Drobna sprzeczka z Warrenem Buffettem i Elon Musk już ma pomysł na biznes. Otwiera kolejną firmę

Wygląda na to, że Elon Musk nie przepuszcza żadnej okazji na nowy biznes. Jedna rada Warrena Buffetta sprawiła, że prezes Tesli znalazł kolejny pomysł na firmę. Nie zgadniecie, co będzie produkować.

Nie jest tajemnicą, że ekscentryczny Elon Musk jest zupełnym przeciwieństwem  Warrena Buffetta - jednego z najbardziej znanych i skutecznych inwestorów na świecie.

Ten drugi od lat stoi murem za własną koncepcją inwestowania w tzw. "fosy ekonomiczne" (ang. "economic moats") - niezwykle silne firmy, np. Apple. Podczas ogłaszania w zeszłym tygodniu wyników Tesli Musk stwierdził, że taktyka amerykańskiego inwestora jest kiepska.

Jak donosi Fortune, nie spodobało się to Buffettowi. Inwestor polecił Muskowi zająć się umacnianiem własnej "fosy". Dodał, że dobrym przykładem takiej firmy jest See's Candies - znany amerykański producent słodyczy, spółka-córka holdingu Berkshire Hathaway kierowanego przez Buffetta.

Podczas dorocznego spotkania Berkshire Hathaway, Buffett "doradził" też Muskowi, aby ten "trzymał się od See’s Candies z daleka". 

Ta wymiana zdań pozostałaby prawdopodobnie bez większego echa, gdyby nie charakter Elona Muska. Zdaje się, że CEO Tesli nie zamierza odpuścić, a słowa Buffetta potraktował jako wyzwanie.

Ogłosił (tradycyjnie już) na Twitterze, że planuje otworzyć kolejną firmę. Tym razem zajmującą się... produkcją słodyczy:

Otwieram firmę cukierniczą, będzie świetna.

Chwilę później potwierdził jeszcze, że mówi jak najbardziej poważnie.

Tego samego dnia o temacie wspominał jeszcze na Twitterze kilka razy:

Wtedy zbuduję fosę i wypełnię ją słodyczami. Warren B nie będzie w stanie oprzeć się inwestowaniu! Kryptonit Berkshire Hathaway...

Ciężko jednak stwierdzić czy Elon Musk faktycznie spełni swoją obietnicę, czy tym razem jedynie żartuje. Ekscentryczny milioner wielokrotnie udowadniał, że każdy pomysł potrafi przekuć w sukces.

Tak było na przykład z The Boring Company. Musk narzekając na korki stwierdził, że przeniesie ruch pod ziemię. To brzmiało jak żart, ale Musk już kopie tunele pod Los Angeles.

Warto przypomnieć, że niezwykłych i zaskakujących przedsięwzięć miał w swojej historii znacznie więcej. Ma też już doświadczenie w sprzedaży czapek z logo The Boring Company i miotaczy ognia, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

Więcej o:
Komentarze (76)
Elon Musk postawił się Warrenowi Buffettowi. Stworzy firmę konkurującą z See's Candies
Zaloguj się
 • d1r3ct

  Oceniono 13 razy 5

  "że każdy pomysł potrafi przekuć w sukces."

  KŁAMSTWO. Po drugie co z tego, że kopie tunele ? To nie jest połowa sukcesu. Może być nawet metr od mety...i ponieść porażkę. To czysta propaganda.

 • mniklasp

  Oceniono 9 razy 3

  pojecie fosa ekonomiczna to jest jaks bzdura, , moat w sensie jak WB uzywa to sa firmy maja duzy competetive advantage tzn nie maja konukrencji lub maja niewielka .Apple nie ma konkurencji w tym rozumieniu . See's Candy jest swietna rodzinna firma powstala w Kaliforni 100 lat temu iWB ja kupil poniewaz on kupuje silne i znane wsrod konsumentow marki. Robia bardzo smaczne czekoladki i maja tylko 200 sklepow glownie w kilku zachodnich stanach oraz na lotniskach w USA. Ich czekoladki sa porownywalne do szwajcarskich lub. Musk jest arogantem i bezczelnym zazdrosnikiem , jasne ze moze produkowac czekoladki tylko kto bedzie je jadl. Sees Candy nie ma w USA konkurencji i jej nie bedzie miala poniewaz to jest tzw loyalty produkt

 • karo80.0

  Oceniono 4 razy 2

  Różnica między nimi jest taka że Buffett konsekwentnie pomnaża pieniądze akcjonariuszy Birkshire, a Musk wyłącznie trwoni cudze pieniądze. Kolejne „świetne” spółki Muska, z Teslą na czele, przynoszą miliardowe straty. A jego buńczuczne zapowiedzi są warte tyle samo co wszystkie dotychczasowe - żadne terminy i budżety nie zostały dotrzymane, pewne jest wyłącznie to że również w tym roku wyciągnie rękę po pieniądze naiwnych... sorry, „inwestorów”. Zaiste, „geniusz”... ;)

 • rw1270

  Oceniono 2 razy 2

  Oszustwa Muska powoli się kończą. Do niedawna na niewygodne pytania o finanse odpowiadał podbijaniem stawki, czyli np. kiedy nie wyprodukowal obuecanej liczby samochodow, obiecywal dwa razy więcej. Jeszcze pół roku temu inwestorzy nie wierzyli w liczby, ale wierzyli w technologie i chęci. Generalnie uważali, że choćby połowa spełnionych obietnic będzie sukcesem. Na ostatniej konferencji Musk po prosu przestał odpowiadać na pytania o produkcje i finanse, nazywając je „nudnymi”. A żarty się skończą, gdy prawnicy zarówno państwowi, jak i prywatni zrobią listę konkretnych niespełnionych obietnic przy okazji emisji kolejnych obligacji. Chodzi o konkretne liczby dotyczące kondycji firmy, mieszane z fantazjami na temat przyszłych produktów i mocy produkcyjnych oraz potrzeb finansowych.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 6 razy 2

  Sporo dziwnych zdan ostatnio wypowiada Musk ...
  mozliwe ze sie juz wypalil, moze mniej firm / obowiazkow, moze dluzsze wakacje ...

 • andrzejg52

  Oceniono 1 raz 1

  Oddajcie Muskowi Saharę, to piasku zabraknie.

 • jep23

  Oceniono 1 raz 1

  Musk to taki Lance Armstrong biznesu.
  Od lat na dopalaczach,tylko wszyscy myślą że to geniusz.
  Ja też.

 • kimdongun

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejna bańka mydlana.
  Był taki film kiedyś, chyba kanadyjski. Przedsiębiorca bankrutował, a jego córka oddała jakieś domowe kosztowności biednym. Jak ją ojciec zbeształ , powiedziała: Nawet żebyś zbankrutował 10 razy i tak nie będziesz biedny jak oni.
  To ile Musk jest na minusie? Ile (dziesiątków) miliardów? I co powiedział udziałowcom w sprawie wysłania samochodu w Kosmos?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX