Korzystasz z komunikatora WhatsApp? Oto garść porad, które pomogą ci lepiej korzystać z aplikacji

WhatsApp stał się integralną częścią życia ponad miliarda użytkowników na całym świecie. Stąd przyda się kilka wskazówek, które mogą się sprawdzić w codziennej komunikacji z rodziną i znajomymi.

Pogrubienie, pochylenie i przekreślenie tekstu

WhatsApp daje możliwość zmiany formatowania tekstu wiadomości. Wystarczy użyć specjalnego symbolu na początku i końcu wyrazu lub całego zdania. Pogrubienie uzyskujemy dodając znak gwiazdki (*). Piszemy zatem *ciastko*, jeśli właśnie to słowo ma być pogrubione. Pochylenie tekstu wymaga wstawienia na początku i końcu zdania lub słowa znaku podkreślenia (_), czyli _ciastko_. Do przekreślenia tekstu wstawiamy tyldę (~).

Formatowanie tekstu w WhatsAppieFormatowanie tekstu w WhatsAppie fot. zrzuty ekranowe

Cytowanie

W komunikacji z drugim użytkownikiem lub grupą możemy przywołać wcześniejszą wypowiedź w formie cytatu. Wystarczy znaleźć ją na liście konwersacji, a następnie nacisnąć do momentu pokazania się menu kontekstowego. Następnie wybieramy strzałkę w lewo i w ten sposób tekst wstawiany jest w naszą odpowiedź w formie cytatu. Znajdzie się on na górze. Pod spodem możemy dopisać własny tekst.

Kontrola automatycznego pobierania plików

Jeśli korzystamy głównie z mobilnej transmisji danych, warto sprawdzić ustawienia dotyczące automatycznego pobierania multimediów. Znajdziemy je w ustawieniach aplikacji (ikona z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie Ustawienia i Zużycie danych i pamięci). Tam w sekcji Automatyczne pobieranie plików sprawdzamy pierwszą pozycję, czyli Przez dane komórkowe. Poniżej znajdziemy osobne ustawienia dla połączenia Wi-Fi.

Kontrola automatycznego pobierania w WhatsAppKontrola automatycznego pobierania w WhatsApp fot. zrzuty ekranowe

Oszczędzanie danych przy połączeniu komórkowym

Jeśli często korzystamy z połączeń telefonicznych przez WhatsApp przy wykorzystaniu sieci komórkowej, możemy doprowadzić do szybkiego wyczerpania przysługujących nam u operatora komórkowego limitów. Stąd dobrze jest zaznaczyć opcję Małe zużycie danych w ustawieniach aplikacji (sekcja Zużycie danych i pamięci). Znajdziemy je w sekcji Ustawienia połączeń.

Śledzenie lokalizacji na żywo

WhatsApp pozwala udostępniać lokalizację użytkownika w czasie rzeczywistym i to na zasadach, które określa on sam. Wystarczy w oknie konwersacji wybrać ikonę spinacza, a następnie Położenie. Tuż pod mapą wybieramy Zacznij transmisję położenia i możemy ustalić przez jaki długi czas nasza lokalizacja będzie udostępniana (od 15 minut do nawet 8 godzin).

Czytaj też: RODO już zbiera żniwo. Google, Facebook, WhatsApp, Instagram pozwane na 8,8 mld dol.

Skrót do kontaktu na ekranie głównym

Kontakty, z którymi szczególnie często rozmawiamy przez komunikator WhatsApp można przenieść na ekran główny smartfonu i mieć do nich błyskawiczny dostęp. W oknie rozmowy wystarczy nacisnąć symbol trzech kropek w prawym górnym rogu, a następnie z menu wybrać Więcej i na kolejnym ekranie Dodaj skrót. Ikona ze zdjęciem kontaktu na ekranie głównym wygląda jak zwykła aplikacja.

Wyłączenie czasu ostatniej aktywności

Kiedy zależy nam na wyjątkowej prywatności w komunikacji WhatsApp pozwala zablokować widoczność funkcji informującej o tym, kiedy ostatni raz byliśmy aktywni w aplikacji. W tym celu należy udać się do Ustawień aplikacji (trzy kropki w prawym górnym rogu) i wybrać stamtąd pozycję Konto, a następnie Prywatność. Na samej górze w sekcji Widziano wybieramy odpowiednie ustawienie.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: