Korzystasz ze starych edycji Windows? Od dziś nie pograsz już na Steamie

Bartłomiej Pawlak
Początek roku dla graczy, którzy wciąż korzystają dwóch bardzo starych już edycji Windows może okazać się rozczarowaniem. Od dziś platforma kończy bowiem wsparcie dla Windowsa XP i Vista.

Koniec wsparcia dla komputerów z Windowsem XP i Vista Valve ogłaszał już kilka miesięcy temu. Użytkownicy, który przegapili informację, a wciąż korzystają z platformy na jednym z tych leciwych już bardzo systemów mogą być nieco zaskoczeni. Od dziś nie skorzystają już ze Steama.

Od 1 stycznia 2019 Steam przestanie oficjalnie wspierać systemy Windows XP oraz Windows Vista. Oznacza to, że klient Steam nie będzie już działał na tych wersjach systemu operacyjnego Windows. Aby kontynuować korzystanie z gier i innych produktów zakupionych na Steam, należy zaktualizować system do nowszej wersji.
Najnowsze funkcjonalności w Steam są zależne od wbudowanej wersji Google Chrome, która nie działa już na starszych wersjach systemu Windows. Dodatkowo przyszłe wersje Steam będą wymagały funkcjonalności oraz aktualizacji bezpieczeństwa obecnych tylko na systemach Windows 7 i nowszych

- czytamy na stronie wsparcia Steam.

Czytaj też: 60 proc. graczy używa Windows 10. Ale u pozostałych nie jest już tak kolorowo

Od 1 stycznia gracze, korzystający z platformy Steam, muszą skorzystać z systemu Windows 7 (który swoją drogą ma już ponad 9 lat) bądź nowszego - Windowsa 8.1 lub 10. Nie ma się co dziwić, Windows XP debiutował ponad 17, a Vista 12 lat temu.

Windows XP wciąż ma spore udziały

Co ciekawe, spoglądając na szacunki dwóch największych firm analizujących udziały poszczególnych wersji Windows, pozycja XP wydaje się imponująca.

Pomimo tak podeszłego wieku system wciąż pracuje 4,54 proc. komputerów (zdaniem NetMarketShare). To daje czwartą pozycję na rynku i wynik niemal tak dobry, jak w przypadku najpopularniejszego systemu Apple i 3. w ogóle - Mac OS X 10.13 (4,73 proc.).

Spoglądając na obliczenia StatCounter, wynik nie jest już tak dobry (2,22 proc.), jednak przeliczając to na liczbę użytkowników z Windows XP wciąż korzysta całkiem sporo użytkowników.

Czytaj też: Windows 10 najpopularniejszym systemem na świecie. Ale zaskakuje też wynik XP

Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows 10, na drugim miejscu mamy Windowsa 7, a leciwa Vista notuje wyniki sporo poniżej 1 proc. ocierające się o błąd rachunkowy.

Więcej o:
Komentarze (26)
Platforma Steam od dziś niedostępna dla użytkowników Windows XP i Windows Vista
Zaloguj się
 • rlnd

  Oceniono 8 razy 4

  GOG liczy pieniądze...

 • phugoid

  Oceniono 6 razy 4

  a ciekawe co sie stanie jak windows 7 straci support microsoftu... szlag mnie chyba trafi jak steam zakonczy wsparcie dla win7

 • bruno_ja

  Oceniono 9 razy 3

  Żądam Steama na mój DOS 5.0!!! Nie wspieranie tak popularnego systemu to po prostu rozbój w biały dzień!

 • el.commendante

  Oceniono 23 razy 1

  Zwykli pieprzeni złodzieje! Człowiek wydaje kupę szmalu na gry i nagle gnoje pozbawiają go możliwości ich użytkowania! Użytkownicy Visty i XP powinni zaskarżyć i Steama i producentów gier którzy nie dają innej możliwość instalowanie przez tą durną platformę!
  I tutaj też widać jak potrzebni są tzw. "piraci", to jedyna szansa by ludzie mogli grać w uczciwie kupione przez siebie gry bez fanaberii tych kretynów ze Steama!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX