Apple jednak stworzy swój samosterujący samochód elektryczny? Ma powstać we współpracy z Volkswagenem

Robert Kędzierski
Apple, według nieoficjalnych informacji, podjęło współpracę z Volkswagenem w kwestii zaprojektowania autonomicznego samochodu elektrycznego. Projekt o roboczej nazwie Jetstream nie zakłada stworzenia pojazdu od podstaw.

Apple i Volkswagen mogą wkrótce zaprezentować autonomiczny pojazd elektryczny - donosi New York Times. Według anonimowych źródeł obie firmy nie stworzą jednak nowego pojazdu od podstaw. Zamiast tego zmodyfikują Transportera T6. Wiadomo też, że - przynajmniej na początku -autonomiczny pojazd nie trafi do zwykłych konsumentów - będzie wykorzystywany przez pracowników Apple do poruszania się po kampusie. 

Cztery lata nieudanych prób

Jak podkreśla Irish Times porozumienie z VW może być ostatnią szansą dla Apple. Twórcy  iPhone'a próbowali bowiem stworzyć swój samochód wraz z wieloma innymi firmami: Mercedesem, BMW, Nissanem czy McLarenem. Były pracownik Apple twierdzi, że frustracja w zespole pracującym nad samochodem Apple osiągnęła szczytowy poziom dwa lata temu. Kilkuset, spośród tysiąca pracowników zajmujących się samochodami, odeszło w przeciągu dwóch ostatnich lat. Trzeba przypomnieć, że Apple rozpoczął prace nad swoim samochodem w roku 2014. Wtedy to pojawiły się pierwsze doniesienia o Projekcie Tytan. 

iSamochód ikoną stylu?

Według doniesień dwóch pracowników na początku Apple pracowało nad zupełnie przełomową wersją samochodu - jego wnętrze przypominało salon. Pasażerowie mieli podróżować zwróceni do siebie twarzami. Przejazd miał natomiast odbywać się całkowicie autonomicznie - osoby znajdujące się w pojeździe nie mogły "przejąć kierownicy". 

Możliwe, że pojazd tworzony z Volkswagenem będzie kontynuacją dawnej wizji. Niemcy przejęli bowiem niedawno włoską firmę Italdesign, która zamierza przerabiać Transportery T6 na pojazdy elektryczne. Te, nad którymi pracuje Apple mają się nieco różnić. Twórcy iPhone'a chce zaprojektować własne elementy wyposażenia: m.in. deskę rozdzielczą i fotele. Styl będzie więc ważnym aspektem całego przedsięwzięcia.

Elementy techniczne również mają się zmienić - Apple chce zainstalować dodatkowe komputery, czujniki i większą baterię. 

Projekt Jetstream, jak, według nieoficjalnych informacji nazywa się projekt, ma być gotowy jeszcze w tym roku. Część pracowników wtajemniczonych w prace twierdzi jednak, że terminu nie uda się dotrzymać. 

Warto pamiętać też o tym, że Apple testuje w tej chwili 45 autonomicznych pojazdów. Tylko w styczniu firma zarejestrowała ich 18. W USA jest ich już 300. Większość zarejestrowano w Dolinie Krzemowej. Autonomiczna rewolucja wcale więc nie zwalnia. Pojawienie się takich pojazdów na drogach zdaje się tylko kwestią czasu. 

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (8)
Apple jednak stworzy swój samosterujący samochód elektryczny? Ma powstać we współpracy z VW
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 7 razy 5

  To jednak nie z Mateuszem Morawieckim i Narodowym Instytutem d/s Budowy 3 Milionów Samochodów Elektrycznych, im. ŚP. Lecha Kaczyńskiego?!!! Jak szkoda......

 • blazen.stanczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Autonomiczne pojazdy już od dawna wykorzystują nadwiślańscy woźnice. Gdy woźnica się upije - koń sam potrafi wrócić do stajni.

 • paczacz

  Oceniono 3 razy 1

  Samochód 50000 dol. Kluczyk do drzwi dwa miliony

 • 0

  Pierwotnie A.Hitler stworzył VW-agena i truł nim cały świat ale chciał znacznie przyspieszyć proces za pomocą planu B jakim był CyklonB, ale plan B w 1945 spalił na panewce, lecz plan A jakim był vieśwagen działał z powodzeniem dopóki USA nie zwąchała podstępu...Oby jabłko nie okazało się zatrute...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy -2

  "Apple i Volkswagen mogą wkrótce zaprezentować autonomiczny pojazd elektryczny (...). Zamiast tego zmodyfikują Transportera T6."

  Z tym, że VW nie ma homologacji na T6 u Jankesów bo na import tego złomu ich zwyczajnie nie stać przez cziken taks (25%). Przy obecnym klimacie politycznym nie sądzę, żeby Orang(e)utan to cło zlikwidował. Chyba, że postawią fabrykę w jakimś Rednekowie Dolnym...

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 6 razy -4

  Samochód którego nie da sie prowadzić samemu to g... a nie samochód!

 • nanorobot

  Oceniono 13 razy -9

  "Autonomiczna rewolucja wcale więc nie zwalnia. Pojawienie się takich pojazdów na drogach zdaje się tylko kwestią czasu."

  Rewolucja nie zwalnia? Nie ma żadnej rewolucji. Do dzisiaj nie powstał jakikolwiek samochód, który można puścić na drogę i nie martwić się, że kogoś nie zabije. Dopóki nie powstanie inteligencja dorównująca ludzkiej, samochód taki pozostanie mrzonką ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX