Robot ze sztuczną inteligencją poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie asystować astronautom

Robot CIMON

Robot CIMON (fot. dlr.de)

Robot o nazwie CIMON przypominający kształtem piłkę z monitorem, wkrótce pojawi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego obecność i wbudowana sztuczna inteligencja mają pomóc astronautom w codziennych zadaniach.

CIMON (skrót od Crew Interactive MObile companioN) to wspólne przedsięwzięcie Airbusa i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR). Robot o średnicy 32 cm i wadze 5 kilogramów ma nawet swoją twarz, którą widać na wbudowanym wyświetlaczu.

Komunikuje się z otoczeniem za pomocą głosu. Własny napęd pozwala na swobodne poruszanie się po pokładzie ISS. Za opracowanie sztucznej inteligencji, czyli mózgu robota odpowiada IBM.

 

Zadaniem robota będzie asystować astronautom w codziennych zadaniach, między innymi pomoc przy różnego rodzaju naprawach i konserwacji urządzeń. Opiekunem robota CIMON będzie niemiecki astronauta Alexander Gerst. IBM wyszkolił urządzenie do rozpoznawania głosu konkretnego człowieka.

Czytaj też: SpaceX z ważnym kontraktem. Za 130 mln dol. Falcon Heavy umieści na orbicie satelitę dla amerykańskiej armii

Co ciekawe, wśród eksperymentów planowanych na orbicie pojawi się między innymi słynna kostka Rubika. W medycznych doświadczeniach przeprowadzanych z użyciem robota zostanie wykorzystany system wbudowanych kamer.

Rakieta wielokrotnego użytku od SpaceX (Falcon 9) w ramach misji CRS-15 wyniosła dziś na niską orbitę okołoziemską kapsułę Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jej pokładzie znalazł się między innymi robot CIMON.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

To wydarzyło się w XX czy XXI wieku? Naprawdę trudny quiz z najnowszej historii
1/15Kiedy przestano produkować FSO Poloneza?
Zobacz także
Komentarze (3)
Robot CIMON poleciał na ISS. Sztuczna inteligencja będzie asystować astronautom
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje