Windows 10 wysyła dane o aktywności do Microsoftu. Bez naszej zgody

Windows 10 wysyła na serwery Microsoftu historię aktywności w systemie. Nawet jeśli tę "funkcję" zablokowaliście, i tak możecie znaleźć dane na swoim koncie Microsoft. Ustawienia prywatności chyba nie działają tak, jak powinny.

Użytkownicy Reddita są wściekli na Microsoft. W serwisie pojawił się temat zbierania historii aktywności przez system Windows 10 i wysyłania jej na serwery Microsoftu.

Odkryto właśnie, że system gromadzi i wysyła takie dane, nawet jeśli tego nie chcemy. W Windowsie 10 znajduje się bowiem opcja "Wyślij moją historię aktywności do firmy Microsoft", którą możecie samodzielnie odznaczyć.

Teoretycznie dane o aktywności nie będą już zapisywane w chmurze. Zdaniem użytkowników Reddita odznaczenie tej funkcji nic jednak nie zmienia.

Windows 10 zbiera dane o aktywnościWindows 10 zbiera dane o aktywności fot. screen z systemu Windows 10

Windows 10 to totalny bubel. On kłamie. Microsoft kłamie. Cały ten panel zarządzania ustawieniami dotyczącymi prywatności ładnie wygląda, ale nic nie znaczy

- to tylko jeden z niepochlebnych komentarzy na temat funkcji zaszytej w Windowsie 10.

Jeśli opcję wysyłania historii aktywności mieliście odznaczoną już wcześniej, sprawdzenie jej działania nie powinno stanowić żadnego problemu.

W tym celu wystarczy kliknąć w "pulpit nawigacyjny prywatności" i zalogować się na swoim koncie Microsoft. Powinniście znaleźć tam listę aplikacji, z których korzystaliście w ostatnich dniach.

Czyszczenie historii aktywności w Windows 10Czyszczenie historii aktywności w Windows 10 fot. screen z systemu Windows 10

Nawet po odznaczeniu opcji wysyłania danych wielu użytkowników i tak widzi swoją historię aktywności na koncie Microsoft. Co ciekawe, nie pomaga również opcja wyczyszczenia danych w Windowsie 10.

Microsoft deklaruje, że zbiera dane, aby móc "przekazywać odpowiednie sugestie, i udostępniać spersonalizowane możliwości, a także krytyczne funkcje, takie jak aktualizacje zabezpieczeń i pomoc techniczna".

Historia aktywności na koncie MicrosoftHistoria aktywności na koncie Microsoft fot. screen ze strony Microsoft

Opcja blokująca przesyłanie danych jest w systemie dostępna od zeszłego roku. Microsoft wprowadził ją, aby zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad tym, jakie dane przekazywane są na serwery firmy. Skoro jednak funkcja ta nie działa poprawnie, trudno dziwić się użytkownikom, że czują się oszukani.

Czytaj też: Microsoft uporał się z błędami. Duża aktualizacja Windows 10 znów dostępna

To nie pierwsza "afera" związana z dość "luźnym" podejściem Microsoftu do ochrony prywatności użytkowników. Windows 10 od początku krytykowany jest za zbieranie i przekazywanie na serwery szczegółowych danych. Z tego powodu amerykańska firma wcześniej podpadła urzędnikom m.in. w Holandii i Francji.

---

Więcej o:
Komentarze (24)
Windows 10 zbiera historię aktywności i wysyła do Microsoftu, nawet jeśli się na to nie zgodzisz
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 14 razy 8

  WIN 10 to wieczna wersja beta. Przerost formy nad treścią. Ten system przypomina mi gomułkowski socjalizm: sam stwarza problemy następnie bohatersko je zwalcza.

 • Holy Diver

  Oceniono 10 razy 8

  Pewnie to wina Tuska albo Merkel, prezes raczej nie wie co to windows.

 • mjunhy

  Oceniono 12 razy 4

  10 strasznie muli i czasem zrywa połączenie z siecią a na ekranie czarne punkty które dopiero po dłuższym czasie się uzupełniają

 • dzynks

  Oceniono 3 razy 3

  O&O ShutUp10: Free antispy tool for Windows 10

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 2

  Że Win10 to bubel?
  Że nie działa jak powinien?
  Wprost przeciwnie.
  Ale był za daaaarmo.
  Fejs też.
  Itd.

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 2

  Oczywiście że zbiera i oczywiście ma dudzie nasze zgody.
  Kto nie wierzy, niech sprawdzi ruch sieciowy.

 • tztz3

  Oceniono 4 razy 2

  Muszę się zainteresować na jakie IP jest to wysyłane i poblokować na routerze, zobaczą wielkie G, a nie moją aktywność.

 • piszedoosla

  Oceniono 15 razy 1

  Gó...burza murowana. Zastępy idiotów z kontami na Gmail, Facebook i Instagram zaraz zaczną narzekać na prywantość w Windows, choć sami dobrowolnie pozbywają się jej w social media ;/

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 0

  ACCC (Australia) bierze za dvpe gugla i pejsbuka, aby wymusic zmiany w ustawieniach prywatnosci w ich produktach. Do wyguglania ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX