Chrome potrzebuje jeszcze więcej pamięci RAM, bo Google załatał dziurę związaną ze Spectre

Robert Kędzierski
Google poinformował, że przeglądarka Chrome będzie zużywać nieco więcej pamięci RAM. To efekt łatki, która ma przeciwdziałać przejmowaniu danych użytkownika.

Google Chrome już dziś nie należy do przeglądarek, które mają duże zapotrzebowanie na pamięć RAM. Sytuacja ulegnie jednak niewielkiemu pogorszeniu, bo pamięci będzie potrzeba jeszcze więcej.

Google łata Chrome

Jak wyjaśnia Google na swoim blogu to efekt załatania przeglądarki w związku z luką Spectre. Zrobiło się o niej głośno kilka miesięcy temu, ponieważ są na nią podatne popularne procesory obecne na rynku od lat.

Eksperci już pół roku temu odkryli, że mechanizm, który wykorzystuje Spectre może zostać użyty do przejęcie kontroli nad danymi przeglądarki. 

Co zrobił Google?

Jedynym wyjściem było odseparowanie każdego z procesów renderowania pojedynczych elementów strony. Dzięki temu ktoś, kto w takim elemencie umieści złośliwy kod nie przejmie danych znajdujących się w innych elementach tej samej karty. Przed załataniem Chrome mogło się bowiem zdarzyć, jeżeli ktoś odpowiednio przygotował złośliwą reklamę, pływające okno, lub inny element.

Czytaj też: Wojny przeglądarek. Czy Chrome jest już nie do pokonania? 

Mechanizm jest podobny do separowania samych kart. Już dziś uruchamiając menedżera zadań zobaczymy całą listę procesów Chrome. Coś, co wydaje się na pierwszy rzut oka mało racjonalne ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa. Poszczególne karty nie mają bowiem dostępu do danych z innych kart. Bez tego zabezpieczenia otwarcie karty z zainfekowanym elementem otwierałoby atakującemu drogę do danych ze wszystkich kart. 

Kto "poczuje" zmianę?

Google twierdzi, że większość użytkowników nie powinna odczuć spowolnienia zmian przeglądarki. Nie ukrywa jednak, że wzrost zapotrzebowania na pamięć RAM w maksymalnym obciążeniu może wzrosnąć o 10 do 13 proc. 

Nawet tak niewielka zmiana może być odczuwalna dla użytkowników starszych maszyn lub mniej wydajnych maszyn, wyposażonych w małą ilość pamięci RAM. 

Windows też zwolni

Warto przypomnieć, że załatanie dziury przez Microsoft również wiąże się ze zwolnieniem pracy mniej wydajnych maszyn. Jak już informowaliśmy użytkownicy Windows 7 i 8 korzystający z procesorów Haswell lub starszych po aktualizacji systemu w związku z dziurą Spectre mogą odczuć spowolnienie swojej maszyny. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (24)
Chrome będzie zużywał jeszcze więcej pamięci RAM, bo Google załatał dziurę związaną ze Spectre
Zaloguj się
 • matamzimu

  Oceniono 20 razy 20

  Google Chrome już dziś nie należy do przeglądarek, które mają duże zapotrzebowanie na pamięć RAM. Sytuacja ulegnie jednak niewielkiemu pogorszeniu, bo pamięci będzie potrzeba jeszcze więcej.
  - mógłby to ktoś przetłumaczyć na polski ?

 • alexcomp

  Oceniono 14 razy 10

  Po ostatniej aktualizacji Windows 10 ten system nigdy nie za bardzo rewelacyjny jest teraz totalnym mułem. I wyląduje u mnie zapewne na śmietniku. Wracam do 7.

 • roseta95

  Oceniono 12 razy 10

  Nie chrzańcie, ze z 10 do 13%. Każdy dodatek Chrome ma również wydzielone, a Chrome bez dodatków nie da się używać. Flashcontrol, Disable HTML5 autoplay, opt-out dla Chrome, Adblock to minimum. Kiedyś mogło być ponad 20 okien otwartych - np przeglądając Aliexpress czy inne witryny z towarami, szukając informacji na różnych stronach, itp.
  Mam 8 GB RAM i teraz, już przy 10, krzyczy mi, że należy zamknąć aplikację, bo brakuje pamięci.

 • mkmedia

  Oceniono 8 razy 6

  zainstalowac stare wersje windows 7 i wylaczyc aktualizacje!
  uzywac starych przegladarek
  oni to robia specjaline, by kupowac nowsze procesory komputery, wymyslaja rozne dziury, latki itd. Wszystko ukartowane

 • fagusp

  Oceniono 7 razy 5

  >>>Jak już informowaliśmy użytkownicy Windows 7 i 8 korzystający z procesorów Haswell lub starszych po aktualizacji systemu ... <<<
  To są jeszcze tacy straceńcy, którzy nie wyłączyli aktualizacji Windows7 ???

 • deusirae

  Oceniono 15 razy 5

  jeszcze jeden powod zeby nie uzywac tego szpiegujacego googlowskiego gowna

 • poochojek

  Oceniono 7 razy 5

  i do tego wysyla adres routera hackerom w Rosji

 • piswatch

  Oceniono 4 razy 4

  od czasu jak wróciłem do Windows 7 mam święty spokój

 • zartiepl

  0

  Googielek wbuduje w instalator sprawdzanie, czy ktoś rzeczywiście ma dziurawego jak sito Intela, czy też opcja dodatkowego zżerania zasobów będzie gratis dla wszystkich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX