Amerykanie mają powód do dumy. Tytuł najszybszego superkomputera wraca z Chin do USA

Superkomputer Summit

Superkomputer Summit (fot. ORNL)

Po pięciu latach dominacji Chiny muszą pogodzić się z przegraną i oddać tytuł superkomputerowi z USA. Amerykański Summit jest ponad dwukrotnie szybszy od dotychczasowego rekordzisty.

W rankingu TOP 500, klasyfikującym najwydajniejsze komputery na świecie, kiedyś równych nie miały maszyny z USA. Chińczycy poczynali sobie jednak coraz śmielej i w efekcie już od pięciu lat nieprzerwanie najwydajniejszą maszyną na świecie jest sprzęt pochodzący z Państwa Środka.

Zmian na najwyższej pozycji nie było od czerwca 2016 roku, kiedy pałeczkę lidera przejął Sunway TaihuLight o mocy 93 PFLOPS, a więc niemal trzykrotnie wyższej niż drugi (również chiński) Tianhe-2.

Chińską hegemonię uda się jednak nareszcie przerwać, bo Departament Energii Stanów Zjednoczonych we współpracy z firmą IBM zaprezentowali właśnie nową maszynę nazwaną Summit.

Superkomputer SummitSuperkomputer Summit fot. ORNL

Ponad dwukrotnie szybszy

Superkomputer znajduje się w National Laboratory w Oak Ridge, w stanie Tennessee i ma szczytową wydajność równą 200 PFLOPS. Od wspomnianego Sunway TaihuLight jest więc ponad dwukrotnie szybszy.

Jest w stanie wykonać aż 200 tys. bilionów (200 biliardów) operacji na sekundę. Składa się z 4608 połączonych ze sobą serwerów. W każdym umieszczono dwa 22-rdzeniowe procesory Power9 i sześć kart graficznych NVIDIA Tesla V100. Jest też łącznie 10 petabajtów (10 biliardów bajtów) pamięci operacyjnej.

Superkomputer SummitSuperkomputer Summit fot. ORNL

Ogromna moc superkomputera ma być wykorzystywana w celach naukowych. Summit będzie wykonywał obliczenia potrzebne do badań m.in. z zakresu medycyny czy genetyki. Budowa kosztowała 200 mln dolarów.

Dwie chińskie maszyny w top 5

Najnowszy ranking 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie powinien pojawić się jeszcze w tym miesiącu. W poprzednim (z listopada 2017) w top 5 mieściły się dwie maszyny z Chin i po jednej ze Szwajcarii, Japonii i USA.

Ogółem, 35,4 proc. łącznej mocy wszystkich 500 najwydajniejszych komputerów na świecie w listopadzie miały Chiny, podczas gdy USA "tylko" 29,6 proc. Od tamtego czasu w Państwie Środka jest też najwięcej maszyn tego typu na świecie.

Pod względem najpotężniejszych superkomputerów na naszym globie, kraje Unii Europejskiej pozostają daleko w tyle. Próżno szukać tu maszyn, które mogłyby znaleźć się w czołówce rankingu, na co ma zaradzić Komisja Europejska. 

Najwydajniejszy superkomputer w Polsce to znajdujący się w Krakowie Prometheus o mocy 1,67 PFLOPS. Wystarcza to na zajęcie 77. miejsca.

---

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Czy te osoby mogły się kiedykolwiek spotkać? W tym quizie trzeba mieć wiedzę i dobrze kojarzyć
1/20Podajemy dwie postaci historyczne, na podstawie tego, kiedy żyły, określcie, czy mogły się spotkać. Na początek Napoleon Bonaparte i caryca Katarzyna:
Zobacz także
 • To oficjalne: Microsoft Office 2019 tylko na komputerach z Windows 10 Microsoft porzuca starsze produkty. Nie odpowie już na pytania dotyczące Windowsa 7 czy Office'a 2013
 • FBI przeprowadziła akcję WireWire. Zatrzymania również w Polsce FBI rozbiło międzynarodową szajkę internetowych wyłudzaczy. Zatrzymania również w Polsce
 • Zabiwaka, maskotka mundialu Wygrałeś bilet na mundial? Lepiej uważaj - to nowy sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy
Komentarze (28)
Amerykański Summit najszybszym superkomputerem na świecie. Tytuł wraca z Chin do USA
Zaloguj się
 • pulbek

  Oceniono 24 razy 18

  Może ten komputer jest i trochę szybszy, ale za to statua w Świebodzinie jest wyższa.

 • kadykianus

  Oceniono 19 razy 9

  A my mamy Jezusa ze Swiebodzina, czyli naszego Misia :-) To jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie slowo! :-)

 • synanki

  Oceniono 14 razy 8

  czy aby został skropiony święconą wodą?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 9 razy 7

  Jak szybko kopie bitkojny?...

 • palefire

  Oceniono 5 razy 5

  A w Polsce mamy Ryśka Petru - on liczy wszystko w pamięci.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 3 razy 3

  A po co do robienia prezentacji w Powerpoincie taka maszyna? Nie rozwiąże też problemów teologicznych.

 • Adam Traczyk

  Oceniono 2 razy 2

  A Amerykanie wysłali 50 la temu ludzi na księżyc mając komputer taki jak dziś w mikrofalówce

 • antoszek22

  Oceniono 8 razy 2

  Do policzenia zepsutych kolan Jasnieprezespana wystarczy 1 flop naszego naczelnego kosmity Morawieckiego .
  Pod koszulą nocną .

  Gorzej z zębami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje