Korzystasz z Gmaila? Koniecznie zainstaluj nową aplikację. Teraz wyślesz poufnego e-maila

Tryb poufny to nowa funkcja w aplikacji mobilnej Gmaila. Tłumaczymy, do czego może się wam przydać i jak z niego skorzystać.

Google nie próżnuje. Nowa wersja aplikacji Gmail została wyposażona w tryb poufny, który jak dotychczas był dostępny jedynie w przeglądarkowej wersji poczty. Nowa funkcja pozwala nam wysłać wiadomości zabezpieczone hasłem, jak również ustalić termin, po którym treść danego e-maila automatycznie wygaśnie.

Czytaj też:  Gmail pozwoli wysyłać wiadomości z opóźnieniem

Co ważne, odbiorca takiej poufnej wiadomości nie może skopiować, wydrukować lub przekazać jej dalej. Funkcje te są zablokowane. Oczywiście może ją przepisać... 

GmailGmail fot. Gmail

Jak wysłać e-maila w trybie poufnym?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak tryb poufny sprawdza się w praktyce. Po aktualizacji i uruchomieniu aplikacji, rozwijamy menu w prawym bocznym rogu Gmaila i wybieramy z listy TRYB POUFNY. Naszym oczom ukaże się nowy ekran, który niestety wciąż nie jest do końca przetłumaczony na język polski. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

GmailGmail fot. Gmail

W pierwszej rubryce wybieramy datę wygaśnięcia wiadomości, po której odbiorca nie będzie mógł już odczytać naszego e-maila. Zakres wynosi od 1 dnia do aż 5 lat.

W drugiej rubryce wybieramy sposób autoryzacji odbiorcy. Standardowo autoryzacja odbywa się przez e-maila. Możemy jednak również wybrać autoryzację kodem SMS.

GmailGmail fot. Gmail

Następnie zapisujemy zmiany i wysyłamy naszą wiadomość. Jeśli wybraliśmy sposób autoryzacji przez kod SMS, to musimy dodatkowo wprowadzić numer telefonu odbiorcy.

Ja odebrać e-maila w trybie poufnym?

Teraz wcielimy się w rolę odbiorcy tajnej wiadomości. Jeśli nadawca wykonał wszystkie kroki prawidłowo, to powinniśmy otrzymać informację, że dostaliśmy e-maila, który wymaga zweryfikowania tożsamości. Klikamy w pole WYŚLIJ KOD DOSTĘPU i czekamy na kod, który przyjdzie do nas oddzielnym mailem lub SMS-em.

GmailGmail fot. Gmail

Wprowadzamy kod i... po chwili naszym oczom ukaże się odszyfrowana wiadomość.

Warto pamiętać, że tryb poufny działa TYLKO w przeglądarkowej i mobilnej wersji aplikacji Gmail. Jeśli otworzymy naszą zaszyfrowaną wiadomość w jednej z aplikacji zewnętrznych - np. w Outlooku czy apple'owym Mail, to Google poprosi nas o otwarcie wiadomości w aplikacji Gmail lub na stronie internetowej Gmail.com.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (18)
Nowa funkcja w aplikacji Gmail. Można wysyłać zaszyfrowane e-maile
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 9 razy 3

  ostatnia rzecza jaka darze Gmail to zaufanie i ich tryby poufne

 • Taba To

  Oceniono 1 raz 1

  Matrix zakrztusił się nadmiarem informacji więc wymyślił opcję sortu. Teraz ludzie sami Go poinformują co jest warte zanotowania a co nie. Pozdro dla tych którzy wierzą, że coś ulepszono z myślą o ludziach.

 • rasta-mw

  Oceniono 13 razy 1

  z tuomatu dodaje nagłówki:
  bcc: spy@fbi.gov, 007@kgb.gov.ru, sygnalista@pis.org.pl

 • dar61

  0

  Kto naiwnie myśli, że treści jego mejli nikt nie podejrzy i nigdy, niech wierzy.

  ****
  '...Po aktualizacji i uruchomieniu aplikacji, rozwijamy menu...'
  >>> aplikacji rozwijamy... [BEZ PRZECINKA]

  Dawno zaniechano wysyłać poufnego. Dziś wysyła się „POUFNY", Redakcjo
  Wysyłam też e-mail cały, nie kawałek takiego:
  '...odbywa się przez e-maila [...] odebrać e-maila [...] dostaliśmy e-maila [...]...'
  >>> e-mail [...] e-mail [...] e-mail [...]

  Tertium non datur, Redakcjo zakochana w Genetivusie partitivusie.

 • 0

  Kupno własnej domeny i miejsca na europejskim serwerze dużo nie kosztuje. Amerykanie nie mają żadnych praw i przepisów, chroniących konsumentów przed inwigilacją i przekazywaniem ich danych.

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 2 razy 0

  trzeba byc niezlym debilem zeby gmailem wysylac jakiekolwiek poufne informacje.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 0

  Tryb poufny to ma tylko właściel przeciwko sobie. Ile kłód pod nogi, weryfikacji, komplikacji, sprawdzeń i propozycji zabezpieczeń ma legalny użytkownik, to się w pale nie mieści. Konta dobre dla masochistów. Ale jest ktoś, kto z tych rozwiązań jest zadowolony. To jest ... Microsoft z Outlookiem ;-)

 • trog73

  0

  Google i poufnosc. Niezly zart przeciez to dwa rozlaczne swiaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX