Czy tak będzie wyglądać nasza pierwsza osada na Marsie? NASA wyłoniła zwycięzców konkursu

3D-Printed Habitat Challenge, to konkurs, w ramach którego NASA szuka najlepszych projektów marsjańskiej osady dla pierwszych mieszkańców Czerwonej Planety. Właśnie wyłoniono pięć finałowych projektów.

Finaliści konkursu NASA 3D-Printed Habitat Challenge podzielili między sobą pulę 100 tys. dolarów. Przed nimi stoi teraz najtrudniejsze wyzwanie - przemiana ambitnych projektów w prawdziwe modele w skali 1/3. Muszą one powstać z użyciem zaawansowanych drukarek 3D i to już po wylądowaniu na powierzchni Czerwonej Planety.

Zgodnie z zasadami konkursu, habitaty muszą mieć przynajmniej 1000 stóp kwadratowych przestrzeni życiowej (92,9 m2). Mają pomieścić czterech mieszkańców, zapewniając im w miarę wygodne warunki do życia przez okres przynajmniej 12 miesięcy. W projektach powinny się znaleźć informacje dotyczące systemów podtrzymywania życia.

 

Największym uznaniem NASA cieszy się projekt o nazwie Zopherus (wideo powyżej). Przypominająca gigantycznego pająka mobilna konstrukcja sama wybiera najlepsze miejsce do ustawienia budynku. System autonomicznych łazików dostarcza materiały potrzebne do jego budowy/drukowania. Po zakończeniu kopuła przenosi się w kolejne miejsce.

 

Czytaj też: Rosjanie dostarczyli zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niecałe 4 godziny. Absolutny rekord

Nieco inne podejście prezentuje drugi w kolejności zdobytych głosów projekt MARSHA. W tym wypadku cylindryczne piętrowe budynki wydają się być dobrze przygotowane na surowe marsjańskie warunki atmosferyczne. Z myślą o zapewnieniu ochrony przed niebezpieczną radiacją autorzy kolejnego projektu marsjańskiego habitatu proponują kopuły częściowo zakopane pod powierzchnią, wykorzystując ukształtowanie terenu. 

Szczegółowe informacje na temat wszystkich finałowych projektów można znaleźć na stronie NASA.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (11)
NASA pokazuje pięć projektów marsjańskiego habitatu
Zaloguj się
 • cysio93

  Oceniono 1 raz 1

  " Przed nimi stoi teraz najtrudniejsze wyzwanie - przemiana ambitnych projektów w prawdziwe modele w skali 1/3. Muszą one powstać z użyciem zaawansowanych drukarek 3D i to już po wylądowaniu na powierzchni Czerwonej Planety."
  Czyli uczestnicy konkursu mają za 100 tysięcy wysłać na Marsa drukarki 3D i wydrukować modele w skali 1:3 ? Szacunek dla wszystkich tych, którym się to uda.

 • 0

  Nie bo ludzie nie będą mogli na marsie za długo wychodzić na zewnątrz brak jonosfery na marsie sprawia ze na planecie panuje podwyższone promieniowanie jak w kosmosie dla tego nic tam nie urośnie a wszystko co żywe zniszczy promieniowanie ??

 • uo.rety

  Oceniono 2 razy 0

  Ani "naszej pierwszej", ani żadnej następnej ludzkiej osady na Marsie nie będzie! Z wielu przyczyn, ale dwie są najważniejsze:
  - Mars nie posiada pola magnetycznego i tym samym nie jest w stanie ochronić ludzkiego organizmu przed tzw. wiatrem słonecznym, którego oddziaływanie na ludzki organizm dopiero zaczynamy poznawać,
  - marsjańska grawitacja to 1/3 ziemskiej i do dziś nie znamy wpływu tak niskiego poziomu grawitacji na ludzki organizm - to co wiemy na pewno, że we względnie krótkim czasie prowadzi to do atrofii mięśni, zjawiska obserwowanego na astronautach podczas ich długiego pobytu na stacji kosmicznej,
  z obu tych przyczyn nawet próba rozwoju ludzkiego płodu, a później dziecka w warunkach marsjańskich byłaby co najmniej okrucieństwem, jeśli nie sadyzmem.
  Pogódźmy się z tą myślą - nie jesteśmy stworzeni dla kolonizacji kosmosu! Warunki tam, na zewnątrz, poza ciepłym płaszczem ziemskiej atmosfery są dla nas zabójcze!

 • jxman

  Oceniono 8 razy -2

  Dziekuje! Wole nasza atmosfere, nasze rzeki, jeziora, gory i slonce. Wole wyjechac nad wode i posluchac ptakow, polowic ryby, lub tez polozyc sie na trawie i patrzec w blekitne niebo. A na Marsa moge popatrzec sobie przez teleskop.

 • hotin

  Oceniono 17 razy -7

  Nasza,czyli redakcja GW się tam przeniesie?Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze, w tej waszej Galaktyce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX