Nowy dowód osobisty już w 2019 r. Potwierdzisz nim tożsamość bezdotykowo, jakbyś płacił kartą

Robert Kędzierski
W marcu przyszłego roku w Polsce dostępne będą nowe dowody osobiste. Znacznie nowocześniejsze od obecnych, bo zawierające specjalny chip, który potwierdzi naszą tożsamość. To nie jedyne zmiany.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od marca 2019. Zostaną wyposażone w specjalny chip, który umożliwi potwierdzanie tożsamości - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W Sejmie ruszyły prace nad nowym projektem. Tym samym rząd realizuje swe plany ogłoszone w lipcu

Podpiszesz się bezdotykowo

Jak będzie działać nowy dowód? Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego, i zatwierdzić operację kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem. W niedalekiej przyszłości wizyta w urzędzie, szpitalu, przychodni nie będzie wymagała dyktowania danych czy okazywania dokumentu. Swoją tożsamość czy wolę potwierdzimy znacznie szybciej. 

To nie jedyne istotne zmiany. Nowe dokumenty będą miały bowiem bezterminową ważność. Co równie istotne, dokument będzie miał zapisane w warstwie elektronicznej zdjęcie biometryczne posiadacza w standardzie zgodnym z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. To sprawia, że nowy dokument przyspieszy odprawę na niektórych lotniskach. 

Czytaj też: Dane tysięcy Polaków znalazły się w sieci

Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zapewnił, że dotychczasowe dowody osobiste nie stracą ważności, jednak każdy zainteresowany będzie mógł wystąpić o wydanie nowego. Całkowite przejście na e-dowody planowane jest na 2029 rok, gdy skończy się ważność ostatnich dokumentów dotychczasowego wzoru.

Pośpiech polskich władz przy wprowadzania e-dowodów ma swoje uzasadnienie. Polska musi bowiem zacząć je wydawać w marcu 2019 r., albo będzie musiała zwrócić 150 mln zł unijnego dofinansowania. 

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (38)
Nowy dowód osobisty już w 2019 r. Potwierdzisz nim tożsamość bezdotykowo, jakbyś płacił kartą
Zaloguj się
 • mr.powers

  Oceniono 18 razy 10

  Do kazdego dowodu bedzie dolaczany prezent - samochod elektryczny produkcji polskiej.

 • eisbergh

  Oceniono 19 razy 9

  rosyjscy hakerzy będą mieli ubaw :-) teraz już pisuary będą mogly spokojnie wprowadzić glosowanie wyborach w oparciu o elektroniczna wersyfikacje tozsamosci - zawsze będą mieli wygrane wybory

 • Ernie Rabudagi

  Oceniono 14 razy 6

  Będzie afera bo już ujawniono listę pinów do nowych dowodów.

 • fafarafafafa

  Oceniono 18 razy 6

  Czyli trzeba będzie podawać PIN w niezaufanym terminalu? W dechę. Przy transakcjach kartowych przynajmniej można złożyć reklamację. Dodatkowo banki i operatorzy systemów kartowych mają centra anty-fraudowe. A tu? Kto mi zagwarantuje, że potwierdzając PIN-em jakiś dokument nie przeprowadzam "przy okazji" jakiejś zupełnie innej czynności prawnej?

 • calmy

  Oceniono 7 razy 5

  You tube:
  "How To Copy Credit Cards At Home - credit card cloning hack"

  NIgdy jeszcze nie było tak łatwo wziąć kredytu na kogoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia jak to będzie łatwo już wkrótce.

 • fat_horselover

  Oceniono 11 razy 5

  I co? Będzie wystarczyło mieć dowód i pin (zapewne u wielu osób na karteczce w tym samym portfelu), żeby potwierdzić tożsamość? Cała ta biometria o kant d.py rozbić? Czy jednak ktoś weryfikujący tożsamość zobaczy na monitorze zdjęcie albo coś? Jeśli ktoś mi potrafi prosto wytłumaczyć, w jaki sposób to ma działać, to chętnie poczytam.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  dlaczego na ilustracji jest dokument na smartfonie - o ile pamiętam to ten 'miś' upadł już całkowicie

 • kamila3345

  Oceniono 6 razy 2

  Podpis bezdotykowy? Kompletna głupota. Kto potem udowodni w sądzie że ktoś mu się podpisał? Technologia owszem ale bez szaleństwa.

 • yayebye

  Oceniono 6 razy 2

  Przeżyłem już dwie wymiany DO.

  Ten z 2019 ma być bezterminowy, ale pewnie za 5 lat będzie przestarzały i znowu go wymienią.

  Najlepsza była wymiana w 2015.
  Kiedyś wystarczyło pokazać dowód, żeby potwierdzić zameldowanie. Teraz, w instytucjach wymagających stałego zameldowania by coś załatwić, muszę iść do urzędu i otrzymać zaświadczenie o zameldowaniu. - dzień z głowy.

  I najlepszy efekt wymiany dowodów - od marca'15 DO nie jest dokumentem potwierdzającym zameldowanie. Ale starego nie trzeba wymieniać i tu są perełki.
  Każdy, ale to każdy dostawca usług (prąd, internet, woda, telefon, gaz czy cokolwiek) w swoim BOK wklepuje w umowę zameldowanie z dowodu. Na informację, że dowody sprzed marca 2015 nie poświadczają zamieszkania (zameldowania) bioroboty z BOKów pieprzą kawałki, że "system to", "system tamto" i faktury przychodzą na adres z dowodu, który bywa (jak w moim przypadku) niaktualny i mieszkają tam całkiem inni ludzie. Jakby ustawodaca nie przewidział czegoś takiego jak sprzedaż mieszkania czy wyprowadzka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX