Nowy sposób na wyłudzenie poufnych danych. Nie daj się nabrać. To nie jest zwrot podatku

To nie jest formularz zwrotu podatku. To kolejne oszustwo. Przestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wyłudzają dane osobowe i numery kart kredytowych.

Co jakiś czas informujemy o nowym ataku phishingowym wymierzonym w polskich internautów. Najczęściej oszuści próbują wykraść pieniądze kart płatniczych czy rachunków bankowych.

Mieliśmy już przestępców podszywających się pod Media Markt, a nieco wcześniej ktoś przeprowadził bardzo dobrze przygotowany atak z kosztującymi 5 zł bonami do Biedronki.

Tym razem mamy do czynienia z oszustwem, które celuje w osoby czekające na zwrot podatku. Niebezpiecznik informuje, że na skrzynki mailowe Polaków trafiają wiadomości informujące o możliwości odbioru rzekomego zwrotu podatku.

Co ciekawe, w jej treści znajduje się link do prawdziwej strony Ministerstwa Finansów. Sama wiadomość nie stanowi więc żadnego zagrożenia. Nie da się też nie zauważyć, że została przygotowana bardzo niestarannie i może nawet wyglądać jak żart.

Przestępcy liczą jednak, że internauci klikną w dołączmy do e-maila załącznik - zwyczajny plik PDF z informacją o rzekomo przysługującym podatnikowi zwrocie w wysokości 718,725 zł.

Ten podpisany jest przez "zastępcę rozjemcy podatkowego", którym ma być Mateusz Morawiecki. Jakby tego było mało widoczny poniżej podpis jest podpisem... nieżyjącego tureckiego polityka i męża stanu Mustafy Kemala Atatürka. I samo to już wzbudzi podejrzenia zdecydowanej większości internatów.

Ktoś wyłudza dane osobowe i numery kartKtoś wyłudza dane osobowe i numery kart fot. Dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Dokument zawiera jednak link do podrobionego formularza "zwrotu podatku", który wyłudza dane osobowe. Warto zwrócić uwagę na pasek adresu, na którym wyświetla się strona w domenie "weebly.com", a ta przecież nie należy do Ministerstwa Finansów.

Po podaniu danych ofiara kierowana jest do kolejnego formularza, który tym razem wyłudza dane karty płatniczej. Po wypełnieniu wszystkich pól ofiara oszustwa przenoszona jest już na prawdziwy adres Ministerstwa Finansów.

Ktoś wyłudza dane osobowe i numery kartKtoś wyłudza dane osobowe i numery kart fot. Dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Sam atak jest na tyle źle przygotowany, że - mamy nadzieję - nikt nie dał się nabrać. W treści kolejnych stron pojawia się wiele błędów językowych, które od razu powinny zasugerować, że mamy do czynienia z oszustwem.

Często jednak wielu internautów wpada w sidła przestępców w jeszcze prostszy sposób, dlatego zawsze trzeba uważać, gdzie podajemy poufne dane.

Jeśli czekacie na zwrot podatku od Urzędu Skarbowego warto samodzielnie wejść na stronę Ministerstwa Finansów. Stan realizacji zwrotu nadpłat możecie sprawdzić w TYM miejscu.

---

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (7)
Złożyłeś PIT i czekasz na zwrot podatku? Pod żadnym pozorem nie klikaj w ten link
Zaloguj się
 • krzycho-60

  Oceniono 3 razy 3

  Idiotom którzy dadzą się na to nabrać, zabrać dożywotnio komputer.

 • zwierzowiec

  Oceniono 2 razy 2

  Dyrekcja Generalna Finansa Publiczna pozawiadamia:

  Ten co kliknie - wygrywa internet. Cały!

 • dd_

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś jest w stanie wogóle na to nabrać? Morawiecki jako rozjemca podatkowy? Faksymile podpisu Kemala Ataturka? Zgroza. To głupsze niż maile jakie ostatnio znów dostaję z propozycją milionów dolarów od Gates’a, Międzynarodowego Funduszu Walutowego itp

 • typowynazista

  0

  "Proszę złożyć wniosek o zwrot podatku i pozwolić nam na 10 dni do leczenia" - Jak rozumiem, to gimbaza z g.pl za większy problem uważa niezgodność podpisu z nazwiskiem niż to zdanie, które jasno kwalifikuje do leczenia i oszustów i ich ofiary i redaktora?

 • todeskult

  0

  Kwota zwrotu: 718,725 PLN xD

 • todeskult

  0

  Buahaha!!! Jakim trzeba być przychlastem żeby się nabrać na coś takiego?
  "zastępca rozjemcy podatkowego", "pozwolić nam na 10 dni do leczenia".
  Hakierzy z Albanii albo Bułgarii, facepalm oburęczny :D

 • inny_wolny_login

  0

  "Generalna Finansa" i "na 10 dni do leczenia" - po prostu master plan i oszustwo stulecia.
  Każdy nabrany nie nadaje się już "do leczenia"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX