Chiny mogą podsłuchiwać świat na potęgę. Eksperci odkryli kolejny szpiegowski chip

Robert Kędzierski
Jeden z amerykańskich telekomów odkrył miniaturowy chip zainstalowany w serwerze wyprodukowanym w Chinach. Układ miał umożliwić szpiegowanie chińskiemu wywiadowi. To kolejny tego typu przypadek.

W ubiegłym tygodniu Bloomberg Businessweek poinformował o wykryciu jednego z największych skandali szpiegowskich w historii. Zdaniem tygodnika amerykańskie firmy, m.in. Apple i Amazon, miały być podsłuchiwane przez chiński wywiad za pomocą miniaturowych chipów montowanych niepostrzeżenie w serwerach. 

Dziś Bloomberg donosi, że podobny szpiegujący układ odkrył w swojej sieci jeden z większych amerykańskich telekomów. Ekspertów analizujących bezpieczeństwo firmy zaniepokoiła aktywność jednego z serwerów. Podczas badań okazało się, że do karty sieciowej wmontowano miniaturowy układ. Zdaniem Bloomberga to kolejny dowód, że chiński wywiad wziął na celownik również inne przedsiębiorstwa z USA

Chip, podobnie jak w przypadku domniemanego ataku na serwery Apple i Amazona, miał znaleźć się w sprzęcie produkowanym w Chinach przez firmę Supermicro. To jeden z największych dostawców sprzętu sieciowego. 

Czytaj też: Chiny podsłuchiwały Amerykę? Ekspert: "Szpiedzy pójdą raczej prostszą i skuteczniejszą drogą"

Yossi Appleboum, ekspert, którego firma odkryła zamontowany chip, stwierdził, że do "zainfekowania" maszyny musiało dojść przed rokiem 2015. Przyznał też, że w swojej karierze widział szpiegowskie układy w urządzeniach firm innych niż Supermicro. Może to oznaczać, że problem szpiegostwa jest znacznie większy, niż przypuszczano. 

Ekspert podkreśla też przemyślaną konstrukcję szpiegowskiego układu. Miał on wbudowane metalowe części odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła. Zachowywał się jak miniaturowy komputer. 

Dodany układ wydawał się wysokiej jakości, oryginalny. Na pierwszy rzut oka wyglądał niewinnie. Został jednak dołączony do urządzenia w ramach ataku poprzez łańcuch dostaw

- wyjaśnił Appleboum. 

Supermicro w opublikowanym oświadczeniu zapewnia, że nic nie wie o fizycznej ingerencji w produkowanej przez nią sprzęt. Do sprawy odniósł się też chiński minister spraw zagranicznych, który stwierdził, że bezpieczeństwo łańcucha dostaw jest dla Chin istotne. Stwierdził też, że Chiny też "są ofiarą" naruszenia tego bezpieczeństwa. 

***

Jak ożywiono antyczną Grecję. Rozmawialiśmy z twórcami ACOD

Więcej o:
Komentarze (40)
Chiny podsłuchiwały kolejną amerykańską firmę? Eksperci znów odkryli szpiegowski chip
Zaloguj się
 • ja5569

  Oceniono 13 razy 7

  Kiedys byla taka zagadka - dlaczego na calym swiecie jest tak duzo chinskich restauracji?
  Bo zaden chinski szpieg nie moze ujsc za granica za nie-Chinczyka.

 • an_ma_o

  Oceniono 5 razy 1

  Serio ??? Świat jest aż taki głupi ze wierzy że tylko Chiny podsluchują ?

 • zelenyles

  Oceniono 3 razy 1

  chiński szrot i to jeszcze nafaszerowany szpiegującymi zabawkami ,fee i tyle ! niech sprawdzą telefony i komputery czym są nafaszerowane ! i zamiast im płacić wszystko zezłomować !

 • oldshatterhand.pl

  Oceniono 2 razy 0

  Wszyscy wszystkich szpiegują. Nie ma w tym nic złego. Nawet moja sąsiadka szpieguje moją żonę aby zobaczyć dlaczego jest ciągle uśmiechnięta. Nawet po;rosiła jednego dnia o pomoc ...

 • Bęcyk Kurzałapka

  0

  Ad penisa dyskutantów - nie warto wieść dyskusje o intelekcie psa sołtysa, kiedy sołtys głupszy jest od wymienionego.

 • bling.bling

  Oceniono 2 razy 0

  Problem w tym że nikt nie tłumaczy jak ten hardwerowy chip komunikuje się z softem. Przecież do tego trzeba odpowiedniego oprogramowania, sterowników etc.

 • kaczkowski12

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawość czy podsłuchali rozmowę dwu braci 10 kwietna 2010 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX