Wywiad USA ostrzega. Rosja może mieć nowy rodzaj broni już w 2020 roku. Zniszczy dowolny cel na Ziemi w 30 minut

Robert Kędzierski
Amerykańskie służby ostrzegają przed nową bronią, dzięki której Rosja już w 2020 roku będzie mogła zniszczyć dowolny cel na Ziemi.

Chodzi o rakietę Avangard, która może przenosić zarówno głowice nuklearne, jak i konwencjonalne. Największym zagrożeniem związanym z rosyjską rakietą ma być możliwość zniszczenia dowolnego celu na Ziemi w 30 minut od wystrzelenia. Systemy antyrakietowe miałyby być przeciwko rosyjskiej broni nieskuteczne - również te amerykańskie. Avangard ma być bowiem zwrotny i wyposażony w systemy pozwalające uniknąć strącenia. Trudne ma być też przewidywanie trajektorii pocisku - w jednej chwili może on zmienić kierunek lotu, wprowadzając w błąd systemy obrony. 

CNBC informuje, powołując się na anonimowych informatorów, że testy nowej broni wypadły pomyślnie. Analitycy twierdzą, że olbrzymia prędkość rakiety, która dochodzi do 1,5 km na sekundę, sprawi, że spowoduje ona olbrzymie zniszczenia nawet bez głowicy. Rosjanie mieliby dysponować nową bronią już w 2020 roku. 

Rosja zbroi się na potęgę 

Avangard nie jest jedyną bronią, nad którą pracuje Rosja. W marcu Władimir Putin zaprezentował hipersoniczną rakietę Kindżał do zwalczania okrętów. Dodawał, że nikt na świecie nie ma podobnej broni. W tym wypadku pojawiły się jednak wątpliwości - według części ekspertów Rosjanie nie stworzyli nowej rakiety, a zmodyfikowali rakietę systemu Iskander. 

Czytaj też: Ta broń przeraża. Wkrótce może zabijać. 

W przypadku Avangarda też nie wszystko jest jeszcze jasne. Latem ma odbyć się kolejny test pocisku. Przybliży on nas do odpowiedzi na pytanie, czy Rosja faktycznie może wkrótce stać się w posiadaniu rakiety, przed którą nikt na świecie nie może się obronić. 

Pociski hipersoniczne mogą poruszać się z prędkością Mach 5, a więc pięciokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku (ponad 6 tys. km/h). Pokonują więc niemal dwa kilometry na sekundę. Dla porównania, Boeing 787 Dreamliner osiąga maksymalną prędkość Mach 0,89 (945 km/h), a używany przez Polskę myśliwiec F-16 Mach 2,02 (2300 km/h).

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (216)
Wywiad USA ostrzega. Rosja może mieć nowy rodzaj broni już w 2020 roku. Zniszczy dowolny cel na Ziemi w 30 minut
Zaloguj się
 • marple_jane

  Oceniono 32 razy 14

  Wojska Obrony Terytorialnej i innowacyjna gospodarka Matołuszka Morawieckiego,wraz z jej zadziwiającymi świat wynalazkami- czynią nas w 100% bezpiecznymi :)

 • bamapo

  Oceniono 26 razy 12

  Jeśli rakieta leci 6000 km/h i do tego kluczy to jak może zniszczyć każdy cel na ziemi w 30 minut?

 • jndy

  Oceniono 31 razy 9

  Z powyższego wynika, że zakup Patriotów to wyrzucone pieniądze. Należało by zrezygnować z kontraktu z USA, a kasę przeznaczyć na 500+ dla niepełnosprawnych i jeszcze sporo zostanie.

 • wiesss

  Oceniono 8 razy 8

  Wiecie po co te "wieści"? By napędzać zbrojenia i zabijać.

 • 2fat

  Oceniono 14 razy 8

  Najpotężniejszym lobby w Stanach jest kompleks przemysłowo-zbrojeniowy którego obawiał się już Eisenhower. Jest potężniejszy od lobby żydowskiego. To on powoduje że koszty stworzenia myśliwca są w Stanach 10 razy wyższe niż w Rosji.

 • jan.go

  Oceniono 18 razy 8

  " Rosja zbroi się na potęgę " Gowno prawda W tym roku nawet zmiejszyli naklady na zbrojenia W prownaniu z innymi wydaja niewiele za to postawili na specjalizacje ,to wlasnie te rakiety ,majac tyle glowic moga juz nic nie robic Jakby mieli globalne interesy jak USA to co innego a oni tylko globalnie strasza Nie jestem pewien czy firmy zbrojeniowe cos im pod stolem nie odpalaja za te miny Co innego my, bo dla nas to juz Bialorus stanowi smiertelne zagrozenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX