SpaceX ma chińskiego konkurenta. OneSpace wystrzelił pierwszą rakietę. Pekin marzy o dominacji w kosmosie

Robert Kędzierski
OneSpace, chińska prywatna firma z branży kosmicznej, wystrzeliła swoją pierwszą rakietę. To może przybliżyć spełnienie marzeń tamtejszego rządu, który ma ambitne plany związane z branżą kosmiczną.

Chongqing Liangjiang Star, , to pierwsza rakieta stworzona przez prywatne chińskie przedsiębiorstwo kosmiczne OneSpace. Jak twierdzi Xinhua, chińska rządowa agencja informacyjna rakieta, nazywana też OS-XO, dotarła  na orbitę okołoziemską. 

Agencja Reutera wyjaśnia, że można ją modyfikować według potrzeb zleceniodawcy. Ponadto OS-XO jest w stanie wynieść ładunek o masie do 100 kg, co ma wystarczyć na wysyłanie w przestrzeń niewielkich satelitów telekomunikacyjnych.

Na czym polega innowacyjność chińskiej rakiety?

Władze spółki twierdzą, że już w 2019 roku będą gotowe wykonać 10 misji. Wyjaśniają też, OS-XO będzie znacznie tańsza w eksploatacji od tradycyjnej rakiety. Wszystko przez zastosowanie innowacyjnego systemu elektrycznego, który waży dziesięciokrotnie mniej - wyjaśnia CNN

OneSpace to spółka prywatna, jednak powstała przy zaangażowaniu chińskiego rządu, który liczy, że startup pobudzi do wzrostu całą branżę. Władze spółki podkreślają, że OS-XO jest w całości oparta na rodzimych rozwiązaniach. 

Marzenie o dominacji w kosmosie

Chiny mają spore ambicje w temacie podboju kosmosu. Według oficjalnych rządowych planów w 2022 roku w przestrzeni kosmicznej ma znaleźć się załogowa stacja kosmiczna. Nie jest to jednak przesądzone, bo Chiny w zeszłym roku straciły kontrolę nad stacją Tiangong-1, która w kwietniu tego roku spadła do oceanu nieopodal Tahiti. Chiński statek kosmiczny, przez tamtejsze media określany jest mianem pierwszej chińskiej stacji orbitalnej, został umieszczony na orbicie w 2011 roku.

Porównania OneSpace do SpaceX nasuwają się same, co doskonale rozumie prezes chińskiej spółki. Zdaje on sobie sprawę z tego, że jest wiele lat za amerykańskim konkurentem. Ma jednak nadzieję, że firma, w którą po założeniu w 2015 nikt nie wierzył, przyczyni się do podboju kosmosu i "uczyni go miejscem dla każdego". 

***

Gdzieś w kosmosie krąży właśnie samochód. Elon Musk naprawdę to zrobił

Więcej o:
Komentarze (24)
SpaceX ma chińskiego konkurenta. OneSpace wystrzelił pierwszą rakietę. Pekin marzy o dominacji w kosmosie
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 5

  "Wszystko przez zastosowanie innowacyjnego systemu elektrycznego, który waży dziesięciokrotnie mniej - wyjaśnia CNN."
  No więc nie CNN, to Kędzierski tak wyjaśnia. Czym się różni wróbelek? Tym, że ma jedną nóżkę bardziej.

 • achaszwerosz

  Oceniono 2 razy 2

  Ukradli patenty czy nie ukradli, bedzie to rakieta z blachy falistej czy na węgiel, czy SpaceOne jest prywatne czy rządowe. Nie ważne, tak jak opinie polskich internautów. Chińczyki 20 lat temu mieli 5 miliardów rowerów, 5 tyśięcy ruskich samochodów i chodzili w jednakowych drelichach, dziś latają w kosmos, za to Polska z dumą ogłasza że jej instytut zamierza zaprojektować jednopłatowiec na śmigło...

 • spark5719

  Oceniono 4 razy 2

  "Władze spółki podkreślają, że OS-XO jest w całości oparta na rodzimych rozwiązaniach. "

  Tak, oczywiście. Jak również na wykradzionych patentach i technologiach.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy sa za madrzy zeby kopiowac.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Chinska tandeta. A tak na powaznie, to coraz wiecej jest chinskich produktow, ktorych Zachod nie jest w stanie podrobic.

 • yigedeyigede

  Oceniono 1 raz 1

  wydaje sie, ze kopiowanie to jest jedyna droga do nauki. tak samo jak dziecko uczy sie od rodzicow zachowan, tak slabszy uczy sie od madrzejszego, a uczen od mistrza - i na tym polega postep. uczmy sie od chinczykow, tego jak nalezy sie uczyc.

 • Krzysztof Żabicki

  Oceniono 5 razy 1

  4 lata od powstania wystrzelili pierwszą rakietę! To jakiś kosmos! Przynajmniej dla naszych decydentów kupujących np. helikoptery :)

 • dwa_grosze

  Oceniono 8 razy 0

  Kedzierski to chyba sral w gacie jak pisal tego gniota. Wg niego Chiny sa bezkonkurencyjne (sic). Apple ma konkurencje ze strony chinksiego badziewia, teraz amerykanski program kosmiczny ale jeszcze nie bylo, zeby chinskie wydmuszki mialy konkurentow:) Wez cos na powstrzymanie panie Kedzierski bo w swoim pianiu nad chinszczyzna nie jestes juz smieszny a zrobiles sie zalosny.

 • koenzymq10

  Oceniono 3 razy -1

  4 lata od powstania wystrzelili pierwszą rakietę? To komu ukradł własność intelektualną? Chinole - mistrzowie kopiowania. Miałem znajomka, który jest prof. na Oxfordzie w zakresie nowotworów. Miał przygodę na jednej z konferencji naukowych. Chinole mu skopiowali pendrajwa i najnowsze wyniki i ...opublikowali przed nim! Zrobiłą się chryja i na szczęście czasopismo musiało wycofać artykuł. Tak właśnie działają chinole. Więc jak jedziecie na jakąś konfę naukową do Chin lub tam, gdzie oibsługują ją usłużne chińskie małe rączki, to trzymajcie z dala od nich pendrajwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX