Jak oglądać mundial w internecie, w telewizji i w jakości 4K? Sprawdzamy i radzimy

Robert Kędzierski
Pierwszy gwizdek na mistrzostwach świata w piłce nożnej 2018 już w czwartek o godz. 17. Jak oglądać relację z mundialu? Sposobów na to jest wiele, choć transmisja w 4K jest zarezerwowana dla nielicznych.

Mistrzostwa świata 2018 w piłce nożnej ruszają w Rosji w czwartek. Mecz otwarcia między Rosją i Arabią Saudyjską rozpocznie się o godz. 17 polskiego czasu. Tym bardziej warto wiedzieć jak obejrzeć mundial w telewizji i w internecie.

Jak oglądać mundial w internecie?

Wszystkie transmisje meczów będą za darmo w sieci. Dostęp przez internet możliwy jest za pośrednictwem strony sport.tvp.pl (z komputera) lub aplikacji Sport TVP (na systemy Android i iOS) ze smartfona lub tabletu. 

Mundial za darmo w Sport.tvp.plMundial za darmo w Sport.tvp.pl fot. sport.tvp.pl

Jak oglądać mundial w internecie w jakości 4K?

Transmisji z mistrzostw świata w Rosji w rozdzielczości 4K polscy widzowie poprzez internet nie obejrzą. Telewizja Polska SA nie zgodziła się na retransmisję w innych serwisach internetowych, sama też nie będzie transmitować spotkań w 4K.

W niektórych mediach pojawiają się co prawda doniesienia, że strona i aplikacja TVP będą transmitować mundial w 4K. My od przedstawiciela publicznej telewizji uzyskaliśmy jednak odpowiedź, że "nie ma takich technicznych możliwości."

Jak oglądać mundial w telewizji?

Telewizja Polska będzie transmitować mistrzostwa świata na kilku antenach. Wszystkie mecze dostępne będą na kanale TVP Sport. Jest on dostępny dla wszystkich za darmo. W telewizji naziemnej (w wersji SD), w platformach satelitarnych oraz wszystkich kablówkach (w wersji HD). 

Mecze będą też transmitowane przez kanały TVP 1 lub TVP 2. 

Jak oglądać mecze w telewizji w 4K?

Dostęp do transmisji z meczów w wysokiej rozdzielczości (Ultra HD) nie jest tak szeroki jak w przypadku standardowego sygnału. Mecze w rozdzielczości 4K zobaczymy na antenie nowego kanału TVP 4K (52 spotkania), oraz Canal+ 4K (12 spotkań). 

Dostęp do kanałów możliwy jest wyłącznie poprzez platformę NC+ oraz Orange TV.

W przypadku NC+ trzeba posiadać dekoder 4K UltraBOX+ lub moduł CAM z kartami Cayman. Klienci, którzy już posiadają wykupiony pakiet Canal+ dostęp do kanałów TVP 4K i Canal+ 4K mogą mieć za darmo. Niektórzy muszą liczyć się z jednorazową opłatą za dekoder w wysokości 99 zł oraz zwiększeniem rachunku miesięcznego. Szczegóły poda konsultant NC+. Ci, którzy Canal+ nie mają, muszą zapłacić 99 zł za miesiąc. 

W przypadku Orange TV nie da się wykupić dostępu do samej telewizji, czy też dwóch "mundialowych" kanałów. Zamówić trzeba cały pakiet usług: internet, telewizję i telefon. To nie wszystko. By transmisja 4K działała, niezbędna jest instalacja światłowodowa. Jeśli światłowodu nie można podłączyć, to Orange TV zamówimy, ale bez kanałów 4K. 

TVP 4K udostępnią też nieliczne, głównie lokalne sieci kablowe. Warto wspomnieć o tym, że rynkowi giganci tacy jak UPC nie mają w swojej ofercie dekoderów 4K.

Jak oglądać mundial w internecie w 4K za granicą?

Mieszkający w Wielkiej Brytanii uzyskają darmowy dostęp do transmisji z mundialu i to w rozdzielczości 4K. Wystarczy skorzystać z aplikacji BBC iPlayer lub ITV Player. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą korzystać z aplikacji YouTube Live TV. 

Więcej o:
Komentarze (37)
Jak oglądać Mistrzostwa Świata 2018 w internecie, w telewizji i w 4K [PORADNIK]
Zaloguj się
 • dryfulec

  Oceniono 26 razy 8

  Po raz pierwszy nie będę oglądał. Nie włączam niczego TVpisowskiego. Kurski to jeden z największych szkodników polskiego życia publicznego i sama myśl o napędzaniu mu uśmieszku oglądalnością jest mi wstrętna. Także sorry mundial. Not this time.

 • marian szarf

  Oceniono 6 razy 4

  Jak dużo ludków dało się nabrać na zakup tv 4K ? Reklama ryje beret.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 4 razy 4

  Po pierwsze to trzeba mieć telewizor który umożliwi odbiór w formacie 4k a o tym w artykule nie ma słowa.

 • aa1000

  Oceniono 8 razy 4

  >>Telewizja Polska SA nie zgodziła się na retransmisję w innych serwisach internetowych, sama też nie będzie transmitować spotkań w 4K.<<

  >>Telewizja Polska będzie transmitować mistrzostwa świata na kilku antenach. Wszystkie mecze dostępne będą na kanale TVP Sport. Jest on dostępny dla wszystkich za darmo. W telewizji naziemnej (w wersji SD), w platformach satelitarnych oraz wszystkich kablówkach (w wersji HD)<<

  Za to TVPiSowskie dziadostwo płacimy abonament oraz coroczną okołomiliardową "daninę" uchwalaną przez sejmową większość.

 • music0

  Oceniono 8 razy 2

  Jak już zaczną się mistrzostwa to kurski ogłosi oglądalność 30 mln mecz otwarcia po 80 mln mecze Polaków a na koniec 4,5 mld na finał.

 • kataryniarski

  Oceniono 5 razy 1

  "Wystarczy skorzystać z aplikacji BBC iPlayer lub ITV Player."

  niestety, dostęp do tych platform jest blokowany strefowo, dlatego polecam dobrą VPNke - np. Nord VPN, gdzie można zmienić strefę na UK, a transfer dalej pozwala cieszyć się obrazem w jakości 4k...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX