1,5 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Inaczej grozi im wysoka grzywna

W 2019 roku nawet 1,5 mln Polaków będzie musiało wymienić dowody osobiste. Z kolei już w marcu do użytku wejdą nowe dowody. Co, jeśli dokumentu nie wymienimy? Może nam wówczas grozić słona grzywna.

1 489 700 - tyle dowodów osobistych traci ważność w 2019 roku. Tak wynika z danych, które Ministerstwo Cyfryzacji przekazało portalowi money.pl. Resort opiera się tutaj na danych z bazy PESEL. Przy czym liczba dowodów, które należy wymienić będzie z pewnością jeszcze większa. Do tracących ważność dokumentów należy bowiem doliczyć również te zgubione, ukradzione oraz zniszczone.

Jak wymienić dowód osobisty?

W celu wymiany dowodu osobistego na nowy powinniśmy odwiedzić urząd gminy. Co ważne, nie musi być to wcale urząd właściwy dla miejsca, w którym  aktualnie mieszkamy, czy też jesteśmy zameldowani. Przed wizytą w urzędzie należy wydrukować i wypełnić wniosek, który można pobrać w tym miejscu. 

Oprócz wypełnionego wniosku będziemy również potrzebować kolorowego zdjęcia na papierze fotograficznym, dotychczasowego dowodu lub paszportu (jeśli takowy posiadamy), dokumentu podróży (na przykład paszportu) lub inny dokument stwierdzający tożsamość — w przypadku osób, które dostały polskie obywatelstwo.

Drugim sposobem na wymianę dowodu osobistego jest złożenie wniosku przez internet. W tym wypadku potrzebny nam jest jednak Profil Zaufany, który możemy w łatwy sposób założyć np. jeśli jesteśmy klientami jednego z polskich banków.

Ostatni sposób dotyczy osób, które z określonych powodów nie mogą (np. choroba, niepełnosprawność) nie mogą samodzielnie złożyć wniosku o dowód osobisty. Wówczas to urzędnik odwiedza nas w domu i pomaga nam załatwić formalności.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina również, że nie musimy składać wniosku o nowy dowód, jeśli zmienia się jedynie nasz adres zameldowania albo nazwa urzędu, który wydał nam poprzedni dowód. Jedyne przesłanki do wymiany dowodu to:

 • brak dowodu osobistego;
 • zmiana danych osobowych (np. nazwiska);
 • duża zmiana w wyglądzie, np. w wyniku operacji plastycznej;
 • utrata, zniszczenie lub kradzież dowodu;
 • koniec ważności dowodu.

Co nam grozi, jeśli korzystamy z nieważnego dowodu?

Uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności, o czym mówi art. 79 ust. o dowodach osobistych Wysokość grzywny jest ustalana przez sąd i może wahać się od 20 do nawet 5 tys. zł.

Nowe e-dowody już w marcu

Już od marca ruszy wymiana dowodów osobistych na nowe e-dowody. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że dokumenty starego rodzaju wciąż zachowują swoją ważność.

Proces wymiany dowodów będzie naturalny, rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Niemniej posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru, będzie mógł go wymienić na dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jeżeli jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego, będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela.

- tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

E-dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej (czip), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN).

W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny podpisem elektronicznym. Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”.

Więcej o:
Komentarze (101)
1,5 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste
Zaloguj się
 • i.l

  Oceniono 32 razy 30

  Wiara w siłę bumagi nigdy nie słabnie. Nie mogłem wyrejestrować zezłomowanego pojazdu,
  bo zabrakło papierka czy na pewno byłem jego właścicielem. W ewidencji widnieje pojazd,
  który odparował w piecu hutniczym, tablice leżą pod płotem, reszta dokumentów spalona,
  a pani z Puław dumna jak paw, że odparła atak.

 • unterhose

  Oceniono 34 razy 24

  Można nie wyrabiać nowego powołując się na casus orzeczenia dot. Frasyniuka, obywatel nie jest znawcą prawa, więc nie można go karać. Urząd chce, to niech łaskawie poinformuje obywatela o wymaganiach i terminie jego wymiany. Mnie dowód nie jest do niczego potrzebny. Służby chcą znać mój wizerunek i dane pobytu to niech inaczej się starają je pozyskać.

 • xiazeluka

  Oceniono 24 razy 18

  Państwo policyjne - reżim zmusza niewolników do wykonania czynności, która niewolnikom nie jest do niczego potrzebna.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 20 razy 14

  Po co mam wymieniać dowód na nowy, skoro będzie w nim to samo co w starym, tylko z nową datą ważności? Sprawdzają, czy na pewno jeszcze żyję?

 • extrafresh

  Oceniono 21 razy 13

  Nakazywać!

  Karać!

 • tomspeed

  Oceniono 22 razy 10

  Trzeba jeszcze dodać, że my urzędnicy, którzy będą przyjmować wnioski na nowe dowody, jeszcze nic nie wiem jak to będzie wyglądać, nie było jeszcze szkoleń praktycznych, nie ma żadnych broszur itd, a za 50 dni mają wejść w życie :/

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 11 razy 9

  Dowód z podpisem elektronicznym, rewelka. To już teraz bez osobistego sejfu, niebezpiecznie będzie się gdziekolwiek ruszyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX