W Polsce rusza zażarta walka o 5G. T-Mobile i Orange pochwaliły się już pierwszymi nadajnikami

Daniel Maikowski
Powszechny dostęp do internetu 5G, to kwestia kilku najbliższych lat, ale pierwsze próby zmierzenia się z nową technologią trwają. W Polsce rozpoczął się właśnie wyścig pomiędzy Orange i T-Mobile.

Kilka dni temu Orange pochwaliło się rozpoczęciem testów pierwszej stacji bazowej 5G. "Testowana w Gliwicach przez Orange Polska stacja bazowa ma wszystkie funkcje pozwalające, by w oparciu o nią świadczyć usługi 5G" - poinformował operator.

Uruchomienie stacji bazowej jest kolejną fazą prac, które rozpoczęły się trzy miesiące temu. Celem eksperymentu jest sprawdzenie możliwości technologii oferowanej przez producenta oraz jej integracji z resztą sieci Orange Polska.

Do testów Orange wykorzystało modem i urządzenia działające w paśmie 100 MHz na częstotliwości 3,4-3,6 GHz, udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Stacja bazowa działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. "To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów" - zaznacza Orange.

T-Mobile również testuje 5G

Na reakcję T-Mobile Polska nie trzeba było długo czekać. W krótkim wpisie na Twitterze firma poinformowała, że również testuje nadajnik 5G, ale nie na Śląsku, ale na dachu swej siedziby - w Warszawie. W piątek w stolicy, pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się konferencja, podczas której T-Mobile zaprezentuje działanie swojej sieci 5G.

5G - o co w tym chodzi?

5G to nowy standard sieci komórkowej, który jest następcą 4G. Technologia ta oferuje prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do 100 Gb/s, a opóźnienia sięgają tu kilku milisekund. Jest również odporna na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników. 5G jest więc standardem szybszym, wydajniejszym i stabilniejszym.

Pierwsze komercyjne testy 5G rozpoczęły się w 2017 roku w Tallinie i Sztokholmie, gdzie swoje nadajniki uruchomiły firmy Telia, Ericsson i Intel. W 2019 roku na rynku pojawią się natomiast pierwsze smartfony wspierające standard 5G.

Nie wszystkim jest jednak tak spieszno do 5G. Z doniesień Bloomberga wynika, że Apple wprowadzi do sprzedaży iPhone'a z modułem 5G nie wcześniej niż w 2020 roku.

Więcej o:
Komentarze (64)
Internet 5G. Ruszyły testy w Polsce. T-Mobile i Orange pokazują nadajniki
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 18 razy 12

  a może by tak t mobile doprowadził do porządnych zasiegów na obrzeżach duzych miast zwykłego LTE?

 • caesar_pl

  Oceniono 3 razy 3

  Według najnowszego raportu WHO, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Pogorszyliśmy wynik z 2016 roku, w którym 33 polskie miasta załapały się do rankingu.
  Ani jednego niemieckiego miasta.

 • prinsik

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie sami sobie zamawiają raka na żądanie.
  Wcześniej czy później przeziębienie badzie rzadsze od raka.

 • asr1

  Oceniono 18 razy 2

  Proszę wielbicieli latania z komórką/smartfonem/ , efekty przebywania w smogu elektronicznym wyjdą za kilkadziesiąt lat !!! jak z papierosami. Ile lat wciskano ludziom ciemnotę , że tytoń nie szkodzi ?? a nawet jest zdrowy/wędzonka dłużej leży/. Już w latach 90-tych/jako student elektroniki/radiokomunikacji byłem świadkiem symulacji na PW jak rozkłada się natężenie pola elektromagnetycznego telefonu komórkowego!! Główną anteną jest ręka !!! , pole podgrzewa oko ciało szkliste które nie odprowadza ciepła !!! zakres 5G to 3,4-3,6 GHz to powyżej zakresu kuchenki mikrofalowej !!!! wsadźcie łby do kuchenki wyjdzie na to samo !!! - oczywiście różnica polega na mocy !! ale maszty promieniują ciągle !!! i to wyjdzie za kilkadziesiąt lat !!! reasumując , komórki powinny być luksusem , eksploatacja powinna być droga a podstawą powinien być telefon/internet STACJONARNY !!!! !!! , cała komunikacja powinna opierać się o transmisję światłowodową i fiber to HOME !!! a te wszystkie p... maszty powinny być usuwane !!! emisja w wolnej przestrzeni tylko tam gdzie inaczej się nie da !!! Czym to grozi ?? dowiecie się za 50 lat !!! gdy trzeba będzie uciec się do patogenezy jak w seksmisji !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX