Rosjanie dostarczyli zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niecałe 4 godziny. Absolutny rekord

Rosyjski statek bezzałogowy Progress transportujący zaopatrzenie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niecałe cztery godziny od startu z kosmodromu w Bajkonurze.

Statek Progress został wystrzelony 9 lipca o godzinie 21:51 ze znajdującego się w Kazachstanie kosmodromu Bajkonur na pokładzie rakiety Sojuz-2.1. Po wykonaniu zaledwie dwóch okrążeń Ziemi na niskiej orbicie zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 10 lipca o godzinie 1:31. Co ciekawe, dokowanie udało się przeprowadzić 8 minut wcześniej niż pierwotnie zakładano. Cała podróż trwała raptem trzy i pół godziny, zatem rekordowo krótko.

Amerykanie w kilka dni. Rosjanie w kilka godzin

Poniżej wystrzelenie rakiety Sojuz-2.1 ze statkiem Progress z kosmodromu w Bajkonurze w ramach misji MS-09.

 

Dla porównania - amerykańskie misje zaopatrzeniowe dla ISS realizowane obecnie przez SpaceX oraz Northrop Grumman zajmują zazwyczaj kilka dni od momentu startu do zacumowania kapsuł towarowych. Poprzedni rekord ustanowiony przez Rosjan przy użyciu statku Progress wynosił sześć godzin. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, statek pozostanie przy ISS do stycznia 2019 roku.

Poniżej dokowanie statku Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji MS-09.

 

Czytaj też: Robot ze sztuczną inteligencją poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie asystować astronautom

Podobnie jak amerykańskie Cygnusy (Northrop Grumman), Progress zaprojektowany na bazie załogowego statku Sojuz to konstrukcja jednorazowego użytku. Oznacza to, że nie wraca ona na Ziemię, lecz ulega zniszczeniu przy wejściu w atmosferę. Statki Progress są używane do misji zaopatrzeniowych na ISS od 2000 roku. Z kolei statek zaopatrzeniowy Dragon od SpaceX wraca na powierzchnię i zostaje wykorzystany przy kolejnych misjach.

Więcej o:
Komentarze (103)
Rosjanie dostarczyli zaopatrzenie na ISS w niecałe 4 godziny
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 27 razy 17

  To nie jest jakiś cud.
  Po prostu wieloletnie doświadczenie.
  Wszystko zależy od tego z jakim nachyleniem do osi Ziemi przybiega orbita stacji kosmicznej i na jakiej szerokości geograficznej znajduje się kosmodrom. Rosjanie mają korzystniejszy układ geograficzny w tym zakresie i wejście na orbitę stacji przez wystrzelony z Bajkonuru obiekt jest łatwiejsze. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych manewrów zmiany płaszczyzny orbity (to pochłania sporo paliwa), a tylko niewielkich korekcji. Po prostu w odpowiednim momencie trzeba wystartowac, by na orbitę stacji "wskoczyć".
  Nie, nie bagatelizuję osiągnięcia Rosjan.

 • jml13060

  Oceniono 10 razy 8

  Nie powinniście o tym osiągnięciu pisać, a jeżeli już musicie, to napiszcie chociaż, że dostawa była niezgodna z potrzebami, jedzenie nieświeże, wręcz spleśniałe, butle z tlenem do połowy puste, odzież zużyta, pasta do zębów zawierała noviczoka, …..

 • dirxml_iii

  Oceniono 36 razy 6

  Dla porównania - amerykańskie misje zaopatrzeniowe dla ISS realizowane obecnie przez SpaceX oraz Northrop Grumman zajmują zazwyczaj kilka dni od momentu startu
  -----------------
  Dopiszcie jeszcze, że tylko rosyjskie statki cumują automatycznie, amerykański moduł zatrzymuje sie przy stacji i operator manipulatorem musi go przyciągnąć i podczepić ..... taka to amerykańska technika od Elona Muska ...

 • byann

  Oceniono 21 razy 5

  Przypomina to historyjkę z amerykańskim długopisem kosmicznym za milion dolarów i rosyjskim ołówkiem.

 • Oceniono 22 razy 4

  Brawo Rosjanie! Jest to ważne dla opinii ludzkiej o Was, bo u nas w Polsze katolski ciemnogród widzi Was jako zacofańców. Faktem jest że gdybyście nawet wynaleźli pojazd poruszający się z prędkością światła, ich podejście, tych z ciemnogrodu, nie zmieniło by się. Łuni nie wiedzo co to je pryndkość światła, zato mogo godzinami dyskutować ło Jezusiku, Maryjce, Wszyćkich Świyntych i papie JPII. FRANCISZKA niy lubio bo godo gupoty.

 • e50504

  Oceniono 20 razy 4

  Wiecie co? Takie informacje z rana? Internetowym partyzantom gotowy gul wyskoczyć xD

 • realistas

  Oceniono 19 razy 3

  Amerykanie pomogą Polsce po 30 dnach od napaści. To znacznie dłużej niż obiecywała Anglia i Francja. Lepiej optować za utworzeniem armii UE i zlikwidować NATO.

 • emerica

  Oceniono 10 razy 2

  Podobno rakiety wciągały amoniak ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX