Magia Apple jednak działa. iPhone X sprzedaje się lepiej niż inne smartfony

Najnowsze dane Strategy Analytics wyjaśniają dwie bardzo istotne kwestie. Po pierwsze, kupujemy mniej smartfonów niż w zeszłym roku. Po drugie, niezależnie od tego, co zrobi Apple, to jego flagowce kupujemy najchętniej.

Gdy Apple zaprezentował wyczekiwanego, jubileuszowego iPhone'a, branża technologiczna wpadła w lekką konsternację. Z jednej strony rewelacyjny wyświetlacz OLED, do tego bez ramek. Z drugiej charakterystyczny "notch" i odblokowywanie twarzą zamiast tak lubianego odcisku palca.

Do tego ta cena - 5000 zł i więcej - wprost kosmiczna. Wielu nie wróżyło Apple sukcesu i pierwsze dane dotyczące sprzedaży iPhone'a X zdawały się to potwierdzać. Podobnie zresztą jak iPhone'ów 8 i 8 Plus - te również nie nastrajały zbyt pozytywnie.

Po kilku miesiącach, gdy smartfony Apple zdążyły już na dobre zadomowić się na rynku, wiemy, że radość przeciwników i smutek zwolenników amerykańskiej firmy były przedwczesne.

Jak donosi Strategy Analytics, urządzenia od Apple królują w najnowszym rankingu najchętniej kupowanych smartfonów na świecie. Dane obejmują pierwszy kwartał 2018 roku.

Według statystyk na pierwszym miejscu znalazł się... iPhone X z 16 mln sprzedanych urządzeń, które dały mu 4,6 proc. udziału w rynku. Dalej mamy... iPhone'a 8 (odpowiednio 12,5 mln i 3,6 proc). Podium zamyka z kolei... iPhone 8 Plus z wynikiem 8,3 mln egzemplarzy (2,4 proc.).

W analogicznym okresie okresie 2017 roku wynik iPhone' 7 (21,5 mln sztuk) był o niebo lepszy od tegorocznego osiągnięcia iPhone'a 8, jednak wówczas flagowiec Apple nie miał "konkurenta" w postaci modelu X. Apple i tak notuje rewelacyjny łączny wynik 36,8 mln nowych flagowców rozprowadzonych tylko w 1. kwartale br.

iPhone X jednak jest najchętniej kupowanym smartfonem 2018 rokuiPhone X jednak jest najchętniej kupowanym smartfonem 2018 roku fot. Strategy Analytics / screen strategyanalytics.com

Wszystko wskazuje więc na to, że magia Apple działa i niezależnie od tego, co mówi się o nowych produktach koncernu z Cupertino, te zawsze znajdują nabywców. Nie trzeba chyba wspominać, że pierwsze trzy miejsca dla trzech najnowszych (i najdroższych) urządzeń Apple to wynik wprost rewelacyjny. 

A to jeszcze nie koniec, bo w statystykach Strategy Analytics tuż za podium znajduje się kolejny smartfon amerykańskiej firmy - iPhone 7. W pierwszym kwartale zanotował wynik 5,6 mln sprzedanych egzemplarzy (1,6 proc. udziału).

Pierwszy w zestawieniu smartfon firmy innej niż Apple znalazł się dopiero na piątym miejscu i jest to Xiaomi Redmi 5A (5,4 mln urządzeń i udział równy 1,6 proc.). Dalej, na szóste miejsce wskoczył Samsung Galaxy S9 Plus (5,3 mln, 1,5 proc.), warto pamiętać, że ten smartfon trafił do sklepów dopiero pod koniec badanego okresu.

Nieco zaskakująca jest tu pozycja chińskiego producenta i jego budżetowego modelu, jednak trzeba pamiętać, że Xiaomi bardzo prężnie rozwija się na rynku chińskim i indyjskim i walczy właśnie rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości.

Warto przypomnieć, że ten producent nie działa oficjalnie w USA, ale najwyraźniej nie jest to dla niego dużym problemem. Obecnie szykuje się giełdowego debiutu w Hong Kongu i według analiz może być wart nawet 100 mld dolarów.

Na koniec została ostatnia statystyka Strategy Analytics. Łącznie w pierwszym kwartale tego roku nabywców znalazło 345,4 mln smartfonów, co stanowi spadek o 2,4 proc. Strategy Analytics potwierdza zatem trend, który zauważył Gartner w lutym - kupujemy coraz mniej smartfonów.

---

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (24)
Strategy Analytics - iPhone X najwcześniej kupowanym smartfonem na świecie. A dalej? Apple, Apple, Apple
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 14 razy 8

  To nie jest magia, tylko dobry produkt. Gdyby gazeta była dobrym produktem, to też miałaby sukces. Spróbujcie. Tymczasem od miesięcy przepisujecie z internetu bzdurne "artykuły" o końcu Apple i fatalnej sprzedaży iPhonów. Wyniki kwartalne pokazały rzeczywistość, a ci którzy zainwestowali w akcje zarobili krocie.

 • lenny102

  Oceniono 11 razy 7

  Ludzie wytlumaczcie mi, czy ja żyje w innej rzeczywistości?W zeszłym tygodniu dziennikarze pisali, ze X sie zupelnie nie sprzedaje, katastrofa dla Appla, a teraz zupełnie odwrotnie...Noż o co cho???!

 • Stefan Żeriow

  Oceniono 3 razy 3

  Co do tytułu. Może jednak, to nie magia apple działa, tylko; to są naprawdę dobre telefony. Kupują je zadowoleni użytkownicy. Co redakcja na to?

 • stiszyn

  Oceniono 5 razy 1

  Warto zauważyć, ze jest tu shipments, czyli wysłane telefony z fabryki, a nie realnej sprzedaży detalicznej. Pytanie czy nie będzie to wygladało tak, że potem hurtownicy dostaną premię za sprzedaż dalsza telefonów. Cóz przekonamy sie jezeli wcześniej niz zwykle (czyli przed premierą nowego modelu) pojawia sie przeceny na nowe Iphony

 • sonix24

  0

  Oksymoron to zestawienie ze sobą dwóch wzajemnie wykluczających się słów. W tym wypadku "magia" i "apple". Coś jak "miękki kamień".

 • dwa_grosze

  Oceniono 6 razy 0

  A w zubozalej Polsce biedota slini sie nad chinska tandeta jak w trzecim swiecie.

 • marianna1960

  Oceniono 8 razy -2

  Jakim to trzeba być Januszem aby dać za telefon trzy razy więcej niż kosztuję

 • oz_patryk

  Oceniono 4 razy -2

  W telewizorni często pokazują wyniki badań opinii publicznej. Jak się pytam rodziny i znajomych, okazuje się że nikt nigdy nie brał udziału w ązdnym badaniu dot. poglądów politycznych itp. Podobnie jest z Nowym "ajfonem", który rewelacyjnie sprzedaje się w excelu, gdy trzeba zrobić słupki. problem w tym że nie widziałem jeszcze nikogo kto by go miał, a pracę mam taką że akurat trochę ludzi i ich telefonów się przewija przed moimi oczyma.

 • sterlecki

  Oceniono 8 razy -2

  Magia działa. Ostatnio żony kuzyn pochwalił się zakupem IPhone'a X. Pamiętam, że dopiero co się skarżył, że zarabia 3,5 tysiąca netto. Półtorej pensji na smartfona, który wart jest połowę sojej ceny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX