Facebook zaostrza regulamin. Oto lista słów i zwrotów, których nie będziesz mógł użyć w serwisie

Facebook opublikował nowy regulamin, w którym szczegółowo opisuje co wolno, a czego nie wolno robić podczas dyskusji. Musicie zgodzić się z nowymi zasadami, aby dalej korzystać portalu.

Kurz po ostatniej aferze Cambridge Analytica i przesłuchaniach Marka Zuckerberga dopiero opadł. Twórcy Facebooka nie mają jednak chwili wytchnienia. Od kilku dni wysyłają użytkownikom portalu prośby o wypełnienie ankiety w związku z nadchodzącym rozporządzeniem RODO.

Kluczowym punktem, bez którego nie będziecie mogli dalej korzystać z serwisu jest akceptacja nowego regulaminu. To obszerny zbiór zasad określający szczegółowo co wolno, a czego nie wolno robić użytkownikom Facebooka.

Serwis podkreśla, że jego użytkownicy pochodzą z różnych stron świata i kultur i komunikują się za pomocą dziesiątków języków, ale także treści multimedialnych. Facebook deklaruje, że posty niezgodne z regulaminem będą usuwane. Być może ich autorów czekają także inne konsekwencje - tego zasady nie określają.

Wiadomo za to, że Facebook będzie podchodził surowo do autorów treści niezgodnych z prawem. Ich konta będą blokowane, a w przypadku np. realnych gróźb informacje przekazywane organom ścigania. 

Czego nie wolno?

Facebook prosi użytkowników, aby respektowali prawa autorskie i szanowali cudzą własność intelektualną. Deklaruje też, że będzie walczyć z fałszowaniem tożsamości, rozpowszechnianiem spamu i tzw. fake newsami.

Najciekawsze wydają się jednak zasady dotyczące "treści budzących zastrzeżenia", a w szczególności "propagowania nienawiści". Serwis postarał się doprecyzować większość możliwych sytuacji i je wyszczególnić.

Nowe zasady społeczności FacebookaNowe zasady społeczności Facebooka fot. screen ze strony facebook.com

Regulamin zakazuje oczywiście atakowania innych osób "na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak rasa, pochodzenie, narodowość, wyznanie, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa, poważna niepełnosprawność lub choroba".

Zabrania m.in. propagowania przemocy, "przedstawiania w dobrym świetle śmierci, chorób, krzywdy", odczłowieczania, w tym porównania do zwierząt, które są kulturowo postrzegane jako gorsze, szydzenia, poniżania, wyrażania pogardy i obrzydzenia.

Wymienia też konkretne słowa i zwroty, których użycie w odniesieniu do innych osób czy grup jest zakazane. To m.in.: "niedorozwinięty", "odrażający", "brzydki", "opóźniony w rozwoju", "głupi", "oszust", "skąpiec", "puszczalska" czy "na krzywy ryj" i zwroty pogardliwe, np.: "nienawidzę", "nie lubię..." czy "x są najgorsi".

Serwis dopuszcza jednak wyjątki. Tego typu treści będzie można publikować w celach edukacyjnych lub zwiększania świadomości społecznej, o ile tylko intencje autora są klarowne. W kontrowersyjnych przypadkach posty będą usuwane.

Facebook sam oceni każdy przypadek

Nowy regulamin ma sprawić, że w serwisie będzie panowała "atmosfera bezpieczeństwa i poszanowania" i nikt z przeszło 2 miliardów użytkowników nie będzie czuł się skrzywdzony.

Facebook zaznacza jednocześnie, że wyżej wymienione słowa to tylko niektóre przykłady. Serwis sam będzie oceniał czy użycie konkretnych zwrotów narusza ustalone zasady. Zapewnia też, że będzie brał pod uwagę kontekst i podejmował decyzję zgodnie z ideą, a nie dosłownym brzmieniem zasad.

Nasza społeczność obejmuje cały świat i jest bardzo zróżnicowana. Nasze zasady wydają się ogólne, ale wynika to z konsekwentnego i sprawiedliwego ich stosowania względem społeczności obejmującej różne regiony, kultury i języki. W związku z tym nasze Standardy społeczności mogą czasami wydawać się mniej zróżnicowane niż byśmy chcieli, co w efekcie może prowadzić do rezultatów sprzecznych z ich głównym celem. Z tego powodu w niektórych przypadkach, dysponując dodatkowym kontekstem, podejmujemy decyzje zgodnie z ideą, a nie dosłownym brzmieniem zasad

- czytamy w regulaminie.

Regulamin serwowany jest mieszkańcom krajów należących do Unii Europejskiej wraz ze wspomnianą wcześniej ankietą. Trzeba zaakceptować go najpóźniej do 25 maja 2018 roku. Użytkownicy, którzy nie zgodzą się z treścią nowych zasad będą musieli usunąć swoje konto.

Pełną treść standardów społeczności Facebooka możecie przeczytać w TYM miejscu.

---

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (139)
Oto nowe zasady społeczności Facebooka. Nie zaakceptujesz regulaminu wylecisz z serwisu
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 28 razy 18

  i zwroty pogardliwe, np.: "nienawidzę", "nie lubię..." czy "x są najgorsi".

  No to czekam na zablokowanie konta posłanki Pawłowicz!!! Dopóki ona będzie publicznie 'nienawidzić', to ja również.

 • Oceniono 25 razy 15

  Bez Facebooka można żyć. Mnożenie nakazów, zakazów, regulaminów, przepisów doprowadzi do tego, że będziemy korzystać z innych portali społecznościowych.

 • 14ar14

  Oceniono 7 razy 7

  Mam już konto na VK.
  Zero lewackiej cenzury, zero politycznej poprawności.

 • zuuuraw

  Oceniono 11 razy 7

  zwroty pogardliwe, np."nie lubię"
  George Orwell w swoim dziele "Rok 1984" wszystko to przewidział, Nowomowa :
  "My niszczymy słowa. Setkami, i to dzień w dzień. Redukujemy język, plewimy z niego wszystko, co zbędne", "Myślozbrodnia nie pociąga za sobą kary śmierci: myślozbrodnia JEST śmiercią."
  " Partia (w tym wypadku cenzorska społeczność FB) ma dwa zasadnicze cele: zawładnąć całą kulą ziemską i zlikwidować raz na zawsze swobodę myślenia. "
  "Rządzimy materią, bo rządzimy umysłami. Rzeczywistość mieści się w mózgu. "
  "Wynalezienie druku ułatwiło jednak manipulację opinią publiczną, a film i radio przyspieszyły ten proces. Wraz z rozwojem telewizji i postępem technicznym, który umożliwił podwójną, nadawczo-odbiorczą rolę sprzętu telewizyjnego, skończyła się prywatność życia obywateli. Policja mogła – jeśli uznano to za pożądane – obserwować każdego obywatela dwadzieścia cztery godziny na dobę; cały czas bombardując ludzi oficjalną propagandą, odcinano ich jednocześnie od innych źródeł informacji. "

  I pomyśleć że przewidział to już w połowie zeszłego wieku !?! Teraz to pryszczaci cenzorzy po lewackich uczelniach będą ustalać co jest a co nie jest "mową nienawiści" a jakakolwiek ocena krytyczna uznana będzie za "wyrażenie pogardy". To mamy już dookoła nas, w Szwecji, Danii, Niemczech. We Francji za takie dajmy na to publiczne wyrażenie swojej subiektywnej opinii o "wyczynie" aborcyjnym Natalii Przybysz można trafić do paki. Wraca atmosfera początku lat 30-tych ubiegłego wieku w Niemczech, gdzie to partia decydowała co wolno mówić, co wolno myśleć , co wolno pisać i malować. I że coś takiego narodziło się w kolebce wolności słowa, USA!?!

 • rlnd

  Oceniono 6 razy 6

  "na krzywy ryj"?

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 8 razy 6

  24.04.2018

  Szanowny Panie,

  Zablokowalismy pana konto z powodu szerzenia tresci niedozwolonych. W jednym z panskich wpisow znalezlismy sformulowanie "Nie lubie poniedzialku". Zabezpieczylismy serwery i przeslalismy material dowodowy do prokuratury. Swoim wpisem obrazil pan rzesze ludzi, ktorzy z utesknieniem czekaja na poczatek tygodnia by swoja praca pomoc innym i zarobic na utrzymanie rodziny. Szydzac z poniedzialku, splunal pan w twarz milionom pracowitych ludzi a takze zakwestionowal pan czlowieczenstwo ludzi cierpiacych na pracoholizm. Jest pan odrazajaca osoba i jak profesor Majcherek, stoi pan w jednym szeregu z neofaszystami. Dlatego dozywotnio usuwamy panu mozliwosc korzystania z naszego serwisu.

  Z powazaniem,

  Face-zbuk Polska

  ----

  25.04.2018

  Szanowny Panie,

  Jestem kierownikiem zespolu Face-zbuk Polska. Przeprowadzajac kontrole korespondencji z klientami, zauwazylem ze w emailu wyslanym do Pana, jeden z naszych pracownikow uzyl slowa "rzesze". Pracownik ten zostal w dniu dzisiejszym zwolniony z pracy za propagowanie faszyzmu. Chcialbym pana ososbisie przeprosic i zapewnic ze dopelnimy wszelkich staran by podobne rzeczy nie mialy miejsca. Szczegolnie w kraju, w ktory doswiadczyl tyle cierpienia w czasie II wojny swiatowej.

  Z powazaniem,
  Ignacy Purchwa.

  -----

  25.04.2018 godzine pozniej:

  Szanowny Panie,

  Jestem Prezesem Face-zbuk Europe. Zostalem ponformowany o niedopuszczalnych tresciach w korespondencji od Ignacego Purchwy, ktory zostal przekazany policji...

 • typowynazista

  Oceniono 5 razy 5

  Nienawidzę odrażających morderców - są najgorsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX