Windows 10 niedługo mocno się zmieni. Tak będzie wyglądał nowy Fluent Design od Microsoftu

Windows 10 doczeka się sporych zmian - przekazano podczas BUILD 2018. Okazuje się, że wygląd systemu znacznie zmieni się. Podoba wam się nowe wzornictwo Fluent Design?

Microsoft stale pracuje nad rozwojem designu Windowsa 10 przekazano podczas konferencji BUILD 2018. Na razie nowy design zaprezentowano deweloperom, aby mogli przygotować się do jego wprowadzenia. Za jakiś czas wszystkie aplikacje w Windows 10 powinny być dostosowane do wyglądu systemu.

Na zmiany będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Na szczęście dzięki materiałom, którymi chwali się Microsoft już dziś możemy zobaczyć jak będzie wyglądał Windows 10.

Czego możemy się spodziewać?

Fluent Design, bo tak nazywa się wzornictwo Microsoftu ma ujednolicić wygląd Windowsa 10 na różnych urządzeniach. Rodzaj urządzenia czy wielkość ekranu, na którym wyświetlimy system Microsoftu nie będzie miał znaczenia.

Wygląd ma być nie tylko spójny, chodzi o to, aby system był czytelny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Microsoft wymienia przede wszystkim trzy główne zmiany w designie:

 • Efekty cienia
 • Mniejsze, bardziej kompaktowe kontrolki
 • Akrylowe barwy na pasku tytułu

Kolory w Windows 10 będą nieco bardziej nasycone, a menu kontekstowe stanie się nieco bardziej przezroczyste. To ma zaowocować wrażeniem efektu głębi.

Dodatkowo wyciągnięcie menu prawym przyciskiem myszy pozwoli wykonać kilka najprzydatniejszych komend zależnych od sytuacji. Np. w przypadku edycji tekstu będą to standardowe ikony (pogrubienie, kursywa, podkreślenie).

Zmniejszenie kontrolek ma z kolei poprawić wygodę korzystania z nich, szczególnie w przypadku używania myszy. Dotychczasowy rozmiar był lepiej dostosowany do obsługi dotykiem. Deweloperzy dostaną też możliwość kontrolowania głębi i wielkości elementów interfejsu w aplikacjach.

Kiedy zobaczymy nowy Fluent Design?

Niestety na możliwość skorzystania z najnowszego Fluent Design będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać. Na razie wiadomo tylko, że zmiany pojawią się jeszcze w tym roku. Być może wraz z jesienną aktualizacją Windowsa 10.

W pierwszym rzędzie zapewne w aplikacjach Microsoftu, nieco później także w programach zewnętrznych deweloperów.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (51)
Microsoft chwali się nowym Fluent Design na konferencji BUILD 2018. Tak będzie wyglądał Windows 10
Zaloguj się
 • jami88

  Oceniono 21 razy 17

  Właśnie przez te ciągłe zmiany zdecydowałem się na przesiadkę z W7 na Linuxa. Chcę spokojnie pracować, a nie przystosowywać się do kolejnych niespodzianek.

 • naturelovers

  Oceniono 11 razy 11

  Czyli spodziewam się, że Microsoft Office 2003 przestanie działać...

 • yayebye

  Oceniono 12 razy 10

  czyli wahadło wychyla się w drugą stronę - maks przeładowane grafiką Vista i 7 ustąpiły miejsca skromnemu graficznie 8 i 10 a teraz z powrotem - cienie, półtony i bajery

 • gaciekesikowej

  Oceniono 7 razy 7

  zamiast funkcjonalności to wizualizacja i komu to potrzebne? jak mieli spaczone myślenie o potrzebach użytkowników tak mają

 • tumaxer

  Oceniono 9 razy 7

  Całe szczęście Classic Shell nadal będzie działał.

 • stefffon

  Oceniono 9 razy 7

  a kiedy przestaną szpiegować?

 • kaczynski7

  Oceniono 6 razy 6

  czyli kolejna kupa goooowna wymyslonego dla poprawienia sobie humoru przez idiotow z microsoftu, a jak to-to dziala w firmach, gdzie pracujemy np. z bazami danych na ten przyklad? w ogole nie dziala ... ale przynajmniej informatycy zarobią!!!

 • komercja

  Oceniono 8 razy 6

  Mnie ten problem już nie dotyczy. Mój nowo zainstalowany Windows 10 sam siebie zablokował na pobieranie aktualizacji. Twierdzi, że nie może się połączyć z serwerem aktualizacji. Nowo zainstalowany system dokonał aktu samoblokady - groteska. Buhahaha!

 • invest_pl

  Oceniono 9 razy 5

  kto was prosi i te dezajny? Kto chciał/używa tych durnych kafelków? Komu to w ogóle potrzebne. Durnie traca rynek na własne życzenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX