SpaceX ma na koncie kolejny sukces. Misja nowej rakiety Falcon 9 - "Block 5" zakończyła się powodzeniem

Robert Kędzierski
W piątek odbył się udany start nowej wersji rakiety Falcon 9. SpaceX, należący do Elona Muska, przełamał kolejną barierę.

SpaceX odniósł kolejny sukces, który przybliża nas do nowej ery w podboju kosmosu. W piątek  o godz. 22:11 polskiego czasu odbył się udany start nowej wersji rakiety Falcon 9 z przylądka Canaveral na Florydzie. Czwartkowy start odwołano na 58 sekund przed końcowym odliczaniem. 

"Block 5" różni się od poprzedników większą wytrzymałością i mocą. Dotychczasowe wersje Falcona 9 mogły być wykorzystywane co najwyżej dwa razy. "Block 5" może odbyć nawet 10 misji. I to bez konieczności jakichkolwiek napraw. 

Konstrukcja rakiety zawiera wiele ulepszeń i innowacji, wśród nich tytanowe lotki sterowe, nowe nogi służące do lądowania, ulepszone elementy odpowiadające za bezpieczeństwo, 

Wszystkie etapy misji się udały

SpaceX wyniósł w przestrzeń kosmiczną satelitę Bangabandhu-1. Operację prowadzono na zlecenie Komisji Telekomunikacyjnej Bangladeszu. To pierwszy satelita telekomunikacyjny należący do tego kraju. Jego zadaniem będzie zarówno przekazywanie sygnału telewizyjnego jak i internetu. Zdaniem tamtejszych władz wpłynie to na rozwój ekonomiczny kraju. 

Sukcesem zakończył się też powrót modułu - pierwszego stopnia, który wylądował niemal w samym środku lądowiska na platformie dryfującej po oceanie. 

Czytaj też: Netflix chce podbić Europę. Pomóc w tym ma Agnieszka Holland.

Mocniejsze - około 8 proc. - silniki Merlin-1D są w stanie wynieść na orbitę geostacjonarną aż 5,5 tony ładunku. Co szczególnie istotne, nowa rakieta może pełnić zarówno misje transportowe jak i załogowe. O tym, czy zostanie do tego dopuszczona zdecydują kolejne starty - jeśli odbędą się bez problemów NASA będzie mogła używać Falcona 9 w swoich misjach. 

Specjaliści SpaceX zapowiedzieli, że Falcon 9 zostanie rozebrany na części, by upewnić się, że wszystkie elementy rakiety przetrwały misję w odpowiednim stanie. 

Elon Musk zapowiedział, że Falcon 9 "Block 5" będzie w stanie wynosić ładunki dwa razy z rzędu w odstępie 24-godzinnym. SpaceX twierdzi, że rakieta będzie mogła odbyć nawet 900 lotów zanim nie będzie już nadawać się do użytku. To wszystko, a także cena startu, wynosząca "zaledwie" 50 mln dolarów, może przyczynić się do rozwoju ekspansji kosmosu i pojawienia się nowych możliwości w telekomunikacji. Koszt misji obniży się na tyle, że Falcona 9 będzie można traktować jako "kosmicznego tira", a w przyszłości być może powstanie nawet na jego bazie coś w rodzaju "kosmicznego autobusu".

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (103)
SpaceX ma na koncie spektakularny sukces
Zaloguj się
 • paczacz

  Oceniono 35 razy 29

  Program 500+ za 2017 pozwoliłby na wykonanie 100 takich misji... No ale co my mamy w kosmos wynosić antysemityzm i łamanie konstytucji?

 • kzet69

  Oceniono 25 razy 21

  Musk Muskiem, ale Bangladesz wysłał w kosmos swojego satelitę a Polska wysyła co najwyżej Macierewicza do Jackowa i wykłóca się planowanie przestrzenne parku w amerykańskim mkiasteczku a i jeszcze odmawia różaniec na granicach...

 • grzegorzb3

  Oceniono 15 razy 11

  Swoją drogą przy takiej konkurencji cenowej rosyjski program kosmiczny staje się przeżytkiem i tylko kwestią czasu jest pytanie czy Kreml zamknie ten kramik czy nadal względy propagandowe przeważą i Rosja będzie tracić pieniądze bez sensu.

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 6

  No i bardzo dobrze. Tyle, że pierwszy raz czytam o tym, że poprzednie wersje mogły być wykorzystywane tylko dw razy. Uzasadnienia nieodzyskiwania były inne. Miejmy nadzieję, że tym razem te 10 razy uda się powtarzalnie realizować, bo każde niepowodzenie zmienia rachunki w sposób radykalny. Wystarczy kłopotów z tym, że Tesla jest w czarnej dziurze.

 • bronek77

  Oceniono 3 razy 3

  Za kasę przeznaczoną na etaty katechetów mielibyśmy przynajmniej 6 takich startów rocznie. Tani internet szerokopasmowy, dokładniejsze prognozy pogody (nasz imgw to prehistoria), szczelniejsze granice wschodnie za małą kasę bez uzależnienia od sojuszników.

 • pnti

  Oceniono 5 razy 3

  Kapitalne, po prostu kapitalne.

 • paastafarai

  Oceniono 3 razy 3

  Mam nadzieje że doczekam turystycznych lotów w kosmos dla mas i bedzie minie stac na to żeby polecieć chociaż na orbitę okołoziemska.

 • 111pln

  Oceniono 2 razy 2

  A ruSSkie siedzą i zawijają w sreberka...

 • ireksz

  Oceniono 2 razy 2

  BRAWO BRAWO BRAWO!! a politycy niec hgadaja i przejadaja nasze pieniadze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX