iPhone królem sprzedaży. Generuje więcej przychodów niż 600 smartfonów z Androidem

Robert Kędzierski
Dane dotyczące sprzedaży smartfonów nie pozostawiają złudzeń. Pozycja Apple i wyniki osiągnięte iPhone'y są imponujące.

Firma Counterpoint Research przygotowała analizę sprzedaży smartfonów za czwarty kwartał minionego roku. Absolutnym liderem zestawienia przedstawiającego wysokość osiąganych przychodów jest Apple. 

W pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem modeli produkowanych przez giganta z Cupertino. Na szczycie iPhone X, którego udział wynosi 35 proc. Na drugim miejscu uplasował się iPhone 8 (19 proc.), iPhone 8 Plus (15 proc) jest na miejscu trzecim. W zestawieniu znalazły się też starsze modele: iPhone 7 i 7 Plus, iPhone 6S, 6S i SE. Galaxy Note 8 zdobył 4 proc udziałów w przychodach, a Galaxy S8 Plus 1,7 proc. 

Udział smartfonów w generowanych zyskach ze sprzedaży. Dane za IV kw. 2017Udział smartfonów w generowanych zyskach ze sprzedaży. Dane za IV kw. 2017 Źródło: Counterpoint Research

Ranking można uznać za zaskakujący. Szczególnie w obliczu wcześniejszych doniesień, wedle których iPhone X miał nie spełniać oczekiwań konsumentów. Doniesienia mające pochodzić od dostawców Apple nie były oficjalne, ale i tak wpłynęły na obniżenie kursu akcji spółki. 

Niecodzienna jest też mocna pozycja starszych modeli iPhone'ów. Mało tego. Apple pokonuje niemal całą konkurencję. 

Sam tylko iPhone X w czwartym kwartale zeszłego roku wygenerował pięć razy większy przychód niż 600 modeli smartfonów z Androidem 

- czytamy w raporcie. 

Apple nie ujawnia liczb

Apple nigdy nie przedstawił sprzedaży iPhone'a X w liczbach. Wiadomo jednak, że w świątecznym kwartale nabywców znalazło 77,3 mln iPhone'ów. Według analityków iPhone'y X stanowiły połowę sprzedaży. 

Czytaj też: Sony Xperia XZ2 testowaliśmy długo i mamy ciekawe wnioski. 

Tymczasem, jak przypomina Apple Insider, według Tima Cooka najnowszy smartfon Apple od samej premiery sprzedawał się rewelacyjnie znajdując się na szczycie cotygodniowego rankingu sprzedaży. 

Analiticy Citi przewidują, że w tym roku sprzedaż smartfonów Apple będzie się zwiększać. W pierwszych dwóch kwartałach tego roku przewidywana wysokość sprzedaży iPhone'ów ma wynieść 92mln szt. czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy sprzedaż osiągnęła 85 mln. 

Zysk netto Apple w ostatnim kwartale 2017 przekroczył 20 miliardów dolarów przy przychodzie wynoszącym 88,3 mld dol. Dane te są rekordowe w całej historii firmy i o 13 proc. lepsze niż w roku 2016. Twórcy iPhone'w na swoich kontach ma już ponad 280 miliardów dolarów gotówki. Pozycja Apple wydaje się więc niezagrożona. 

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (38)
iPhone królem sprzedaży. Generuje więcej przychodów niż 600 smartfonów z Androidem
Zaloguj się
 • Maciej Jasinski

  Oceniono 2 razy 2

  Nie podważam faktu, iż Apple potrafi zarabiać. Jest jednak znacząca różnica między przychodem, a zyskiem. Tytuł i początek artykułu sugerują, że iphony generują najwyższe w branży przychody. Tymczasem opis zestawienia mówi o zyskach.

 • jeak

  Oceniono 12 razy 2

  "W pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem modeli produkowanych przez giganta z Cupertino"
  Pismaku, skończ wreszcie z tym gigantem z Cupertino, bo rzygać się chce.

 • fctheduck

  Oceniono 1 raz 1

  No to teraz wysypią się komentarze miłośników chińskiej taniochy dowodzących, że ich Hui czy coś takiego jest lepszy niż Apple i 10 razy tańszy.

 • supermarjan

  Oceniono 1 raz 1

  oto potęga religii.
  geniusz Jobsa polegał na tym że zamienil swoje zabawki w monstrancje i cotygodniowe wizyty w kosciele.
  nawet spowiedz jest. bo w pewnych krajach i pewnych srodowiskach jak nie masz koszyka jablek na chacie to sie znajomym spowiadac musisz - dlaczego.

 • Oceniono 1 raz 1

  ... rozmowa z zeszlego tyg. Z operatorem sieci komórkowej.... i widzi pani uzywa pani xperi i telefon sie uszkodzil wszystkie pani zdjecia i filmy przepadly a na iphonie by nie przepadlo bo jest icloud i wszystko sie tam zapisuje ... Ale w xperi mam konto google i tam jest to samo.... Oj to nie wiedziałem...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz 1

  ale, ale, ale... ale jeszcze kilka dni temu pisaliście, że iPhony się nie sprzedają i zawieszają ich produkcję.
  Tak to jest jak się przepisuje każdy pierd z internetu - wychodzi się na głupka.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 7 razy 1

  Jaki problem uzyskać większy przychód produktem który co prawda może nie sprzedaje się rewelacyjnie, ale producent ma na nim 80% (strzelam) marży? Podczas gdy ktoś inny sprzeda 4 razy więcej urządzeń, ale na każdym zarabia znacznie mniej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX