Wielka awaria państwowych stron i serwisów. CEPiK, ePUAP i inne usługi przestały działać

Robert Kędzierski
CEPiK, EPUAP, obywatel.gov.pl i inne rządowe serwisy przestały nagle działać. Użytkownicy widzą jedynie komunikat o nieosiągalności witryny. Po kilku godzinach udało się przywrócić częściowo funkcjonalność stron.

13:05: Aktualizacja 2#

Strona CEPIK już działa, ale z utrudnieniami.

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac na środowisku produkcyjnym systemu CEPiK2.0 w dniu 11-06-2018 w godzinach 19:00 – 24:00 mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do usług: API Udostępnianie i Aplikacji Udostępnianie w zakresie zapytań masowych. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy

- czytamy w komunikacie.

Przywrócono również dostęp do strony internetowej profilu zaufanego (ePUAP)

Wciąż istnieje problem z dostępem do serwisu Obywtatel.gov.pl.

11:30: Aktualizacja 1#

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że powołało sztab kryzysowy. Został utworzony w Centralnym Ośrodku Informatyki. Jak informuje Polskie Radio Karol Manys z biura prasowego resortu cyfryzacji wyjaśnił, że nie ma też informacji czy awaria jest efektem ataku hakerskiego.

***

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o wielkiej awarii, która od godzin porannych blokuje działanie najważniejszych rządowych stron i serwisów. Nie działa Centralne Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), serwisy pozwalające na załatwienie spraw urzędowych takie jak Obywtatel.gov.pl, składanie wniosków ePUAP

Awarii uległ też System Rejestrów Państwowych (SRP) - za jego pomocą urzędnicy wprowadzają dane do bazy PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru Stanu Cywilnego. Może to oznaczać problemy z załatwianiem spraw w urzędach takich jak składanie wniosku o wydanie dowodu osobistego czy aktu urodzenia.

W urzędach możliwy paraliż

Awaria uniemożliwia skorzystanie z usług za pośrednictwem stron internetowych, blokuje jednak również pracę urzędników.

Awaria systemów ma miejsce w całej Polsce. Wnioski przyjmujemy, ale na tym nasze działanie się kończy, nie mamy dostępu do baz.

- wyjaśnia nam jedna z warszawskich urzędniczek urzędu stanu cywilnego. Stwierdziła też, że na chwilę obecną nie ma informacji zwrotnej o tym kiedy awaria może być usunięta. Prace wciąż trwają. 

Baza CEPiK nie działa. Inne też. Tak rozległej awarii jeszcze nie pamiętam.

- stwierdziła urzędniczka zajmująca się rejestracją pojazdów w innym urzędzie. 

W wydziale dowodów osobistych w Poznaniu potwierdzono nam fakt awarii. Urzędnik stwierdził jednak, że petenci nie są odprawiani z kwitkiem.

- Wnioski można składać. W przypadku awarii wdrażamy awaryjną procedurę, która nieco sprawę wydłuża, ale nie uniemożliwia załatwienie sprawy.

- stwierdził. 

Do tej pory zdarzały się awarie pojedynczych serwisów, jak w przypadku rozszerzania zakresu działania bazy CEPIK. Awarie większości rządowych serwisów w jednym czasie dotychczas się nie zdarzały.

Więcej o:
Komentarze (108)
Wielka awaria państwowych stron i serwisów. CEPiK, ePUAP i inne usługi nie działają
Zaloguj się
 • marple_jane

  Oceniono 24 razy 22

  Dojna zmiana,środki na cyfryzacje już przeżarła salcesonem i kaszaną.Poza tym tych "internetów" prezes nie zna nie używa,to i po co toto utrzymywać. "Trybuna PIS-u" ,"Żołnierz Terytorialny Wolności" i "W Służbie Narodu i Kościoła" własciwie wystarczyłoby.....

 • andree111111

  Oceniono 22 razy 22

  Wszystko w ruinie-tak wygląda państwo stworzone przez PiS, dyletanci i oszuści.

 • m33h0w

  Oceniono 19 razy 19

  W pisowskiej Wolsce pełną parą pracują jedynie spalarnie śmieci pod gołym niebem ;)

 • bertgd

  Oceniono 17 razy 17

  ..a wystarczyło serwerownie poddać opiece Matki Boskiej Nieustającej Infolinii i byłoby po sprawie.

 • js08836

  Oceniono 16 razy 16

  A co w tym kraju działa prawidłowo za PiS ? Chyba tylko koryto +.

 • nox.a

  Oceniono 15 razy 15

  PiSowcy to totalne lumpy informatyki! Komputery, Internet, smartfony - to dla nich egzotyka, coś czego nie zrozumie i nie chce rozumieć. Jakieś Widzi mi się społeczeństwa, bo na pewno nie ich elektoratu. Wymysł diabła. Dobrze niech tak myślą i postępują dalej. Obudzą się na śmietniku historii.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  Cała Polska jest teraz taką jedną wielką stadniną w Janowie+

 • 13sw

  Oceniono 13 razy 13

  System nie działa, baza nie działa, macierz dyskowa się spaliła.

  Bierzmy się do naprawy: módlmy się!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX