Problemy z rządowym serwisem eKRS. Przedsiębiorcy przez wiele godzin nie mogli złożyć sprawozdań

Robert Kędzierski
eKRS, rządowy serwis za pomocą którego przedsiębiorcy przesyłają sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego, nie działa poprawnie. Możliwe, że powodem jest przeciążenie związane z poniedziałkowym terminem składania dokumentów.

Od kilku godzin w serwisach społecznościowych pojawiają się doniesienia o problemach systemu eKRS. To elektroniczna platforma, za pomocą której przedsiębiorcy prowadzący spółki mogą przesyłać dokumenty do Krajowego Rejestru Sądowego. Podlega on Ministerstwu Sprawiedliwości. 

Serwis działa z problemami

Główna strona serwisu wyświetla zawartość prawidłowo. Można też skorzystać z trzech oferowanych przez nią funkcji: wyszukiwarki, przeglądania i zgłaszania dokumentów. Moduł, z którego korzystają przedsiębiorcy składający wnioski, działa jednak z problemami. Przez kilka godzin próba wywołania zakładki kończyła się komunikatem o błędzie. Obecnie strona działa, nie wiadomo jednak, czy dalsze problemy nie będą występować. 

Możliwe, że rządowy serwis ma kłopoty, bo chce z niego skorzystać zbyt wiele osób jednocześnie. Powodem pośpiechu jest mijający w poniedziałek 16 lipca termin na składanie sprawozdań w pliku JPK KR. Obowiązek ten jest stosunkowo nowy - wprowadzono go w marcu tego roku. Dotyczy wszystkich spółek, których przychód wyniósł nie mniej niż 2 mln euro w ciągu roku. 

Kolejna awaria

Brak dostępności rządowego serwisu jest kolejną awarią, która dotyka ważne dla działania państwa systemy. Miesiąc temu doszło do niemal całodziennego paraliżu CEPIK-u, EPUAP-u oraz systemów, z których korzystają urzędnicy.

Czytaj też: Dowód osobisty w smartfonie? Miał działać niemal jak ten plastikowy. Zmiana planów. 

Od rządowych usług zostali odcięci nie tylko ci, którzy sprawę chcieli załatwić przez internet, lecz także sami urzędnicy. W ramach procedury awaryjnej musieli przyjmować wnioski "na papierze". Awarię usunięto po paru godzinach, jednak do tej pory nie wyjaśniono jej przyczyn. Nie wiadomo, czy problemy sprzed miesiąca mają związek z dzisiejszymi kłopotami eKRS. 

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (22)
Awaria rządowego serwisu. eKRS mógł nie wytrzymać przez nowy obowiązek nałożony na przedsiębiorców
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 13 razy 11

  Karwa... kiedy oni zmienią gadkę i nie będą swojego nieudolstwa tłumaczyć tym, że "przez 8 lat rządów..."

 • fu37

  Oceniono 15 razy 9

  Odkąd pozbyli się Sterżyńskiej... Tzw. "profil zaufany" powinien nazywać się: dane na sprzedaż, tak to wszystko jest zabezpieczone...

 • marple_jane

  Oceniono 15 razy 7

  Takie spektakularne rządowe wpadki i towarzyszące im głupawe tłumaczenia, zdecydowanie pozwalają mieć pewność,że tak jak socjalizm w PRL tak pisizm obecnie, sam sobie zrobi kukuniu i odjedzie w siną dal :)

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 6 razy 2

  Przecież ten "system" jest dużo prostszy od wielu sklepów internetowych obsługujących wielokrotnie większy ruch !! Żeby aplikacja z kilkoma prostymi formularzami wywalała się i wieszała przez dwie godziny (!!! tyle mi zajęło !!!) ?? Błąd 1 - system zrobiony po taniości - jak zwykle cena najważniejszym kryterium przetargu i urzędnicy dyletanci usprawiedliwieni. Znowu. Błąd 2 - klasyka w urzędach - nie płacimy za utrzymanie - sami se zrobimy. Tak jest. Informatykami za 2500 brutto. I efekt jest. Btw. Wyszukiwarka wpisów KRS ma permanentne problemy od wielu miesięcy a nie tylko w tym tygodniu.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 10 razy 2

  PISowska kamieni kupa...?

 • Tds Sbl

  Oceniono 1 raz 1

  Efekty powierzania wszystkiego dużym firmom informatycznym, nastawionym na wciąganie kasy minimalnym kosztem. Tak to działa - małe pensje informatyków w urzędach centralnych względem firm prywatnych i mamy efekty.

 • drugiepietro

  Oceniono 3 razy 1

  Kwintesencja "dobrej zmiany".

 • jstudnicki

  0

  JPK KR (księgi rachunkowe) nie ma nic wspólnego z ekrs. JPK KR to plik na żądanie Ministerstwa Finansów. EKRS to sprawozdanie dla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX