Polacy znów najlepsi w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich. Wygrała ekipa z Częstochowy

W amerykańskich zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge rozgrywanych na pustyni Utah wygrała ekipa PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. To nie jedyny sukces Polaków na tej imprezie.

Na trzecim miejscu uplasował się zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa zespoły z naszego kraju - Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

W zawodach trwających od 31 maja do 2 czerwca wzięło udział łącznie 36 zespołów z 10 krajów, w tym aż sześć drużyn z Polski.

Operator polskiego łazika marsjańskiego podczas zawodów URCOperator polskiego łazika marsjańskiego podczas zawodów URC fot. URC

Przed zwycięskimi drużynami stoi teraz jeszcze poważniejsze wyzwanie. Na Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich ERC, które odbędą się w dniach 14-16 września w Starachowicach przyjadą bowiem przedstawiciele NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy z sektora kosmicznego.

Jak mówi mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej:

To nie pierwszy raz, kiedy drużyna z Politechniki Częstochowskiej staje na podium amerykańskich zawodów URC. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zajęli wysokie, trzecie miejsce. Z kolei dla Politechniki Świętokrzyskiej to zdecydowanie udany debiut w tych zawodach

Czytaj też: Elon Musk ma plan dla nowych rakiet Falcon 9. To będzie koń pociągowy SpaceX. A potem czas na BFR

Polskie drużyny uniwersyteckie biorą udział w zawodach łazików marsjańskich już od 2009 roku. Pierwszy sukces przyszedł dwa lata później, kiedy przygotowany na Politechnice Białostockiej łazik Magma2 zdobył pierwsze miejsce w URC. Również w 2013 i 2014 roku ta sama ekipa okazała się bezkonkurencyjna z łazikami Hyperion i Hyperion 2.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (44)
Polacy wygrali zawody łazików marsjańskich w USA
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 27 razy 7

  Wielkie, naprawdę wielkie gratulacje. Za czasów, gdy ja studiowałem, nie było nawet sensu marzyć o zwyciężaniu w takich konkurencjach z ekipami z zachodnich politechnik. Do tego widać, że to nie są jednostkowe sukcesy, ani też sukcesy jednego ośrodka.

 • aa1000

  Oceniono 20 razy 6

  A rząd Najjaśniejszej fedruje węgiel, chce odbudowywać stocznie, uszczęśliwia wielebnych i elektorat datkami.

 • porque

  Oceniono 1 raz 1

  Wygrali konkurs skladania klockow Lego :)) Kto w swiecie traktuje te zabawe powaznie? Glowna nagroda to troche kieszonkowego, wyjazd na coroczny zlot jakiegos towarzystwa marsjankiego oraz - tu najwazniejsze - mozliwosc chwalenia sie pierwszym miejscem przez okragly rok:)
  Tak jest zapisane w regulaminie: The Prize:
  Cash prizes, a trip to present at the annual International Mars Society Convention, and a year’s worth of bragging rights.

 • marcin_72a

  0

  Czas zbudować kosmodrom

 • onuce-precz

  Oceniono 16 razy 0

  " Amerykanie w ten sposób pozyskują za darmo myśl techniczną".
  to prawda, na miejscu usa robiłbym to samo. znaczy goście myślą dlatego są najlepsi na świecie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX