Doczekaliśmy się Wi-Fi w składach Pendolino. PKP Intercity wjechało w XXI wiek

Montaż Wi-Fi w pierwszym składzie EIP własnie został zakończony. Pociąg Pendolino z dostępem do bezpłatnego internetu wyjechał na tory. Dziś odbył się pierwszy, pokazowy przejazd tego składu na trasie z Warszawy Wschodniej do Ciechanowa.

Do wakacji połowa składów z Wi-Fi

Przed wakacjami 2019 roku połowa składów Pendolino będzie wyposażona w dostęp do sieci Wi-Fi, do listopada 2019 r. zaś wszystkie pociągi EIP powinny posiadać zainstalowane urządzenia.

Cały sektor kolejowy nieustannie się rozwija i unowocześnia. Naszym celem jest zagwarantowanie kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej. Spółki Grupy PKP realizują liczne inwestycje, aby zapewnić pasażerom wygodę na każdym etapie podróży. Jedną z nich jest realizowana umowa na montaż urządzeń Wi-Fi w pociągach Pendolino

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przejazdy testowe pierwszego Pendolino z zamontowanymi urządzeniami W-Fi pokazały, że zastosowane rozwiązania systemowe działają w pełni sprawnie. Bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki temu możemy jeszcze bardziej podnieść jakość świadczonych przez nas usług. Dalsze prace montażowe w kolejnych składach ED250 będą przebiegały zgodnie z umową w taki sposób, aby pojazdy te mogły realizować planowe połączenia, zgodnie z rozkładem jazdy

- dodał prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Co obejmuje kontrakt z Alstomem?

Pod koniec sierpnia br. PKP Intercity podpisało umowę z firmą Alstom na instalację urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino (ED250) wyprodukowanych przez Alstom.

Kontrakt oprócz instalacji Wi-Fi obejmuje również jego utrzymanie świadczone przez 5 lat oraz przeszkolenie personelu PKP Intercity. Za montaż urządzeń w składach Pendolino są odpowiedzialne zespoły Alstom w Warszawie.

Zgodnie z przewidzianym w umowie harmonogramem prac, pierwszy skład EIP z dostępem do bezprzewodowego internetu jest już gotowy do obsługi pasażerów.

Problemem pozostawało Pendolino

Sieć Wi-Fi dostępna jest w blisko 250 składach i wagonach PKP Intercity. Ma ją 206 wagonów PKP Intercity, 20 składów PesaDART i 20 składów FLIRT 3.

Dotychczas głównym problemem dla PKP Intercity było dostarczenie internetu na pokładzie Pendolino. Kontrakt na zakup pociągów nie obejmował dostarczenia internetu, a prace nad instalacją Wi-Fi w składach ciągnęły się latami.

Same wagony w dużej mierze działają z kolei jak klatka Faradaya (zakłócają sygnał radiowy), a i jakość sieci komórkowej w wielu miejscach w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Zgodnie z planami do roku 2023 bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie niemal 80 proc. składów PKP Intercity. Docelowo wszystkie pociągi przewoźnika będą posiadały bezpłatny, bezprzewodowy internet.

Więcej o:
Komentarze (22)
Doczekaliśmy się Wi-Fi w składach Pendolino. PKP Intercity wjechało w XXI wiek
Zaloguj się
 • nanorobot

  Oceniono 6 razy 4

  "Pociąg Pendolino z dostępem do bezpłatnego internetu wyjechał na tory. "

  32 bańki podatnicy na to wydali a ten pieprzy o jakimś "bezpłatnym internecie". Ogarnij się człowieku ...

 • gio0102

  Oceniono 3 razy 3

  Ta... pendolino regularnie spóźnione, często po 100 min., coraz brudniejsze albo w ogóle nie podjeżdża pendolino tylko jakiś rupieć ale 32 bańki na wifi wydają. Za tyle to można wybudować sieć i nadajniki na tych wszystkich trasach. I wifi w pojedynczych pociągach nie byłoby potrzebne, już nie jest, bo np. do Gdańska tylko za Iławą jest problem z siecią.
  Ile poszło pod stołem za ten kontrakt? Za wiedzą Mateusza czy tak na własną rękę?
  Czuja, że mogą przegrać wybory, więc doją coraz szybciej. Dziecko wie o co w takich kontraktach chodzi %$#@

 • Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli uruchomienie WiFi w Pendolino to sukces na skalę kraju, to uruchomienie WiFi w łódzkich tramwajach kilka lat temu było najwyraźniej sukcesem na skalę światową...

 • zilog79

  Oceniono 1 raz 1

  To może doczekamy się też papieru toaletowego w ubikacjach. W który wiek wtedy wjedzie PKP? Ostatnio podróżując z Gniezna do Gdyni, jednego dnia i tym samym składem w obie strony, nie doczekałem się papieru w kiblu a jechałem pierwszą klasą. Dlatego najpierw wjedźmy w XIX lub XX wiek tymi klekotami a dopiero potem rozprawiajmy o XXI. Wstyd PKP! Wstyd!

 • dublet

  Oceniono 5 razy 1

  A to ciekawe, bo w detalu za ok 150 zeta można kupić router wifi z gniazdem anteny zewnętrznej, którą można wyprowadzić poza bryłę pociągu. Dalej albo w każdym wagonie wstawiamy wzmacniacz sygnału wifi, albo każdy wagon ma swój router ze swoim hasłem. Tak czy siak, koszt całości można zmieścić w 2-3 tys zeta z montażem. Na co ono te miliony wydało?

 • jurgen.martins

  0

  Jeśli to będzie tak funkcjonować (wyłudzanie danych osobowych, prędkość jak krew z nosa) jak w innych składach IC, to kasa w błoto.

 • danuel

  0

  A mogę jechać bez wifi ale za to taniej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX