysiu

  Oceniono 2 razy 2

  Super pomysł ! Czyli to tak jakbyście mieli jeden login i jedno hasło do wszystkich serwisów, maili i kont jakie używcie ludzie. I ktoś będzie miał do tego dostęp.

 • opyzcinr

  Oceniono 1 raz 1

  artykuł o niczym

 • noltenick

  Oceniono 3 razy 1

  Przy firmie, która to opatentuje, wdroży i zdobędzie pierwszy miliard haseł, to taki fejsbuczek, amazonik, jabcok i inne mikrosofciki to będą zabaweczki. Ludzie się na to chyba nie nabiorą. Chociaż z drugiej strony ta wygoda kusząca jest. No ale moim zdaniem każdy leń sam sobie jest winny.

 • wymagany_login

  0

  Teraz do ogromu gromadzonych danych tekstowych i numerycznych dojdą biometryczne? Aby operator poznał nas leszcze lepiej!

 • dublet

  0

  Jako były bokser zmieniam za umiarkowaną opłatą "hasło" do logowania się za pomocą twarzy.

 • tokugawa-live

  Oceniono 4 razy 0

  Bezwzględnie zamknę każde konto gdzie to będzie narzucane. Radzę chronić wszelkie dane biometryczne. Rządy narzucająć te rozwiązania w paszportach, dowodach itp całkowicie wykluczyły możliwość ich użycia gdziekolwiek indziej. Jeśli używasz odisku palca do odblokowania laptopa to on już na pewno wyciekł - spodziewaj się dużych problemów w przyszłości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX