To koniec Cambridge Analytica. Klienci uciekli. "Byliśmy oczerniani za legalną działalność"

Robert Kędzierski
Cambridge Analytica, firma analityczna, która stoi za największym skandalem związanym z Facebookiem, kończy działalność. Nie oznacza to jednak, że uznaje swoją winę.
Przez kilka ostatnich miesięcy Cambrdige Analytica stała się przedmiotem wielu bezpodstawnych oskarżeń. Byliśmy oczerniani za legalną i powszechnie akceptowalną działalność w branży reklamy online zarówno na płaszczyźnie komercyjnej jak i politycznej.[...] W rezultacie tego dalsze funkcjonowanie spółki jest niemożliwe.

- czytamy w oświadczeniu wydanym przez Cambridge Analytica, które jest jednocześnie zapowiedzią zakończenia działalności firmy - oficjalne dokumenty o ogłoszenie upadłości zostały złożone.

Jak informuje Wall Street Journal powodem zakończenia działalności są problemy finansowe. Na skutek skandalu związanego z Facebookiem spółka utraciła klientów. Od marca swoich obowiązków nie pełniła też kadra kierownicza. 

W liście skierowanym do inwestorów i  mediów Cambridge Analytica zapewnia, że jej pracownicy zawsze działali zgodnie z prawem i etycznie. Tymczasem Facebook, za pomocą którego CA zbierała dane użytkowników, określił działania firmy jako niezgodne z zasadami serwisu i nieetyczne. 

Cambridge Analytica miała użyć danych uzyskanych z Facebooka w sposób niezbyt etyczny. Na ich podstawie stworzono zindywidualizowane przekazy kierowane do konkretnych odbiorców. Ponadto amerykańscy dziennikarze ukrytą kamerą nagrali spotkanie z przedstawicielami Cambridge Analytica, podczas którego mieli otrzymać ofertę dyskredytowania niewygodnych polityków. 

Skandal skandalem, a wyniki Facebooka wyśmienite

Skandal związany z wyciekiem danych okazał się na tyle poważny, że Mark Zuckeberg, został zmuszony do zeznawania przed amerykańskim kongresem. Podczas przesłuchania został ostrzeżony, że jeżeli sam nie poradzi sobie z kwestią ochrony prywatności politycy mogą podjąć decyzję za niego. 

Wyniki finansowe Facebooka opublikowane już po wybuchu afery nie wskazują jednak na gwałtowny odwrót użytkowników od serwisu. Reklamodawcy wciąż wydają pieniądze na to, aby móc docierać do użytkowników serwisu, a jego wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku są rekordowe.

***

Międzynarodowy skandal z wyciekiem danych 50 milionów osób z Facebooka

Więcej o:
Komentarze (32)
Cambridge Analytica kończy działalność, ale nie ma sobie nic do zarzucenia. "Byliśmy oczerniani za legalną działalność"
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 2 razy 2

  Ta firma upadła, a kilka innych przejęła algorytmy oraz dane i rozwija działalność.

 • roman_

  Oceniono 2 razy 2

  W książce Montaż Vladimira Volkoffa opisana jet agentura wpływu . W epoce przed internetowej próbowano oddziaływać na wybory społeczeństw za pomocą elit: dziennikarze , pisarze, wydawcy. Internet umożliwia bezpośrednie oddziaływanie na masowy elektorat. I to jest straszne! I oto toczy się gra!

 • pipistrello_in_giro

  Oceniono 4 razy 2

  "oczerniani za legalną i powszechnie akceptowalną działalność"
  1. Nie wiem czy legalną, na pewno niemoralną. A to wystarczy. Dobrze, że pręgierz jeszcze czasem działa na tym świecie, ale to może być jeden z ostatnich przypadków.
  2. Gdyby działalność była powszechnie akceptowana, nie byłaby oczerniana. Być może była powszechnie akceptowana na forum zarządu, ale gdzie indziej raczej nie.

 • TOMASZ ULICHA

  Oceniono 1 raz 1

  Kreowali, wtrącali się, handlowali, robili polityczne i gospodarcze przekręty na całym świecie. Razem z pejsbukiem. Często dla CIA, ale okazało się że to sprzedajna ku..
  Wiecie skąd wiem, że to też przekręt? Bo nie ma mowy o właścicielu tej firemki i ich powiązaniach z wywiadami. Moim zdaniem Zukerberg to mrionetka. Za wszystkim stoi projekt Facebook i ukryta grupa, która ma wpływ na rozwój tego tworu. Te oskarżenia wymyślono po to aby klienci nie przestali korzystać ze wszelkich tego rodzaju mediów, słusznie domyślając się że są one wszystkie połączone. Mamy wierzyć w praworządność USA. Pomijam fakt, że CIA nie ma prawa działać na terenie swojego kraju, nie chcą też aby Rosjanie to ujawnili wyborcom w Stanach. Zresztą kolejny raz.

 • japka_putina

  Oceniono 1 raz 1

  Przekonywali, że mogą wszystko, no i suweren się wystraszył. Chyba mocno na wyrost.

 • bene_gesserit

  Oceniono 7 razy 1

  Byłoby doprawdy bardziej uroczo, gdyby to FB zbankrutował. Ja bym zatańczyła na ich grobie.

 • roman_

  Oceniono 1 raz 1

  Uuu musi tam być niezłe bagno skoro wszyscy klienci spie..przją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX