SpaceX z ważnym kontraktem. Za 130 mln dol. Falcon Heavy umieści na orbicie satelitę dla amerykańskiej armii

Falcon Heavy

Falcon Heavy (fot. SpaceX/Facebook)

To będzie chyba najpoważniejsza dotąd misja najmocniejszej rakiety nośnej świata, którą świat poznał przy okazji wystrzelenia w kosmos Tesli Roadster należącej do Elona Muska. W 2020 roku wyniesie na orbitę cenny pakunek dla amerykańskiej armii.

W przetargu ogłoszonym przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych kosmiczna spółka Elona Muska pokonała nie byle kogo, bo gigantów branży - joint venture pod nazwą United Launch Alliance utworzone przez firmy Boeing i Lockheed Martin.

Do wystrzelenia wojskowego satelity w ramach misji AFSPC-52 planowano użyć rakiety Delta 4. Średni koszt takiej operacji wynosi jednak aż 350 mln dolarów.

O dziwo, amerykańska armia wybrała propozycję dużo mniej doświadczonego w branży SpaceX, co w głównej mierze mogło być spowodowane dużo bardziej przystępną ceną. Falcon Heavy będzie mieć na koncie już pięć misji, wliczając w to jedną demonstracyjną dla USAF (STP-2) oraz wystrzelenie satelity dla sieci Arabsat, które zaplanowano jeszcze na ten rok.

Czytaj też: SpaceX ma chińskiego konkurenta. OneSpace wystrzelił pierwszą rakietę. Pekin marzy o dominacji w kosmosie

Warto jednak przypomnieć, że dotychczasowa współpraca SpaceX i amerykańskiej armii nie układa się zbyt gładko. Poprzednia misja z użyciem rakiet Falcon 9, której celem było wystrzelenie na orbitę satelity Zuma dla USAF zakończyła się fiaskiem.

Cenny ładunek został zniszczony, a przy okazji eksplodowały dwa egzemplarze rakiet wielokrotnego użytku od SpaceX. W toku dochodzenia wykazano błędy podwykonawców ze strony firmy Northrop Grumman.

Opracowanie i budowa rakiety Falcon Heavy według szacunków Elona Muska kosztowała SpaceX ponad 500 mln dolarów.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Quiz dla długodystansowców: stolice świata. Sprawdź, czy znasz wszystkie
1/100Kiszyniów to stolica:
Zobacz także
Komentarze (3)
SpaceX za 130 mln dol. umieści na orbicie satelitę dla amerykańskiej armii
Zaloguj się
  • uze

    Oceniono 4 razy 2

    SpaceX swoją robotę przy Zuma wykonał dobrze. A pisanie jeszcze 'przy okazji eksplodowały dwa egzemplarze rakiet wielokrotnego użytku od SpaceX' to już w ogóle nieszczęśliwa konstrukcja zdania. Eksplozje wprawdzie były w 2015 roku przy CRS-7 i w 2016 podczas testu statycznego AMOS6, nijak ma się to jednak do współpracy z armią amerykańską.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje