Koniec z nagrywaniem rozmów telefonicznych. Google blokuje zewnętrzne aplikacje w Androidzie Pie

Google skończy z kontrowersyjną praktyką nagrywania rozmów przez użytkowników smartfonów. Według nieoficjalnych informacji, w Androidzie 9 Pie, zewnętrzne aplikacje do rejestrowania będą blokowane.

Android 8.1 to prawdopodobnie ostatnia wersja Zielonego Robota, która umożliwia nagrywanie rozmów telefonicznych. Według najnowszych informacji pochodzących od deweloperów tworzących aplikacje na kolejną edycję Androida, Google zamierza skończyć z tą kontrowersyjną praktyką.

Warto przypomnieć, że jeszcze jakiś czas temu użytkownicy systemu od Google mogli nagrywać rozmowy korzystając oficjalnego API w Androidzie. Amerykanie skasowali je jednak wraz z premierą Androida Marshmallow w 2015 roku. Od tamtej pory użytkownicy zmuszeni są do korzystania z zewnętrznych aplikacji.

Okazuje się jednak, że w Androidzie 9 (Pie), który już niebawem trafi na pierwsze smartfony, Google zamierza zablokować również taką możliwość. 

Na razie jedynym znanym sposobem na obejście zabezpieczenia jest zrootowanie telefonu (odblokowanie pełnego dostępu do systemu), co z kolei może rodzić wiele problemów i nie jest polecane użytkownikom. Niewykluczone jednak, że w przyszłości deweloperzy aplikacji znajdą sposób na obejście zabezpieczeń bez konieczności wykonywania roota.

Google miał oczywiście swoje powody do podjęcia takich kroków. Poza oczywiście kontrowersjami jakie budzi nagrywanie rozmów przez użytkowników bez wiedzy współrozmówcy, Google nie chce się narażać na potencjalne konsekwencje prawne. Praktyka rejestrowania rozmów w wielu krajach jest bowiem nielegalna lub ściśle uregulowana.

Jeszcze w lutym Google podobno pracował nad funkcją, która wykrywałaby działanie zewnętrznej aplikacji i automatycznie informowała osobę nagrywaną o tym fakcie poprzez serię sygnałów słyszanych co piętnaście sekund.

Jednym z powodów były przepisy w Niemczech, które zezwalają na rejestracje rozmów tylko pod warunkiem wyrażenia zgody przez obie strony. W tym momencie wygląda na to, że Google woli pozbyć się problemu blokując zewnętrzne aplikacje z poziomu systemu.

---

NASA przebadała astronautów-bliźniaków. Okazało się, że pobyt w kosmosie zmienia DNA

Więcej o:
Komentarze (93)
Google zablokuje zewnętrzne aplikacje do nagrywania rozmów w Androidzie 9 Pie
Zaloguj się
 • Paulo Garcia

  Oceniono 51 razy 27

  Klientom blokują.. ale sami chętnie po cichu nagrywają?
  To jak ze śledzeniem.. Wyłączyć geolokalizacje można ale google i tak wie gdzie byłeś i ładnie Ci skraja reklamy pod to.. :)

 • Oceniono 19 razy 17

  Niech spie...ją. Sami śledzą na potęgę, a zabraniają użytkownikowi. Kilkanaście tzw. służb może bezkarnie inwigilować i podsłuchiwać, to i ja mogę.

 • darek638

  Oceniono 24 razy 16

  Każda instytucja w Polsce , która łączy się z klientem
  ostrzega, że rozmowa jest nagrywana. Co na to Google?
  Można?

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 21 razy 13

  powinni zakazać sprzedaży wszelkich urządzeń nagrywających. Chyba po prostu google nie lubi konkurencji bo sam nagrywa dla cia, nsa, fbi itd.

 • koenzymq10

  Oceniono 16 razy 12

  O, Google wyłączy wtyczkę od Echelona?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX