Netflix ugiął się pod żądaniami Arabii Saudyjskiej. Serwis usunął odcinek serialu komediowego

Netflix wycofał ze swojej oferty odcinek jednego z seriali komediowych, krytyczny wobec władz Arabii Saudyjskiej. Amerykański serwis streamingowy miał otrzymać informację od władz w Rijadzie, że emitowane w serialu treści naruszają miejscowe prawo.

Chodzi o program “Patriot Act”, w którym w głównej roli występuje amerykański komik Hasan Minhadż. W jednym z odcinków nawiązał on do ubiegłorocznego morderstwa znanego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Dziennikarz został zabity w konsulacie w Stambule, a wpływowy saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman jest oskarżany, że zlecił zabójstwo.

Amerykański komik mówił w programie, że morderstwo poważnie nadszarpnęło wizerunek księcia jako reformatora kraju. Ta i kilka innych wypowiedzi spowodowały, że władze Arabii Saudyjskiej zażądały od Netfliksa usunięcia odcinka serialu, twierdząc, że takie treści naruszają saudyjskie prawo odnoszące się do walki z cyberprzestępczością.

Tłumaczenia Arabii Saudyjskiej brzmią absurdalnie. Trudno bowiem wyobrazić sobie jakikolwiek związek między krytyką księcia bin Salma i walką z cyberprzestępczością. Na absurdalność tej sytuacji uwagę zwróciła również organizacja Human Rights Watch, która krytykuje decyzję Netfliksa. Jej zdaniem żądanie usunięcia krytycznego wobec władz programu, to dowód na to, że Arabia Saudyjska nie szanuje wolności obywateli.

Netflix poinformował, że szanuje artystyczną wolność wypowiedzi, ale jest zmuszony usunąć odcinek, by nie łamać lokalnego prawa. Kontrowersyjnego odcinka nie można już obejrzeć na terenie Arabii Saudyjskiej, choć jak twierdzą zachodnie media, mieszkańcy królestwa wciąż mogą obejrzeć odcinek w serwisie YouTube.

Arabia Saudyjska jest uważana za jedno z najbardziej zamkniętych i konserwatywnych religijnie krajów świata. Kraj ten znajduje się na końcu przygotowywanych co roku rankingów wolności słowa. Kobiety dopiero od kilku miesięcy mogą tam prowadzić samochody, a wielu aktywistów i obrońców praw człowieka siedzi w więzieniach.

Dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi, który został zamordowany 2 listopada ubiegłego roku, należał do najbardziej prominentnych krytyków władz w Rijadzie.

Więcej o:
Komentarze (16)
Netflix usuwa odcinek popularnego serialu w Arabii Saudyjskiej
Zaloguj się
 • oyesu

  Oceniono 9 razy 5

  Cały świat ugina się pod rzadaniami saldyjczykow i UAE a oni niczym się nie różnią od kadafiego i hussaina a ludzie sraja z zachwytu jak słyszą dubai miasto policyjne i totalitarne takie gowienko w zlotym papierku

 • goodwater1

  Oceniono 14 razy 4

  Nic nowego, ten serwis jest poprawny do bólu, tak jak ich filmy. W " Nie otwieraj oczu" na ten przykład wszyscy źli bohaterowie są biali, a czarni sami pozytywni.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 1

  Proszę!
  Oto przykład dla wszystkich do naśladowania!
  Taka to jest ta zachodnia demokracja.
  Mocna tylko wobec biednych i słabych.

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 0

  Arabowie wrażliwi jak pisiory na kartofle.

 • gramaar

  Oceniono 6 razy 0

  Szanowni Redaktorzy, ugiąć się można pod ciężarem (ziemia ugina się pod stopami, koń pod jeźdźcem itd). Netflix ( i nie tylko) ugina się przed żądaniami Arabii Saudyjskiej, czyli ulega jej woli, sile, a zapewne przede wszystkim pieniądzom.

 • sss9

  Oceniono 11 razy -1

  I biorąc pod uwagę, o jaki kraj chodzi, to jest coś wyjątkowego? No to spróbujcie obejrzeć na polskim Netflix, w demokratycznej Polsce, brazylijski film "The Last Hangover". A potem wyjaśnijcie z czyjego powodu to się nie udało.

 • rikol

  Oceniono 2 razy -2

  Gdyby mogli, to wszyscy aktorzy zostali by skazani na śmierć.

 • kenijro

  Oceniono 6 razy -2

  Dziwne, że netflix podpadł, bo jest super, hiper, uber poprawny politycznie.

 • olywerus

  Oceniono 20 razy -2

  kolejny temat zastępczy
  przypominam, że to u nas łamana jest KONSTYTUCJA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX