Chiny żądają wycofania oskarżeń wobec córki założyciela Huawei. Grozi jej nawet 30 lat więzienia

Władze Chin zażądały od USA wycofania oskarżeń wobec Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei. Jeśli Amerykanie nie zmienią stanowiska o losie Chinki zdecyduje sąd. Decyzja może zapaść w poniedziałek.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało amerykańskiego ambasadora i zażądało, aby władze USA wycofały oskarżenia wobec Meng Wanzhou. Wiceprezes, a jednocześnie córka założyciela Huawei, została aresztowana w Kanadzie. Zatrzymanie ma mieć związek z naruszeniem przez spółkę amerykańskich sankcji wobec Iranu. 

W piątek sąd w Vancouver wysłuchał zarówno argumentów prokuratury, jak i obrońców Meng. Nie podjął jednak ostatecznej decyzji - ta może zapaść w poniedziałek. 

Na amerykańskie i kanadyjskie władze naciska chiński minister spraw zagranicznych, który określił zatrzymanie Meng jako "bezprawne, bezsensowne i bezwzględne". Powołuje się przy tym m.in. na względy zdrowotne - wiceprezes Huawei ma bowiem chorować na nadciśnienie. Meng po zatrzymaniu miała trafić do szpitala. 

Nawet 30 lat więzienia

Jeśli amerykańskie władze nie złagodzą stanowiska, a kanadyjski sąd przychyli się do ich wniosku, Meng czeka ekstradycja do USA. Tam grozi jej nawet 30 lat więzienia. Komentatorzy podkreślają, że sam proces ekstradycji może zająć "miesiące lub lata".

Czytaj też: Oglądasz "Incepcję", a obraz wygląda jak w brazylijskiej telenoweli? Ta funkcja to zmora nowych telewizorów

Kryzys wywołany zatrzymaniem Meng może mieć poważne konsekwencje. Z jednej strony może uderzyć w negocjacje handlowe dotyczące ceł. Z drugiej wywołać kroki odwetowe. Mają się tego obawiać amerykańscy przedsiębiorcy działający w Chinach.

Więcej o:
Komentarze (37)
Chiny żądają wycofania oskarżeń wobec córki twórcy koncernu Huawei aresztowanej w Kanadzie
Zaloguj się
 • corvelinho

  Oceniono 10 razy 8

  Jakie prawo zakłada odpowiedzialność cywilną pracownika spółki akcyjnej za domniemane przewiny spółki? Ta chinka jako prezes finansowa jest pracownikiem Huawei a nie jej właścicielem czy prezesem rady nadzorczej.
  Przecież to jest tak szyte że flaki się wywracają! Usa i Kanada nakładają sankcję na Chrl a same zachowują się gorzej niż Chiny! Jakim prawem te państwa mają czelność pouczać innych jak sami zachowują się po bandycku?!?

 • realistas

  Oceniono 9 razy 7

  Nie popełniła przestępstwa na terenie USA i USA nie mają prawa jej ścigać.

 • rudy_63

  Oceniono 13 razy 5

  Czy Chiny mogłyby nałozyć sankcje karne na kraje handlujące z Arabią Saudyjską (dużo bardziej zbrodniczym krajem niż Iran)? Na tej zsadzie możnaby przejąć większość firm z USA które zainwestowały w Chinach. Tak naprawdę tu chodzi o technolgię 5G Huawei pozostawił w tyle firmy z USA i to jest największy problem - USA przegrywają wojne technologiczną.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 11 razy 5

  >Chiny żądają wycofania oskarżeń wobec córki twórcy koncernu Huawei aresztowanej w Kanadzie

  Walka handlowa USA-Chiny trwa.
  Kanada na polecenie USA wzięła zakładniczkę.

 • m.a.r.k.13

  Oceniono 19 razy 5

  Czegos tu nie rozumiem, dlaczego chinski koncern ma respektowac AMERYKANSKIE sankcje?

 • justas32

  Oceniono 6 razy 4

  Chińczycy powinni aresztować jakiegoś znanego Amerykanina - i świat stanie na skraju wojny ...

 • mariuszet

  Oceniono 5 razy 3

  Czy temu Trumpowi już całkiem odbiło ?

 • mate29

  Oceniono 6 razy 2

  Chiny powinny w odwecie aresztować Kanadyjkę i zaproponować wymianę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX