SpaceX ma nową lepszą wersję rakiety Falcon 9. Elon Musk jest gotowy do wystrzelenia pierwszych ludzi?

W piątek wieczorem ma odbyć się start nowego wcielenia rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9 - "Block 5". Jeśli siedem kolejnych misji się powiedzie, to kolejna może zabrać pierwszych ludzi na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do tej pory z jednego członu rakiety Falcon 9 korzystano najwyżej dwukrotnie. Najnowsza gruntownie przebudowana wersja "Block 5" podnosi ten limit do nawet 10 razy i to bez konieczności wymiany jakichkolwiek podstawowych modułów. Takie rozwiązanie pozwoli na znaczną redukcję kosztów przyszłych misji (zarówno bezzałogowych, jak i załogowych). SpaceX liczy, że finalnej wersji rakiety po niezbędnych naprawach będzie można używać nawet 100-krotnie.

Mocniejsze silniki Merlin-1D są w stanie wynieść na orbitę geostacjonarną aż 5,5 tony ładunku. Ta masa wzrasta do 8,3 tony, jeśli Falcon 9 "Block 5" nie potrzebuje dodatkowego paliwa do powrotu (czyli rakieta nie zostanie ponownie wykorzystana).

Falcon 9 "Block 5" uwzględnia również zalecenia bezpieczeństwa NASA dotyczące misji z udziałem astronautów, którzy mają dotrzeć na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oznacza to w skrócie, że już wkrótce pierwszy raz rakieta SpaceX będzie w stanie zabrać na pokład ludzi.

Czytaj też: Amerykański urząd zgodził się, by Musk zbudował sieć satelitów rozsiewających internet dla każdego

Nie stanie się to jednak wcześniej niż w przyszłym roku. Nadal trwają bowiem intensywne testy kapsuły Dragon, która do tej pory dostarczała na ISS wyłącznie zaopatrzenie.

Po pomyślnych testach statycznych, które odbyły się w ostatnich dniach, znamy już dokładną datę debiutu najnowszej rakiety SpaceX. Pierwsza misja Falcona 9 "Block 5" będzie polegać na wystrzeleniu zbudowanego we Francji dla Bangladeszu satelity komunikacyjnego Bangabandhu-1. Pierwotnie start rakiety wyznaczono na 10 maja. W ostatniej chwili - ze względu na usterkę techniczną - został on przesunięty na 11 maja - okienko startowe potrwa od 22:14 do 00:21 naszego czasu.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (13)
SpaceX ma nową wersję rakiety Falcon 9
Zaloguj się
 • tytus.k

  Oceniono 11 razy 9

  Interesujące. SpaceX wprowadza do użytku coraz to nowe rakiety nośne, częstotliwość startów duża. Zaś nowa rosyjska "Angara" (pierwszy nieudany start w 2009, pierwszy udany w 2014) miała dotąd dwa udane starty - trzeci (może!) w 2020...

 • crichton1

  Oceniono 7 razy 7

  Juz myslalem, ze to jakas wstepna wersja BFR. Pierwszy prototyp BFR SpaceX ma jednak testowac dopiero w przyszlym roku. BFR to ostateczna rakieta SpaceX, ktora zastapi wszystkie inne i prawdopodobnie bedzie najlepsza rakieta w historii calej ludzkosci.

 • armagedon888

  0

  Trumpowi leb ogolic na zapalke,moze zacznie myslec...jak poczuje powiew swiezego powietrza miedzy uszami............................umysl zacznie wlasciwie funkcjonowac...

 • bmc3i

  Oceniono 4 razy 0

  Problemem tej rakiety jest fakt ze musi byc tankowana paliwem cieklym w ostatniej chwili przed startem, gdy potencjalni astronauci sa juz na pokladzie, co narusza polityke bezpieczenstwa NASA. I stanowi to jeden z najwiekszych problemow SpaceX w kontekscie lotow zalogowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX