Jednak kupujemy więcej smartfonów. Huawei rośnie w siłę, ale to Xiaomi jest czarnym koniem na rynku

Rynek smartfonów w 1. kwartale 2018 roku jednak urósł - wynika z raportu Gartnera. Duża w tym zasługi Xiaomi, ale całkiem spore wzrosty notuje również Huawei.

Początek roku był dla producentów smartfonów niemiłą niespodzianką. W ostatnim kwartale 2017 roku sprzedaż smartfonów w ujęciu globalnym spadła o 5,6 proc. rok do roku. Według badań Gartnera był to pierwszy spadek w historii.

Nowe wyniki, obejmujące pierwszy kwartał 2018 roku, są już znacznie bardziej optymistyczne. Gartner twierdzi, że w badanym okresie kupiliśmy ponad 383,5 mln smartfonów - o 1,4 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Wzrost jest co prawda niewielki, ale jednak jest.

Zyskuje Xiaomi i Huawei, Samsung traci

Najbogatsze rynki na świecie zdążyły się już mocno nasycić, co odczuwają przede wszystkim najwięksi producenci - Samsung i Apple. Świetnie pokazuje to przykład Europy Zachodniej w badaniu Canalys, gdzie spadki sięgają nawet 30 proc.

Statystki poprawiają więc przede wszystkim mieszkańcy nieco biedniejszych regionów, którzy wybierają tańsze urządzenia.

Nie powinien więc dziwić rewelacyjny wynik Xiaomi. Chiński producent sprzedał w pierwszym kwartale 28,5 mln inteligentnych komórek. W analogicznym okresie 2017 roku było to "zaledwie" 12,7 mln egzemplarzy. To skok grubo o ponad 100 proc., więc wynik jest godny pozazdroszczenia.

Otwarcie Mi Zone w WarszawieOtwarcie Mi Zone w Warszawie fot. Bartłomiej Pawlak

Tym samym Xiaomi udało się wyprzedzić innego chińskiego producenta - Oppo, które sprzedało niecałe 28,2 mln sztuk, a więc o ponad 2,5 mln mniej niż rok wcześniej. Xiaomi wskoczyło więc na czwarte miejsce największych producentów, a Oppo musi zadowolić się piątą pozycją.

Bardzo dobrze ma się za to Huawei. Co prawda nie notuje takich wyników jak Xiaomi, jednak i tak jest się z czego cieszyć. W badanym okresie sprzedał 40,4 mln smartfonów, czyli o ponad 6 mln więcej niż rok wcześniej.

Taki wynik pozwolił uplasować się Huawei na ostatnim miejscu na podium, jednak do detronizacji Apple jeszcze sporo brakuje. Amerykanie sprzedali 54 mln egzemplarzy, czyli o 2 mln więcej i wyprzedzają Huawei o prawie 14 mln. Przed Chińczykami jest więc jeszcze sporo pracy.

Na pierwszym miejscu niezmiennie utrzymuje się Samsung, który rozprowadził 78,5 mln smartfonów. Koreańczycy kontrolują dziś ponad 20 proc. rynku, jednak muszą uważać - w Q1 br. minimalnie spadła im sprzedaż (o ok. 200 tys.).

Pozostali producenci sprzedali łącznie ponad 150 mln smartfonów.

Systemy operacyjne globalnie Q1 2018Systemy operacyjne globalnie Q1 2018 fot. Gartner

Android górą, iOS drugi...

Przy okazji Gartner zdradził też udziały w rynku poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych. Dane również obejmują 1. kwartał 2018 roku.

Jak nietrudno się domyśleć niekwestionowanym liderem jest Android z udziałem równym 85,9 proc. Drugie miejsce przypada iOS (14,1 proc.). Urządzenia z innymi systemami sprzedały się łącznie w liczbie 130 tys. egzemplarzy, mają więc marginalny udział w rynku.

Sprzedaż smartfonów globalnie Q1 2018Sprzedaż smartfonów globalnie Q1 2018 fot. Gartner

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (29)
Kupujemy coraz więcej smartfonów. Samsung, Apple, Huawei i Xiaomi. To oni dziś rządzą rynkiem
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 36 razy 24

  Eee, ja słyszałem od posła PiS,że Morawiecki chce powołać spółkę z udziełem skarbu państwa, która będzie produkować "smart różańce". I to będzie nasz hit eksportowy! Każdy koralik wrażliwy na dotyk, będzie zliczać ilość zdrowasiek, będzie wysyłał zdrowaśki na fejsa, przypominał o codziennej modlitwie, miesięcznicy i uwielbieniu dla Jarosława Zbawiciela Wolski.

 • elpollako12

  Oceniono 14 razy 14

  Xiaomi rozbiło bank. Redmi Note 5A było sprzedawane w Biedronkach po 400 zł, gdzie podobne konkurencyjnych producentów to koszt 700-800 zł. Nie oszukujmy się, telefony komórkowe są intensywnie używane, często się niszczą, gubią etc.. więc ludzie nie chcą inwestować 2000 zł, 3000 zł i więcej w coś, co w każdym momencie może być bezużytecznym kawałkiem złomu.

 • mark234

  Oceniono 7 razy 5

  Ci co nie chcą przepłacać trzy razy kupują Xiaomi reszta Samsungi Apple i inne badziewie

 • kotletxxl

  Oceniono 3 razy 3

  A ile jest aktywnych smartfonów na całym świecie i z jakich systemów korzystają?

 • jg_gw

  Oceniono 1 raz 1

  szkoda,że brak wiadomości o tych "others" i "other OS". Bo liderów i tak przecież znamy, żadna nowina.

 • Gatts 1978

  Oceniono 5 razy 1

  Ja wydałem 5lat temu 2400 złotych na LG G2 i jakoś jeszcze nie udało mi się go uszkodzić.Oczywiście zaliczył już w tamtym roku moment w historii ,który zmienił wiele bo nie mógł się uruchomić.Ludzie to nazywają "Cegłą" bo został uceglony jednak dla chcącego nic trudnego wystarczyło wgrać odpowiednie oprogramowanie i telefon chodzi nawet na android 8.0.

 • wnimanie

  0

  Proponuję poczytać o SAR. Szczególnie w odniesieniu do produktów XIAOMI. Kierując się zakupem telefonu należy przede wszystkim kierować się wartościami SAR, ilość RAM, procesor itp. to rzeczy wtórne.

 • roto

  Oceniono 2 razy 0

  mam samsunga, xiaomi, motorolę i lenovo, wszystkie ten sam zakres średnia półka i bardzo podobne parametry i powiem wam,że oprócz robienia zdjęć (do tego mam świetny aparat, i telefon nigdy nie bedzie u mnie za niego robił) to własnie najtańsze Lenovo wyrwane za niecałe 300 zł bije na łeb wszystkie pozostałe które były od niego droższe mam na myśli długość działania na baterii, prostotę obsługi, szybkość działania i brak zbędnych bajerów, bateria jest dodatkowo wymienna

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko One+!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX