Dni SMS-ów są policzone. Pierwsza sieć wprowadzi nowy standard. Początek rewolucji

Robert Kędzierski
SMS-y, które wysyłamy już 25 lat, mogą wkrótce przejść do historii. Pierwsza amerykańska sieć uruchomi wkrótce nowy standard komunikacji. Zagrozi nie tylko poczciwym SMS-om, ale i Messengerowi.

Po 25 latach klasyczne wiadomości SMS będą mogły w końcu odejść do historii. Z początkiem roku pierwsza sieć zamierza wprowadzić bowiem nowy standard komunikacji - Rich Communication Suite (RCS). Uruchomienie usługi na początku 2019 r. zapowiedział amerykański Verizon. 

Komunikator niepotrzebny

RCS umożliwia przesyłanie plików multimedialnych o rozmiarze do 100 MB. Klasyczny MMS może "pomieścić" zaledwie 300 KB danych. "Długość" SMS-a to 160 znaków. 

Nowy standard umożliwi nie tylko wysyłanie zdjęć czy filmów, lecz także współdzielenie plików, dzielenie się informacją o lokalizacji, uzyskanie potwierdzenia odczytanych wiadomości. 

Do korzystania z RCS niezbędny będzie pakiet internetu. 

Pozwoli też na komunikację pomiędzy kilkoma osobami. Innymi słowy, korzystanie z komunikatora internetowego nie będzie już konieczne do przesyłania wiadomości zawierających dużo graficznych treści. 

Oto przykład komunikacji prowadzonej w standardzie RCS.

embed

Dla biznesu, znajomych i bliskich

RCS umożliwi również odbieranie od poszczególnych firm spersonalizowanych ofert, informacji o rabatach etc. Linie lotnicze będą mogły wysłać nam kartę pokładową wprost na telefon - bez konieczności korzystania z dodatkowej aplikacji. 

Zamiast Messengera

Nowa technologia może zagrozić komunikatorom takim jak Messenger. Odbiorca jest bowiem identyfikowany po numerze telefonu. Korzystanie z Facebooka nie będzie więc niezbędne, by przesłać znajomemu czy bliskiemu informację zawierającą więcej treści niż tekst.  Firmy też nie będą musiały korzystać tylko z usług komunikatorów, portali społecznościowych, aplikacji, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy.

RCS ma więc szansę stać się nowym kanałem komunikacji. Oczywiście przewagą komunikatorów internetowych nadal będzie to, że są one darmowe.

Testy w Polsce trwają

Jak wyjaśnia serwis SerwerSMS.pl, który wraz z Google testuje usługę w Polsce, nowy standard może się sprawdzić zarówno w komunikacji indywidualnej, jak i biznesowej.

Jesteśmy przekonani, że rewolucja, u progu której stoimy, na zawsze zmieni funkcjonowanie telefonów komórkowych. To innowacyjne rozwiązanie wiele zmieni w komunikacji na linii firma-klient, otwierając przed każdym sektorem biznesu wiele nowych możliwości.

- wyjaśnia Daniel Zawiliński, Managing Director Platformy SerwerSMS.pl. 

W rozmowie z nami przedstawiciele serwisu zapewnili, że testy technologii są w Polsce kontynuowane. Nie ma pewności kiedy usługa zostanie wprowadzona. Jej start w USA ma jednak szansę zachęcić operatorów i właścicieli firm do przyspieszenia prac. 

Pierwszy SMS w historii został wysłany 3 grudnia 1992.

Czytaj też: 160 znaków, które zmieniły nasze życie. Krótka historia SMS-a

Więcej o:
Komentarze (91)
Dni SMS-ów są policzone. Pierwsza sieć wprowadzi następcę jednej z najstarszych usług
Zaloguj się
 • talavera

  Oceniono 55 razy 49

  nie wygląda to na rewolucję, a jednynie na próbę wciśnięcia ludziom nowego advertisera

 • mopcia

  Oceniono 46 razy 40

  Tak, tak. Wprowadzą tę usługę, ale po jednym roku promowania usługa stanie się niszowa. Zaletą SMS-a jest brak nadmiarowości i brak zawracania głowy nieistotnymi dodatkami. Większość ludzi nie ma czasu na pierdoły.

 • kocurko

  Oceniono 27 razy 25

  Jeśli będzie się to wiązało z wysyłaniem na mój telefon spamu w formie niechcianych reklam (a nie chcę i nie będę chciał w przyszłości żadnych), to dziękuję

 • Piotr C

  Oceniono 21 razy 19

  Telefon komórkowy ma jedną niezaprzeczalną zaletę: można go w każdej chwili wyłączyć (albo choćby wyłączyc powiadomienia). Dopóki tej możliwości nie usuną, świat jest bezpieczny.

 • arkalionxp

  Oceniono 22 razy 14

  Ja wysyłam smsy o treści typu :spoźnie się o 15 min,kupiłem bułki ,odbiore dzieci ze szkoły,czekam w przychodni ,kocham cie .I mysle,że 90% ludzi tak robi.Poo co mi pliki multimedialne 100 MB?

 • Henryk Walezy

  Oceniono 14 razy 12

  Ja ...olę! Panie Robercie, jestem gotów przyjąć zakład o czterocyforową kwotę w tzw. twardej walucie, że SMS będzie dłużej w użyciu niż RCS. Idąc pana tokiem myślenia (?), czyli wychodząc z założenia, że SMS ma liczne ograniczenia, usłaga ta już dawno powinna odejść w niepamięć. Ale te "ograniczenia" to właśnie jest siła SMS i nie trzeba skończyć dobrego liceum, że o MIT nie wspomnę, żeby to zauważyć. Czy samochód wyparł rowery? Czy telewizja zabiła radio? Czy tzw. swiss knife spowodował plajtę producentów noży kuchennych? Raczej nie, chociaż wydawać by się mogło, że kierując się Pana logiką wydawałoby się to nieunikonione. Zostawiam Pana z pytanie dlaczego tak się stało. Rozmyślanie to dobre zajęcie na długie jesienno-zimowe wieczory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX