Google będzie wymagać od producentów smartfonów regularnych aktualizacji bezpieczeństwa

Google Showcase

Google Showcase (Fot. Jeff Chiu / AP Photo)

Nie da się ukryć, że regularne aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa powinny stanowić standard, nie tylko ze strony twórców systemu Android, lecz także samych producentów smartfonów. Rozwiązania tego palącego problemu szuka samo Google.

Według doniesień serwisu XDA Developers, przedstawiciele Google chcą iść o krok dalej w zapewnieniu użytkownikom smartfonów regularnych aktualizacji bezpieczeństwa. Plan polega na zmianach w umowach z producentami sprzętu, dzięki którym do klientów szybciej i częściej miałyby trafiać niezbędne poprawki.

Mówiąc prościej, Google chce wymagać od samych producentów dostarczania swoim klientom regularnych aktualizacji bezpieczeństwa. Na razie nie znamy odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak często producenci mieliby oferować takie aktualizacje? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany w umowach? No i przede wszystkim w jaki sposób Google zamierza monitorować regularne aktualizacje?

Obecnie wygląda to tak, że Google udostępnia comiesięczne aktualizacje Androida z zakresu bezpieczeństwa w pierwszym tygodniu każdego miesiąca. Producenci sprzętu otrzymują paczkę miesiąc wcześniej, aby mieli czas na załatanie wszystkich wykrytych luk w oprogramowaniu, zanim poprawka zostanie udostępniona publicznie. Do tej pory Google nie nakładał obowiązku regularnego łatania na producentów.

Czytaj też: Nie będziesz stać w korkach, a telefon zamówi ci kawę. Musisz tylko sprzedać swą cyfrową duszę diabłu [OPINIA]

Przynajmniej w kwestii flagowych modeli użytkownicy otrzymują regularnie aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa. Trudno jednak oczekiwać, że taki proces nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie jest dla producenta obciążeniem. Niektórzy ukrywają przed użytkownikami faktyczny stan ochrony swoich urządzeń. Wykazało to badanie, którego wyniki opublikowano na konferencji Hack in the Box.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Policz się z PRL - jak znasz słynne liczby słusznie minionej epoki?
1/15Bohaterowie serialu Stanisława Barei, o lokatorach warszawskiego blokowiska, mieszkali przy Alternatywy:
Zobacz także
  • iPhone RODO dorwało Apple. Nie ma litości dla aplikacji udostępniających lokalizację użytkownika bez jego wiedzy
  • Warszawska siedziba Google Polska Google prezentuje nowego Androida P. Jeszcze lepszy system z przeraźliwie "ludzkim" asystentem
  • Gmail - tryb poufny Jak włączyć nowy Gmail w trzech krokach? Poradnik dla każdego
Skomentuj:
Google: producenci smartfonów powinni udostępniać regularne aktualizacje bezpieczeństwa
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje