Problemy z rządowym serwisem eKRS. Przedsiębiorcy przez wiele godzin nie mogli złożyć sprawozdań

Robert Kędzierski
Serwis eKRS działa z problemami

Serwis eKRS działa z problemami (Fot. Agencja Gazeta)

eKRS, rządowy serwis za pomocą którego przedsiębiorcy przesyłają sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego, nie działa poprawnie. Możliwe, że powodem jest przeciążenie związane z poniedziałkowym terminem składania dokumentów.

Od kilku godzin w serwisach społecznościowych pojawiają się doniesienia o problemach systemu eKRS. To elektroniczna platforma, za pomocą której przedsiębiorcy prowadzący spółki mogą przesyłać dokumenty do Krajowego Rejestru Sądowego. Podlega on Ministerstwu Sprawiedliwości. 

Serwis działa z problemami

Główna strona serwisu wyświetla zawartość prawidłowo. Można też skorzystać z trzech oferowanych przez nią funkcji: wyszukiwarki, przeglądania i zgłaszania dokumentów. Moduł, z którego korzystają przedsiębiorcy składający wnioski, działa jednak z problemami. Przez kilka godzin próba wywołania zakładki kończyła się komunikatem o błędzie. Obecnie strona działa, nie wiadomo jednak, czy dalsze problemy nie będą występować. 

Możliwe, że rządowy serwis ma kłopoty, bo chce z niego skorzystać zbyt wiele osób jednocześnie. Powodem pośpiechu jest mijający w poniedziałek 16 lipca termin na składanie sprawozdań w pliku JPK KR. Obowiązek ten jest stosunkowo nowy - wprowadzono go w marcu tego roku. Dotyczy wszystkich spółek, których przychód wyniósł nie mniej niż 2 mln euro w ciągu roku. 

Kolejna awaria

Brak dostępności rządowego serwisu jest kolejną awarią, która dotyka ważne dla działania państwa systemy. Miesiąc temu doszło do niemal całodziennego paraliżu CEPIK-u, EPUAP-u oraz systemów, z których korzystają urzędnicy.

Czytaj też: Dowód osobisty w smartfonie? Miał działać niemal jak ten plastikowy. Zmiana planów. 

Od rządowych usług zostali odcięci nie tylko ci, którzy sprawę chcieli załatwić przez internet, lecz także sami urzędnicy. W ramach procedury awaryjnej musieli przyjmować wnioski "na papierze". Awarię usunięto po paru godzinach, jednak do tej pory nie wyjaśniono jej przyczyn. Nie wiadomo, czy problemy sprzed miesiąca mają związek z dzisiejszymi kłopotami eKRS. 

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

16 faktów z historii - prawda czy fałsz?
1/16Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie został sprowadzony do Polski w X wieku.
Zobacz także
 • Oddział ZUS Największa podwyżka emerytur od lat okazała się fikcją? Wielu emerytów dostaje realnie mniej
 • ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A. Jest umowa na inwestycję za 6 mld zł. To ma być ostatni blok węglowy w Polsce
 • Awaria państwowych serwisów Wielka awaria państwowych stron i serwisów. CEPiK, ePUAP i inne usługi przestały działać
Komentarze (22)
Awaria rządowego serwisu. eKRS mógł nie wytrzymać przez nowy obowiązek nałożony na przedsiębiorców
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 13 razy 11

  Karwa... kiedy oni zmienią gadkę i nie będą swojego nieudolstwa tłumaczyć tym, że "przez 8 lat rządów..."

 • fu37

  Oceniono 15 razy 9

  Odkąd pozbyli się Sterżyńskiej... Tzw. "profil zaufany" powinien nazywać się: dane na sprzedaż, tak to wszystko jest zabezpieczone...

 • marple_jane

  Oceniono 15 razy 7

  Takie spektakularne rządowe wpadki i towarzyszące im głupawe tłumaczenia, zdecydowanie pozwalają mieć pewność,że tak jak socjalizm w PRL tak pisizm obecnie, sam sobie zrobi kukuniu i odjedzie w siną dal :)

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 6 razy 2

  Przecież ten "system" jest dużo prostszy od wielu sklepów internetowych obsługujących wielokrotnie większy ruch !! Żeby aplikacja z kilkoma prostymi formularzami wywalała się i wieszała przez dwie godziny (!!! tyle mi zajęło !!!) ?? Błąd 1 - system zrobiony po taniości - jak zwykle cena najważniejszym kryterium przetargu i urzędnicy dyletanci usprawiedliwieni. Znowu. Błąd 2 - klasyka w urzędach - nie płacimy za utrzymanie - sami se zrobimy. Tak jest. Informatykami za 2500 brutto. I efekt jest. Btw. Wyszukiwarka wpisów KRS ma permanentne problemy od wielu miesięcy a nie tylko w tym tygodniu.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 10 razy 2

  PISowska kamieni kupa...?

 • Tds Sbl

  Oceniono 1 raz 1

  Efekty powierzania wszystkiego dużym firmom informatycznym, nastawionym na wciąganie kasy minimalnym kosztem. Tak to działa - małe pensje informatyków w urzędach centralnych względem firm prywatnych i mamy efekty.

 • drugiepietro

  Oceniono 3 razy 1

  Kwintesencja "dobrej zmiany".

 • jstudnicki

  0

  JPK KR (księgi rachunkowe) nie ma nic wspólnego z ekrs. JPK KR to plik na żądanie Ministerstwa Finansów. EKRS to sprawozdanie dla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje