Kolejny operator chce pobierać opłaty za roaming w UE. To już ostatni z "Wielkiej Czwórki"

Polacy pokochali darmowy roaming w UE i to jest główny problem telekomów. Polscy operatorzy tracą pieniądze. Zgodę na pobieranie dodatkowych opłat może niedługo dostać ostatni z "Wielkiej Czwórki".

Jako pierwszy możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat dostał nad Wisłą Plus. Chwilę później dołączył do niego drugi polski operator - Play. Wydawało się jednak, że "międzynarodowych" firm, Orange i T-Mobile wprowadzenie RLAH (Roam Like At Home) nie dotknęło.

Okazuje się, że nie jest tak kolorowo. We wtorek stosowną zgodę na pobieranie opłat otrzymał Orange Polska. Pomarańczowy operator wprost mówi, że jest to jedna z przyczyn słabszych wyników finansowy.

W podobnym tonie wypowiada się teraz T-Mobile Polska. Operator złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o możliwość pobierania dodatkowych opłat w roamingu - poinformował Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska. Firma chce w ten sposób zrekompensować sobie stratę spowodowana przez RLAH.

W przypadku różowego operatora przychody w I kwartale 2018 roku pozostałyby takie same jak rok wcześniej, gdyby nie RLAH. Skorygowana EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek, amortyzacją i podatkami) za ten okres wyniosła 401 mln złotych, czyli o 30 mln mniej (7 proc.) niż w I kwartale 2018 r. Zaś 37 mln złotych to straty spowodowane wprowadzeniem RLAH.

Na wynik EBITDA wpłynął wzrost kosztów obsługi usług roamingowych klientów T-Mobile co jest efektem wprowadzenia regulacji Roam Like At Home. W pierwszym kwartale 2018 r. negatywny wpływ RLAH wyniósł (-)37 milionów złotych. Wynik EBITDA po wyłączeniu tego zjawiska pozostałby na podobnym poziomie. W porównaniu do pierwszego kwartału 2017 r. ilość danych przesłanych w roamingu przez klientów T-Mobile wzrosła niemal pięciokrotnie

- czytamy w komunikacie prasowym.

Wyniki T-Mobile PolskaWyniki T-Mobile Polska fot. T-Mobile Polska

Na razie nie wiadomo, czy ostatni telekom z Wielkiej Czwórki dostanie zgodę UKE. Nie wiadomo też w jaki sposób T-Mobile zamierzałby ewentualnie z pozwolenia skorzystać. Faktem jest jednak, że w razie pozytywnej decyzji, sieć otrzyma bardzo skuteczną broń do walki z użytkownikami, którzy mocno nadużywają nowej usługi. 

Zgodnie z przyjętą w czerwcu 2017 roku przez Parlament Europejski regulacją “Roam like at home” operatorzy komórkowi stracili ważne źródło przychodów, jakie niewątpliwie stanowiły opłaty za roaming w UE. Dodatkowo zostali zobowiązani do przyznania swoich abonentom paczki danych mobilnych do wykorzystania za granicami swojego macierzystego kraju.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (58)
T-Mobile prezentuje wyniki finansowe i narzeka na RLAH w UE. Złoży wniosek o pobieranie opłat w roamingu
Zaloguj się
 • grzegorz-g1953

  Oceniono 22 razy 20

  A dlaczego Urząd Komunikacji Elektronicznej wydaje w ogóle takie zgody? Czy UKE działa w interesie obywateli, czy koncernów. Panie Kaczyński, panie Ziobro, pani Wassermann! Jak wy bronicie interesów obywateli?

 • ergiel

  Oceniono 15 razy 11

  Polska dostanie w łeb od Trybunału Sprawiedliwości za niewywiązywanie się ze zobowiązań Traktatowych (art 226/227), oj będzie kosztować.

 • ssaassaa

  Oceniono 7 razy 5

  Do wszystkich komentujących: Dla przeciętnego Kowalskiego mieszkającego w PL i jeżdżącego 2 razy w roku na wakacje do Chorwacji nic się nie zmieni. Nadal będzie miał darmowe rozmowy i internet w roamingu. Dodatkowe opłaty będą dotyczyły Januszy mieszkających na stałe za granicą a którzy chcą zaoszczędzić parę groszy korzystając tam ciągle z Polskiej karty SIM.

 • Kasia Boniek

  Oceniono 7 razy 3

  Co nas to obchodzi, że mniej zarabiaj! Prawo to prawo. Dlaczego np mnie Kowalskiemu nie pozwolą nie płacić akzyzy jak sobie auto sprowadzę

 • klemens1

  Oceniono 2 razy 2

  A czy te dodatkowe opłaty nie dotyczą tylko tych, którzy więcej przebywają za granicą niż w kraju operatora?

 • bratjolki

  Oceniono 4 razy 2

  Roaming bez dodatkowych opłat ale z dodatkowymi opłatami.
  Wolność słowa ale nie na wszystkie tematy.
  Równość obywateli wobec prawa ale w zależności od posiadanych pieniędzy.
  Przepisy nie dotyczące uprzywilejowanych.
  Przywileje nie mające uzasadnienia.
  Uzasadnienia nie do dyskusji.
  Dyskusja tylko w "strefach dyskusji"
  "Strefy dyskusji" chwilowo nieczynne ....

 • raddy

  Oceniono 2 razy 2

  Po co w ogóle roaming i operatorzy krajowi?

 • extragender

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli tradycyjnie - UE nic nie wskórała ale urzędasy w Brukseli dostały pieniądze za ciężką pracę.

 • l_wro

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję że w najbliższym czasie pojawi się pozew zbiorowy, który po wyczerpaniu drogi odwoławczej wreszcie trafi poza nasz kraj. Mam nadzieję że instytucje UE, które wprowadziły przepisy pozwalające w praktyce realizować zasadę swobody przepływu usług.... , a co za tym idzie chronić mój portfel powie dość lobbingowi telekomów.
  Rządzący nami mają pełne gęby frazesów o chronieniu krajowych konsumentów, a w praktyce pozwalają na wyciąganie $ z naszych portfeli przez w 3/4 zagraniczne korporacje - obłudnicy jak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX