W Chinach ma powstać tunel Hyperloop TT. Amerykańska spółka podpisała umowę z władzami miasta

Hyperloop Transportation Technologies planuje budowę w Chinach 10-kilometrowego tunelu. Podpisano umowę z władzami chińskiego miasta Tongren. Uruchomienie trasy ma być przedsięwzięciem komercyjnym, a nie testowym.

Jak donosi Engadget, amerykańska firma podpisała w tym celu umowę z położonym na południu Chin miastem Tongren, dzięki czemu w świetle prawa, zagraniczny podmiot będzie mógł zrealizować swój projekt.

Władze miasta będą odpowiedzialne za dopełnienie wszelkich formalności - zadba o zgodność z przepisami i zdobycie potrzebnych certyfikatów oraz budowę samego tunelu.

Z kolei Hyperloop TT zapewni potrzebne do budowy technologie, doświadczenie i dostarczy niezbędny do budowy sprzęt. Oba podmioty mają podzielić się finansowaniem projektu po połowie.

Hyperloop TTHyperloop TT fot. Hyperloop TT

Na razie nie znamy szczegółów dotyczących planowanego tunelu. Wiadomo jedynie, że budowany odcinek ma mieć długość 10 km. Można przypuszczać, że na tak krótkim dystansie kapsułom Hyperloop nie uda się osiągnąć prędkości ponaddźwiękowej.

Nie znamy też niestety nawet przybliżonej daty ukończenia budowy tunelu. Hyperloop TT wyjaśnił jedynie serwisowi Engadget, że uruchomienie trasy jest przedsięwzięciem komercyjnym, a nie testowym.

Warto przypomnieć, że spółka Hyperloop TT już wcześniej podpisała umowy w USA, na mocy których połączy Cleveland i Chicago. Buduje też dwa tunele testowe we Francji. Oba projekty mają być ukończone jeszcze w tym roku.

W kwietniu firma podpisała z kolei umowę z deweloperem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na budowę "pierwszego na świecie komercyjnego systemu Hyperloop o długości 10 kilometrów na obszarze najszybszego rozwoju między Abu Zabi i Dubajem". Podobna inwestycja jest też planowana na Ukrainie.

---

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (21)
W Chinach ma powstać tunel dla Hyperloop. Amerykańska spółka podpisała umowę z władzami miasta
Zaloguj się
 • cynik_i_przesmiewca

  Oceniono 10 razy 4

  Zawierzmy transport Maryi zawsze dziewicy. Jak zrobimy kampanię modlitewną i ustawimy milion gromnic to Panbuk zacznie nas teleportować pomiędzy kaplicami. Członkowie rodzin radia Maryja będą mieli zniżki na bilety

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 7 razy 3

  10 km? My podbijemy stawkę 100 metrowym krzyżem.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 3 razy 1

  tytuł jak zwykle z 4 liter - matra w ChRL buduje się jak u nas skrzyzowania - to w Pekinie ma już chyba setki kilometrów, a dziesiątki innych sa w różnych wielomilionowych miastach

  10 km... :))) to chyba jakis żart, dwie stacje czy 10 stacji?

  :))

 • zyks

  Oceniono 7 razy 1

  Ambicjonerzy, chcą być pierwsi, zanim p. premier Morawiecki uruchomi hyperloop Warszawa - Baranów (CPL, jakby kto nie wiedział).. Gdyby jeszcze p. prezydent się włączył - to już mur- beton. Przecież błogosławione jest łono, co go wydało. Poza tym - on jest niezłomny.

 • peteroski

  Oceniono 2 razy 0

  Furmanki sa szybsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX