Google chce działać szybciej. Gigantyczny podmorski kabel połączy ze sobą USA i Europę

Gigantyczny kabel Google'a, który przetnie Ocean Atlantycki, rozpocznie przesyłanie danych już w 2020 roku. To kolejna inwestycja firmy z Mountain View, która ma na celu poprawę jakości jej usług sieciowych.

Dunant, bo taką nazwą ochrzczono transatlantycki kabel, będzie mieć niemal 6,5 tys. kilometrów długości i połączy ze sobą dwa centra Google Cloud zlokalizowane w stanie Wirginia oraz w Belgii. W ostatnim czasie Google mocno inwestuje w rozwój swoich usług w chmurze i potrzebuje przepustowości, aby zabezpieczyć ich stabilność.

Kabel Google'aKabel Google'a fot. Google

Warto zaznaczyć, że Dunant jest w całości finansowany przez Google. To nietypowa sytuacja. Zazwyczaj bowiem firmy technologiczne tworzą konsorcja i wspólnymi siłami budują podmorskie kable, a następnie proporcjonalnie dzielą się przepustowością.  Dla przykładu w 2006 roku Google i Facebook rozpoczęły pracę nad mierzącym niemal 13 tys. km  podmorskim kablem, który połączy Los Angeles oraz Hongkong.

Czytaj też: Google wprowadza tryb Incognito na YouTube. Jak go włączyć?

Innym sposobem jest wykupienie określonej przepustowości na kablach należących do telekomunikacyjnych gigantów. Sęk w tym, że z roku na rok owa przepustowość się kurczy, co sprawia, że takie projekty, jak Dunant, stają się wręcz niezbędne.

Kable są zazwyczaj budowane, aby przesyłać dane na określonej trasie. Gdy budujemy prywatnie, możemy samodzielnie wybrać tę trasie w oparciu o priorytet, którym jest jak najmniejsze opóźnienie, dla jak największej grupy naszych klientów

- tłumaczy decyzję firmy Jayne Stowel, odpowiedzialna za rozwój infrastruktury.

Podmorska infrastrutkura GooglePodmorska infrastrutkura Google fot. Google

Dunant nie jest pierwszą prywatną inwestycją firmy z Google w rozwój podmorskiej infrastruktury sieciowej. Na początku br. firma z Mountain View ogłosiła rozpoczęcie prac nad budową kabla Curie, który połączy ze sobą Stany Zjednoczone i Chile.

Nazwa Curie, to hołd oddany polskiej noblistce oraz wybitnej fizyczce i chemiczce Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei Dunant swoją nazwę zawdzięcza Henry'emu Dunantowi, założycielowi Czerwonego Krzyża oraz laureatowi pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (25)
Gigantyczny kabel Google'a połączy ze sobą USA i Europę
Zaloguj się
 • nazimno

  Oceniono 9 razy 3

  Brednie. Ten "kabel" wcale nie jest "gigantyczny".

  To zespol ultra-niskostratnych wlokien swiatlowodowych.
  Predkosc przesylania danych bedzie siegac ~100 Gb/s na jednej dlugosci fali w swiatlowodzie.
  To da efektywnie wiele dziesiatkow Tb/s dla wszystkich wlokien.

 • grundol1

  Oceniono 5 razy 3

  "wybrać tę trasie"

 • twzelnik

  Oceniono 1 raz 1

  Nie będzie to ani pierwszy, ani jedyny podmorski kabel. Kable podmorskie mają grubo ponad 100 lat, a kable światłowodowe ponad 40 lat.

  Co do konsorcjów, to zwykle operatorem danego kabla jest spółka celowa i to różni inwestycję Googla od pozostałych.

 • ps11111ps

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawy obrazek wam wyszedł. Jak przekrój macicy z jajnikami.

 • yayebye

  Oceniono 10 razy 0

  "Innym sposobem jest wykupienie określonej przepustowości na kablach należących do telekomunikacyjnych gigantów. Sęk w tym, że z roku na rok owa przepustowość się kurczy"

  Przepustowość jest z grubsza wielkością stałą i nie może się kurczyć. Co najwyżej przepływ danych może coraz bardziej zbliżać się do przepustowości aż ją osiągnie lub przekroczy - wtedy klops.

 • topjar

  Oceniono 1 raz -1

  szybciej jak prędkość światła nie poleci (może wetknąć więcej ale nie szybciej)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX