Skąd Netflix wiedział, że chciałeś obejrzeć ten serial? Tłumaczymy, jak działa system rekomendacji

Daniel Maikowski
Jedną z najciekawszych funkcji Netfliksa jest tzw. system rekomendacji. Strona główna serwisu jest w pełni spersonalizowana, co oznacza, że każdy z nas widzi na niej inne propozycje filmów i seriali.

O ile pomysł spersonalizowanego "feedu", który jest dostosowany do naszego gustu, nie jest czymś nowym, o tyle w przypadku Netfliksa ten system naprawdę działa. 

Skąd jednak Netflix wie, że podobają mi się takie seriale, jak "Narcos", "Suits", czy też "Black Mirror", ale "Sense8" i "Designeted Survivor" już niekoniecznie?

Odpowiedzią na to pytanie są algorytmy. Netflix szacuje prawdopodobieństwo, że dany tytuł z katalogu serwisu przypadnie nam do gustu na podstawie takich czynników jak:

- nasze interakcje z serwisem (np. historia oglądania i oceny przyznane serialom),

- inni użytkownicy o podobnych gustach i preferencjach dotyczących naszego serwisu,

- informacje o tytułach, takie jak ich gatunek, kategorie, aktorzy, rok premiery itp.

Pod uwagę brane są też takie czynniki, jak godziny, w których oglądamy filmy i seriale, urządzenia, na których je oglądamy, a także ilość czasu, którą spędzamy na Netfliksie.

NetflixNetflix fot. Netflix

Jak Netflix przygotowuje nasz profil?

Personalizowanie rekomendacji dla określonego użytkownika to proces podzielony na dwa etapy. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy zakładamy konto na Netfliksie.

Na samym początku proszeni jesteśmy o wybranie swoich ulubionych filmów i seriali. Możemy pominąć ten krok. Wówczas Netflix poleci nam nieco mniej spersonalizowany zestaw tytułów, który będzie oczywiście zmieniał się w toku korzystania z serwisu.

Następnie algorytm przechodzi do identyfikowania innych użytkowników o podobnych preferencjach i przyporządkowuje nas do określonej "społeczności gustu". 

Ową społecznością mogą być np. osoby interesujące się tematyką s/f, futuryzmem, wielbiciele czarnego humoru, filmów o tematyce wojennej czy komedii romantycznych.

Podzieliliśmy świat na około 2000 wspólnot preferencji. W Netflix nie przejmujemy się jednak lokalizacją ludzi, których łączy wspólny gust. Dbamy o niego, tak jak o jakość naszych treści

- tłumaczy Todd Yellin, wiceprezes Netflix ds. produktu.

System rekomendacji powstaje również w oparciu o tagi. Netflix dysponuje zespołem osób, które oglądają seriale pod kątem przypisania im konkretnych tagów. Dla przykładu, w przypadku serialu "Jessica Jones" mogą być to tagi "silna kobieta", "cięty humor", "mrok", a w przypadku "Narcos" - "narkotyki", "przestępczość" oraz "zło".

Wpływ na to, co widzimy na stronie głównej serwisu mają też oceny. Kiedyś mogliśmy oceniać filmy i seriale za pomocą tzw. "gwiazdek". Jakiś czas temu zastąpiły je "kciuki". Kciukb w górę pomaga określić algorytmowi filmy i seriale w podobnym stylu, które mogą wzbudzić nasze zainteresowanie. Kciuk w dół oznacza, że Netflix nie będzie już tak często proponował pozycji o podobnej fabule czy tez podobnej tematyce.

Tod Yellin, VP of Product, NetflixTod Yellin, VP of Product, Netflix Ernesto S. Ruscio / Getty Images for Netflix

Co Netflix robi z naszymi danymi?

Skoro Netflix zbiera tak wiele informacji na nasz temat, to rodzi się obawa o to, w jaki sposób dane te są później wykorzystane. Ta obawa jest szczególnie uzasadniona w obliczu słynnego skandalu związanego z Facebookiem i firmą Cambridge Analytica.

Czy w przypadku Netfliksa również mamy powody do obaw. Postanowiłem spytać o to samego Todda Yellina, który wskazał na zasadniczą różnicę pomiędzy Netfliksem, a takimi firmami, jak Facebook, Google, Amazon czy Microsoft.

W pełni szanujemy prywatność naszych użytkowników. Mamy w tej kwestii przewagę nad wieloma firmami. Wynika ona m.in. z faktu, że działamy w modelu subskrypcyjnym i nie wyświetlamy żadnych reklam. Nie musimy więc profilować klientów pod kątem reklamodawcom. Dane, które zbieramy, wykorzystujemy tylko po to, aby zaoferować naszym subskrybentom treści dostosowane do ich filmowego gustu

- podkreślił Todd Yellin.

Więcej o:
Komentarze (24)
Skąd Netflix wiedział, że chciałeś obejrzeć ten serial
Zaloguj się
 • electron_blue

  Oceniono 10 razy 10

  A mnie sposób wyboru programów w Netlixie wkurza. Menu wyboru filmu/serialu jest bardzo ograniczone - raptem parę kategorii. Sto razy wole sama poszperać, a do tego przydałoby się bardziej rozbudowane menu wyboru, z możliwością filtrowania wg wielu kryteriów. No chyba, że jeszcze nie umiem się po tym poruszać ...

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 3 razy 3

  Moj Netflix natomisat w kazdej rekomendowanej kategorii pokazuje mniej wiecej te same tytuly... Podziwiam ten algorytm.

 • rasta-mw

  Oceniono 5 razy 3

  od roku płacę Netflixowi, ale zaczynam powili odczuwać brak nowych pozycji filmowych. Polska jest traktowana po macoszemu mamy zaledwie 10% z tego co ma Netflix w USA :(

 • ilenka50

  Oceniono 5 razy 3

  Po pierwsze powinna być informacja, że to materiał sponsorowany (jeśli nie jest sponsorowany, to portal jest rozrzutny, bo za takie teksty należy sporo płacić). Zaś co do meritum, to każdy o średnim ilorazie inteligencji korzystający z Netfliksa wie, na czym ten system polega. Dla tych, którzy iloraz inteligencji mają wyższy od przeciętnego, to jest system zły, bo ich ogranicza. Korzystam z Netfliksa od kilku miesięcy i męczy mnie, że podsuwa mi rzeczy tzw. na jedno kopyto - choć przyznam, że mu to bardzo utrudniam:))) Jeśli chodzi o przejrzystość wyszukiwania dużo bardziej wolę HBO GO. Zreszta nie tylko z tego powodu, tam jest więcej bardziej ambitnych i różnorodnych propozycji.

 • fafarafafafa

  Oceniono 7 razy 3

  Mnie wystarczająco irytuje, że nie mogę podejrzeć co w ogóle jest w Netfliksie bez założenia konta, nawet darmowego. Żeby podjąć decyzję czy chcę w ogóle inwestować czas i dane osobowe w coś, chciałbym mieć jakąś informację. A tak, goń się Netfliksie.

 • kresedebarg

  Oceniono 4 razy 2

  jak dalej netfilix na allegro będzie sprzedawany po 2zł , długo nie pociągnie

 • holwek1

  0

  Mi wystarczył darmowy miesiąc aby dać sobie spokój z Netflixem. Idą na ilość a nie jakość. Owszem mając płacić te 43,00 powiedzmy na 3 użytkowników może być. Od strony technicznej też ciężko coś zarzucić, ale jw. nie ma co oglądać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX