Norwegowie opracowali nowy typ baterii. Ma nawet pięciokrotnie wyższą pojemność. Sekret tkwi w krzemie

Baterie litowo-jonowe w smartfonach nie dają nam długiego czasu pracy bez konieczności uzupełniania energii. Być może krajobraz zmieni wkrótce technologia opracowana przez norweskich naukowców. Tym razem chodzi o zwiększenie pojemności ogniw.

Ekipa norweskich naukowców z Instytutu Technologii Energetycznej (IFE) zdecydowała się skorzystać z potencjału drzemiącego w krzemie. Jego pojemność elektryczna znacznie przewyższa stosowany obecnie w anodach baterii grafit - nawet dziesięciokrotnie. Jednak podstawowy problem z krzemem to szybsza degradacja. Kluczem do jego rozwiązania okazało się dobranie odpowiednich proporcji.

Z pomocą przyszła wspomniana wcześniej nanotechnologia. To za jej sprawą w nowych ogniwach udało się zbalansować udział krzemu i wspomnianego grafitu, aby uzyskać odpowiednio stabilną i oczywiście dużo bardziej wydajną anodę.

Zdaniem ekipy stojącej za nową technologią udało się w ten sposób uzyskać wzrost pojemności akumulatorów o 300 do nawet 500 proc.

Firmą, która podjęła się komercjalizacji rozwiązania jest norweska Kjeller Innovation. Oczywiście przed nimi jeszcze faza testów z udziałem producentów baterii, które mają wykazać, czy możliwe będzie rozpoczęcie masowej produkcji. Jeśli ten etap zakończy się sukcesem, wynalazek może się okazać kluczowy nie tylko dla producentów smartfonów, ale również sprawdzi się w sektorze motoryzacji. Wydłuży bowiem zasięg elektrycznych aut do nawet 1000 km.

Czytaj też: Jak oszczędzać energię w smartfonie? 5 prostych trików, które wydłużą czas pracy [PORADNIK]

Projekt o nazwie SiliconX ma na szczęście finansowanie, które uzyskano w ramach programu FORNY2020. To daje mu szansę na przeprowadzenie dalszych testów już poza warunkami laboratoryjnymi.

Więcej o:
Komentarze (74)
Nowy typ baterii. Nawet pięciokrotnie wyższa pojemność.
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 35 razy 15

  Od piętnastu lat, regularnie (i przeważnie latem) czytam o nowym, przełomowym typie baterii. Każda wydajniejsza od obecnie używanych o kilka, kilkanaście razy. I co? I gó..., mijają lata i nic.

  Na szczęście, w przeciwieństwie do równie przełomowych leków na raka (ohhh, o tych czytuję, dla odmiany, od lat 30, wcześniej byłem za mały, ale pisali i owszem), przynajmniej biedne myszy na tym nie cierpią.

 • lodomeria

  Oceniono 42 razy 12

  Ale ekspertami od żołnierzy wyklętych, czyj dziadek zmienił nazwisko i Jezusa króla Polski jesteśmy MY! Ha!

 • kaczepieczone

  Oceniono 4 razy 4

  Cywilizowany świat skupia się na rozwoju naukowo-technicznym, my natomiast na odkrywaniu historii na nowo czy dofinansowywaniu poronionych pomysłów rodem ze średniowiecza o naturze religijnej. Miliardy PLN zmarnotrawionych na mafię kościelną mogłyby rozruszać polską naukę i przyniosłyby wymierne korzyści gospodarce. Marzenia o silnej i nowoczesnej gospodarce możemy odstawić na bok gdyż silny związek mafijny pomiędzy obecną władzą a samozwańczymi "sługami boskimi" sprzyja ciemniaczeniu narodu. Oby dwie strony robią co mogą aby naród pozostał w ciemnocie, by można było go swobodnie frajerzyć.

 • lech2011

  Oceniono 18 razy 4

  My też mamy wyśmienite bakterie: kaczor, macior, suski, piotrowicz, jo-jo.... i wiele, wiele innych bakterii.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 5 razy 3

  Po osobistym zbadaniu rynku faktycznych pojazdow do kupienia w 2018 r w USA, gdzie jestem gotow na nowe auto, stwierdzam, ze elektryczne auta to jeszcze tandeta, niezaleznie od ceny. Albo trzeba czekac albo kupic nornalny pojazd z akumulatorem olowiowym niestety. Koncept sprzed 120 lat. Nafciarze zadbali zeby tak bylo a ten wariat Tesla przegral. Nie Musk tylko ten oryginalny.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 17 razy 3

  ja bardzo gleboko wierze, ze gdyby pieniadze marnotrawione na dotacje na rydzyka, a sa juz tego grube dziesiatki, jak nie setki milionow zlotych,
  wiec jakby wydac te pieniadze na badania nad nowymi bateriami,
  jakis polski UNI mialby juz rewelacyjne rezultaty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX